Członkowie SBE: 97 procent odwołanych eventów w marcu i kwietniu

Z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Branży Eventowej wśród członków organizacji wynika, że tylko w marcu i kwietniu 2020 roku odwołanych zostało ponad 97 procent zaplanowanych eventów.
 
SBE zaprosiło swoich członków do udziału w badaniu w związku z kryzysem wywołanym przez COVID-19. Jego celem było określenie sytuacji firm z branży eventowej w dobie pandemii koronawirusa.
W badaniu ujęte zostały kwestie dotyczące liczby oraz wartości straconych zleceń w marcu i kwietniu oraz kroków, jakie firmy zdecydowały się podjąć w związku z utratą lub zagrożeniem utraty płynności finansowej.
 
Ankiety wypełniło 30 firm członkowskich, wśród których tym 43,3 procenta stanowili dostawcy, 30 procent - agencje, 13,3 procenta – lokalizacje oraz  tyle samo – członkowie indywidualni reprezentujący własne działalności gospodarcze.
 
Respondenci zapytani o liczbę odwołanych zleceń w marcu jednogłośnie zaznaczyli ogromną skalę tego zjawiska. Wśród odpowiedzi procentowych wskazanych zostało między 90 a 100 procent odwołanych wydarzeń. Wśród odpowiedzi ilościowych wymieniono łącznie aż 423 odwołane realizacje. Analiza kwietnia 2020 roku przyniosła podobne prognozy na poziomie 95 – 100 procent odwołanych wydarzeń, a także wykazała wiele niepewnych lub przenoszonych na inny termin realizacji.
 
Swoje prognozowane straty w przychodach członkowie stowarzyszenia określili wstępnie na łącznym poziomie ponad 19 mln zł, co pokazuje skalę szkód, na jakie zostały narażone firmy z branży. Można przypuszczać, że wyniki te są niedoszacowane, gdyż od momentu udziału w badaniu, sytuacja przedstawicieli polskich firm z branży eventowej drastycznie się pogorszyła i nadal pogarsza się z dnia na dzień.
 
Zapytani o to, do kiedy mają odwoływane zamówienia, respondenci w zdecydowanej większości zaznaczali, że do czerwca 2020. Na drugiej i trzeciej pozycji znalazły się odpowiedzi „do kwietnia” i „do maja”, a na czwartej - do września 2020 roku. Wynika z tego, że sytuacja w tym zakresie będzie się normalizować najwcześniej w drugiej połowie roku 2020.
 
Wśród środków, jakie podjęte zostały w firmach w związku z kryzysem, przeważają trzy rozwiązania: 38,5 procenta badanych wskazało na obniżenie pensji pracowników, 34,6  procenta – zwolnienia, a 26,9 procenta zawieszenie działalności. Tak drastyczne kroki są kolejnym dowodem na skalę kryzysu, jaki dotknął branżę eventową niemal z dnia na dzień.
 
– Jak pokazuje badanie, zaledwie po niespełna trzech tygodniach walki z koronawirusem, wiele firm z sektora eventowego jest w skrajnej sytuacji, i nie przez nieudolność lub złe zarządzanie, ale przez czynnik, którego nie dało się przewidzieć i zawrzeć w planie antykryzysowym w żadnym business planie. W tej chwili najważniejszą rzeczą jest przetrwanie, utrzymanie pracowników i przygotowanie do nowej rzeczywistości. Plan pomocy ze strony państwa na tą chwilę jest niewystarczający. Nie ma czasu na dywagacje. Potrzebujemy szybkich i zdecydowanych działań. Konkretów wdrożonych w życie od teraz. Pomocy realnej, a nie odroczonej agonii – podsumowuje Renata Razmuk, członek zarządu Stowarzyszenia Branży Eventowej.
 
SBE jest częścią sztabu kryzysowego TUgether powołanego przez organizacje zrzeszające podmioty działające na szeroko rozumianym rynku organizacji wydarzeń i wyjazdów biznesowych w związku z aktualną sytuacją i kryzysem wywołanym koronawirusem.
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl