Pakiet antykryzysowy: 180 dni na zwrot wpłaty klienta lub voucher z roczną datą ważności

fot. FB Sejm, sejm.gov.pl
Na zdjęciu: fot. FB Sejm, sejm.gov.pl
28 marca 2020 roku Sejm przyjął pakiet ustaw dotyczących tzw. tarczy antykryzysowej, który zawiera miedzy innymi ułatwienia dla branży turystycznej, polegające na przedłużeniu terminu zwrotu wpłat klienta do 180 dni od rozwiązania umowy.
 
Chodzi o zwrot wpłat w przypadku niemożności zorganizowania wydarzenia z powodu epidemii koronawirusa. Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów, imprez plenerowych, działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej czy sportowej.
Według dotychczasowych przepisów termin zwrotu wpłaty wynosi 14 dni.
 
W ustawie zawarto także możliwość skorzystania przez klientów z voucherów na realizację imprezy turystycznej w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza odwołana w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
 
Celem pakietu ustaw, składających się na tarczę antykryzysową, jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.
 
Przewiduje on między innymi zwolnienie mikrofirm, które zatrudniają do 9 osób, ze składek do ZUS na 3 miesiące (od marca do maja 2020). Dotyczy to składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
 
Firmy będą mogły otrzymać świadczenie postojowe w kwocie do około 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do wysokości 40 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy.
 
Ułatwienia będą także dotyczyć między innymi przesunięcie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń w marcu i kwietniu 2020 roku (do 1 czerwca 2020 roku), przesunięcia obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT dla dużych firm (deklaracja wraz z ewidencją) z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku, przesunięcia matrycy VAT z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku, przesunięcia obowiązku utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w średnich przedsiębiorstwach na 1 października 2020 roku czy przesunięcia terminu wejścia w życie rozwiązań prawnych dotyczących zrównania pozycji prawnej drobnych przedsiębiorców i konsumentów z 1 czerwca 2020 na 1 stycznia 2021 roku.
 
W tym tygodniu pakietem zajmie się Senat.
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl