W połowie obiektów, gdzie działają escape roomy, stwierdzono nieprawidłowości

Propozycja zmian w prawie budowlanym w zakresie bezpieczeństwa pożarowego to główny efekt kontroli inspektorów nadzoru budowlanego, przeprowadzonych po tragicznym pożarze w obiekcie, w którym działał escape room w Koszalinie.

 

Skontrolowano 418 obiektów z całej Polski, w których działały pokoje zagadek. W przypadku 220 wszczęto postępowania administracyjne związane ze stwierdzonymi nieprawidłowościami. Spośród nich 59 już wyłączono z użytkowania. Postępowania nadal są tam prowadzone, podobnie jak w 161 pozostałych, a w stosunku do 115 obiektów toczą się postępowania wyjaśniające, związane głównie z nieprzedłożeniem dokumentów, takich jak książka obiektu budowlanego, protokoły z kontroli okresowych stanu technicznego, zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

 

Nieprawidłowości nie stwierdzono w 83 obiektach.

 

Podstawową przyczyną wyłączeń obiektów z użytkowania były samowolne zmiany sposobu użytkowania oraz nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego obiektów, takie jak na przykład niedrożne przewody wentylacyjne bądź ich brak.

Ponadto, ze względu na stwierdzone uchybienia, z użytkowania wyłączono kilkadziesiąt obiektów i nałożono kilkadziesiąt mandatów karnych.

 

W wielu przypadkach stwierdzano brak przeprowadzania kontroli okresowych, niespełnienie warunków dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz brak lub nieprawidłowe prowadzenie książek obiektów budowlanych. Nieprawidłowości te stanowiły podstawę do nałożenia 57 mandatów karnych.

 

Do kontroli pozostały 54 zidentyfikowane obiekty budowlane.

 

W związku z wynikami kontroli Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje zmiany w prawie budowlanym w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Dotyczą one uzupełnienia przepisów dotyczących zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części w zakresie podjęcia działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego. Ministerstwo planuje wprowadzenie obowiązku dołączenia do zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej ekspertyzy sporządzonej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

 

Dotychczas z art. 71 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy Prawo budowlane wynika obowiązek dołączenia do zgłoszenia ekspertyzy technicznej wykonanej przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności, a także pozwoleń, uzgodnień lub opinii wymaganych odrębnymi przepisami.

 

Jednak propozycja wpisania wprost wymogu ekspertyzy sporządzonej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych, w których doszło do zmiany sposobu użytkowania zmieniającej warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego na przykład z funkcji mieszkalnej na obiekt przeznaczony do wynajmu lokali czy prowadzenia innej działalności gospodarczej – uzasadnia resort.

 

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl