Właściciele escape roomów: nasza branża nie jest szczególnie niebezpieczna

Martwi nas tendencja do prezentowania branży escape roomów jako szczególnie niebezpiecznej – oświadczyli właściciele pokoi zagadek, odnosząc się do wyników kontroli przeprowadzonej w tych miejscach przez nadzór budowlany po tragicznym zdarzeniu w Koszalinie.
 
Kontrola prowadzona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego stwierdziła nieprawidłowości w 220 spośród 418 sprawdzonych obiektów. 59 wyłączono z użytkowania. Postępowania nadal są tam prowadzone, podobnie jak w 161 pozostałych, a w stosunku do 115 obiektów toczą się postępowania wyjaśniające.
 
- Większość ujawnianych w kontrolach uchybień to braki protokołów, niezłożenie dokumentów dotyczących przeglądów etc. Są to bardzo często uchybienia ciążące na właścicielu budynku, w którym znajduje się escape room, a nie na właścicielu pokoju zagadek. Z tego powodu bardziej uprawnione byłoby już mówienie o skali nieprawidłowości w polskich biurowcach i lokalach użytkowych, w których najczęściej znajdują się escape roomy. Należy pamiętać, że gdyby z podobną gorliwością i szybkością skontrolowano w ten sposób często sąsiadujące z nami biura, puby czy gabinety, wynik kontroli byłby podobny – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Escape Room Polska.
 
Właściciele pokoi zagadek przypominają, że  w ciągu ostatnich dwóch lat Polacy zagrali w escape roomach ponad dziewięć milionów razy, a wydarzył się tylko jeden, choć bardzo tragiczny w skutkach, wypadek.
 
- Jako właściciele pokoi zagadek jesteśmy głęboko poruszeni tragedią, która miała miejsce w Koszalinie. Chętnie współpracujemy ze służbami w celu podniesienia bezpieczeństwa w branży, która już wcześniej była jedną z najbezpieczniejszych w kraju. Tymczasem w ostatnich tygodniach temat kontroli escape roomów pojawiał się w przestrzeni publicznej bardzo często, niestety zwykle w formie uogólnień krzywdzących tę piękną i rozwijającą się branżę – oświadczają właściciele escape roomów. 
 
- Podobnie jak w przypadku niedawnych kontroli Straży Pożarnej, martwi nas tendencja do prezentowania branży escape roomów jako szczególnie niebezpiecznej. Naszym zdaniem próby dyskredytowania profesjonalizmu jednej z niewielu rozrywkowych branż, w których Polska jest jednym ze światowych liderów, to bardzo zły kierunek. Nie tylko dla wizerunku branży, ale i całego kraju – dodają autorzy oświadczenia.
 
Jak poinformował nas Jakub Czarski z agencji Event House, Stowarzyszenie Escape Room Polska zrzesza ponad 250 właścicieli pokoi zagadek, spośród 312 działających w kraju. Powstało w połowie stycznia 2019 roku. Impulsem do jego powstania było tragiczne zdarzenie, kiedy podczas pożaru w escape roomie w Koszalinie zginęło pięć nastolatek.
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl