Hotele, jako podwykonawcy szpitali, będą pełnić rolę izolatoriów

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria zmienią się w specjalne izolatoria. Obiekty te staną się podwykonawcami szpitali. Za pobyt w nich pacjentów zapłaci NFZ.
 
Obiekty, które będą pełnić rolę izolatoriów, wskażą wojewodowie. Będą to obiekty znajdujące się blisko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych i placówek, które dysponują oddziałami zakaźnymi. To właśnie personel medyczny tych szpitali będzie opiekował się izolowanymi pacjentami.
 
Do izolatorium będą kierowane osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu, osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem), osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (na przykład osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać a także osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz które z innych przyczyn nie będą mogły się jej poddać w miejscu zamieszkania.
 
W izolatoria będą mogły czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium, każdy z tych obiektów musi spełnić kilka warunków, które zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 marca 2020 roku w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach (Dz.U.2020.539).
 
Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent będzie musiał mieć zapewniony osobny pokój z łazienką, opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium a także trzy posiłki dziennie.
 
Jeśli izolowany pacjent, ze względu na wiek lub stan zdrowia, będzie wymagał opieki drugiej osoby, jej pobyt razem z izolowanym będzie możliwy.
 
Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym będzie czuwał również lekarz, który będzie wizytował pacjenta na miejscu lub udzielał teleporady medycznej, na przykład przez telefon. W izolatorium będzie się także pobierało wymazy do badań na obecność koronawirusa.
 
Listę obiektów, które zostaną przeznaczone na izolatoria, opublikuje wojewoda. Każdy z tych obiektów, zanim znajdzie się w wykazie, będzie sprawdzany między innymi przez wojewódzkich inspektorów sanitarnych, pod kątem spełnienia standardów. 
 
Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacuje się je na 125 zł za każdy dzień. Środki z NFZ trafią najpierw do szpitali, które opiekują się izolowanymi pacjentami, a następnie zostaną przekazane przez szpitale do izolatoriów, które dla tych placówek medycznych, będą podwykonawcami.
 
Przepisy te zawarte zostały w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 45/2020/DSOZ z 27 marca 2020 roku zmieniającym zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl