Demand Outlook: mniej spotkań w stolicach europejskich w roku 2018

W pięciu stolicach Europy Środkowo-Wschodniej odnotowano w roku 2018 mniej organizowanych spotkań niż rok wcześniej – wynika z raportu Demand Outlook 2019. Najbardziej straciły stolice – Polski i Bułgarii.
 
W Warszawie w roku 2018 w porównaniu do roku 2017 odbyło się o 8,1 procenta mniej wydarzeń, natomiast w Sofii – o 8,4 procenta.
W Warszawie w 2018 roku zajętość sal konferencyjnych wyniosła 14,2 procenta, co oznacza spadek o 4,4 procenta. W stolicy Bułgarii wyniosła 17,3 procenta i było to spadek o 0,2 procenta w porównaniu do roku 2017.
 
Największy udział w rynku w roku 2018 miały w Sofii obiekty niezależne – 35,8 procenta, które wykazały wzrost o 7,8 procenta. Wśród sieci hotelowych najbardziej popularna to Sofia Hotels Management, która posiadała 22,8 procenta udziału w rynku. Najbardziej aktywną branżą pod kątem zrealizowanych spotkań była w stolicy Bułgarii w roku 2018 branża technologiczna. Najbardziej aktywna firma zrealizowała w Sofii w 2018 roku 53 wydarzenia.
 
W Pradze odbyło się w roku 2018 o 5,9 procenta mniej wydarzeń niż rok wcześniej, a zajętość sal wyniosła 7,7 procenta. W stolicy Czech największy udział w rynku miały w roku 2018 obiekty sieci Hilton Worldwide – 22,6 procenta, które wykazały wzrost o 6,3 procenta. Kolejne najbardziej popularne to – Vienna (15,8 procenta udziału) oraz CPI Hotels (10,9 procenta udziału).
 
W Pradze, odmiennie niż w Sofii, zauważalny był spadek liczby wydarzeń organizowanych przez branżę technologiczną, a wzrost tych, które organizowała branża farmaceutyczna, która była tutaj najaktywniejsza. Odnotowała ona wzrost wydarzeń o 5,9 procenta. Najbardziej aktywne firmy zorganizowały w roku 2018 w Pradze po 29 spotkań.
 
W Budapeszcie również branża farmaceutyczna była najbardziej aktywna. Odnotowała ona wzrost organizowanych wydarzeń o 8,5 procenta,  spadek odnotowały branże – technologiczna, turystyczna, edukacyjna i finansowa. Ta ostatnia aż o 25,4 procenta.
Wszystkich wydarzeń było o 3,7 procenta mniej w stosunku do roku poprzedniego, a najbardziej aktywna firma zorganizowała tutaj 55 spotkań. Zajętość sal wyniosła 9,5 procenta.
Nawiększy udział w stolicy Węgier na rynku spotkań miały obiekty sieci Danubius Hotels Group, hotele sieci Marriott Intrenational oraz Hilton Worldwide.
 
Najmniejszy spadek liczby spotkań spośród czterech porównywalnych stolic odnotował Bukareszt – o 2,3 procenta. W tym mieście odnotowano także największą zajętość sal – 25,9 procenta.
 
Największy udział w rynku miały tutaj obiekty sieci Ramada Worldwide, wzrost odnotowały hotele sieci Marriott International oraz IHG. Najbardziej aktywna była branża farmaceutyczna, która odnotowała wzrost liczby spotkań, spadek – technologiczna oraz konsultingowo-rekrutacyjna. Najbardziej aktywny klient zorganizował w stolicy Rumunii 62 spotkania.
 
W miastach poza granicami Polski przedstawionych w raporcie, czyli w Pradze, Budapeszcie, Sofii i Bukareszcie, system Demand Outlook analizował w 2017 roku spotkania odbywające się na 3,7 mln mkw., z tego 96,6 procenta to powierzchnia konferencyjna, a 3,4 procenta - gastronomiczna.
W roku 2018 także monitorował tu powierzchnię 3,7mln mkw, z tego 96,1 procenta to powierzchnia konferencyjna, natomiast gastronomiczna stanowiła 3,9 procenta.
 
Raport Demand Outlook przygotowuje firma Z-Factor.
 
 
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl