Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

Event Arena Szczecin

Szczecin (zachodniopomorskie)

MsMermaid Conference Center

Warszawa (mazowieckie)

Holiday Inn Gdańsk - City Centre

Gdańsk (pomorskie)

Pomorska 21. Dom Towarzystwa...

Łódź (łódzkie)

Osada Śnieżka w Łomnicy k. Karpacza

Łomnica k.Karpacza (dolnośląskie)

Najnowsze usługi

Pingwin Łódzka Fabryka Lodu

Łódź (łódzkie)

Jurek-Catering Serwis

Mogilany (małopolskie)

Ulala Chef

Warszawa (mazowieckie)

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Wersal Catering

Duchnów (mazowieckie)
A A
Aktualności

Organizacje Miast Światowego Dziedzictwa spotkają się w ICE Kraków

W Centrum Kongresowym ICE Kraków od 2 do 5 czerwca 2019 odbędzie się 15. Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Weźmie w nim udział ponad 400 delegatów z pięciu kontynentów. Za oranizację wydarzenia na zlecenie Krakowskiego Biura Festiwalowego odpowiada KDK Event.
 
Kongres po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraków będzie podczas tego wydarzenia reprezentował grupę miast Sekretariatu Europy Środkowej i Wschodniej OWHC (Warszawa, Budapeszt, Kutná Hora, Ryga, Rodos, Wiedeń, Wilno i Zamość), które poparły naszą kandydaturę w ubiegłorocznym głosowaniu związanym z wyborem kolejnego gospodarza tego niezwykłego spotkania o zasięgu globalnym.
 
– Jestem dumny, że Kraków po raz kolejny staje się miejscem międzynarodowej debaty o współczesnych wyzwaniach stojących przed miastami historycznymi. Goście z całego świata doświadczą bogactwa europejskiej kultury w Krakowie, unikatowej atmosfery, a także staną się turystami w jednym z najliczniej i najchętniej odwiedzanych polskich miast. „Dziedzictwo i turystyka” to temat 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa i jestem przekonany, że nasze miasto jest doskonałym miejscem do międzynarodowej dyskusji na ten temat, stanowiąc centrum turystyki kulturowej, biznesowej, pielgrzymkowej czy kulinarnej – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa.
 
Udział w kongresie wezmą delegaci z całego świata - prezydenci miast, dyrektorzy międzynarodowych centrów kultury, eksperci w dziedzinie zarządzania dziedzictwem kulturowym, specjaliści UNESCO, OWHC, wykładowcy wyższych uczelni oraz dziennikarze specjalizujący się w tematyce dziedzictwa.
 
Kraków został wybrany na organizatora kongresu, ponieważ od lat podejmuje wysiłki zmierzające do harmonizowania ruchu turystycznego i jednocześnie wspiera rozwój regionu jako ośrodka turystyki kulturalnej, kongresowej oraz pielgrzymkowej.
Przykładem dbania o dobro mieszkańców i turystów jest wprowadzenie parku kulturowego, który w jasny sposób określa zasady funkcjonowania zabytkowego centrum miasta.
Poza tym dla zrównoważenia ruchu turystycznego wytyczono nowe szlaki dla odwiedzających, między innymi w Podgórzu i w Nowej Hucie. Poszerzono ofertę kulturalną dla mieszkańców, przenosząc imprezy z centrum do poszczególnych dzielnic – co wpływa także na wzrost ich atrakcyjności.
 
Podczas 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa delegaci będą dyskutować o doświadczeniach miast historycznych i wymienią się doświadczeniami w debatach o tym, jak mądrze wykorzystywać zasoby dziedzictwa dla zrównoważonego rozwoju miast i turystyki, jak równoważyć polityki ochrony dziedzictwa z politykami rozwojowymi, a przede wszystkim jak w zarządzanie miejscami światowego dziedzictwa włączać samych mieszkańców.
 
Kraków otrzymał przywilej organizacji tegorocznego kongresu w Korei Południowej jesienią 2017 roku. Konkurentami miasta była hiszpańska Granada oraz rosyjski Kazań. Stolica Małopolski uzyskała poparcie sekretariatów OWHC dzięki prezentacji takich dokonań na polu zarządzania miejscem światowego dziedzictwa, jak konsekwentnych działań na rzecz pielęgnowania tradycji niematerialnych, zwyczajów i tradycji, a także starań o ochronę unikalnego miejskiego pejzażu.
W uzasadnieniu przyznania Krakowowi organizacji 15. Kongresu OWHC znalazły się także dotychczasowe doświadczenia Krakowa w organizacji prestiżowych międzynarodowych spotkań, podkreślano między innymi renomę i funkcjonalność Centrum Kongresowego ICE Kraków.
 
Osią tematyczną spotkań OWHC jest ochrona i zarządzanie miastami historycznymi – zagadnienie należące obecnie do najtrudniejszych wyzwań dla dynamicznie rozwijających się ośrodków miejskich, a także dla miast narażonych na klęski naturalne i konflikty zbrojne, oraz tych właśnie odkrywanych jako kierunki dla turystyki masowej. Istotnym wyzwaniem rozwojowym są także kwestie modernizacji i przekształcania zabytkowych miast oraz ich dostosowywania do nowych funkcji, standardów i potrzeb.
 
Członkowie OHWC troszczą się o kwestie autentyczności – o zachowanie adresów, budynków, sklepów, zakładów rzemiosła, księgarni, antykwariatów czy miejsc opowiadających historię miasta. Ich zadaniem jest troska o to, by lokalna społeczność trwale identyfikowała się ze swoim miejscem w mieście i w oparciu o nie rozwijała własne możliwości, pamiętając także o kultywowaniu niematerialnych tradycji w ich autentycznym i ciągle żywym wymiarze.
 
Światowe Kongresy Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa są organizowanymi co dwa lata spotkaniami wszystkich miast członkowskich organizacji. Kongresy odbywały się dotąd między innymi na Rodos (2003), w Kazaniu (2007), Quito (2009), Sintrze (2011), Arequipie (2015), i koreańskim Gyeongju (2017).
 
W ramach przygotowań do wydarzenia uruchomiony został mu dwujęzyczny blog krakowheritage.com oraz trzy anglojęzyczne profile społecznościowe, których wspólnym mianownikiem jest połączenie dwóch słów: „Kraków” + „Heritage” (ang. dziedzictwo).
Źródło: www.conventrion.krakow.pl

 

12 kwi 2019
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.