Białostocka 22 – historia ludzi i miejsca

Białostocka 22 - tablica prezentująca historię kamienicy
Na zdjęciu: Białostocka 22 - tablica prezentująca historię kamienicy

Pod adresem Białostocka 22 na warszawskiej Pradze powstaje eventowa przestrzeń. Kamienica reprezentująca dziś praski i nowoczesny styl jednocześnie pamięta burzliwe dzieje stolicy.

Trudno znaleźć miejsce w Warszawie, które lepiej niż Praga pokaże, jak szybko zmienia się oblicze stolicy. Druga linia metra, rewitalizowane kamienice i lofty biurowe koegzystują z unikalną praską tożsamością i jej uliczną kulturą. Z jednej strony Campus Google, z drugiej muzyka Grzesiuka i bar z pyzami i flakami. Zbudowana jeszcze w trakcie trwania pierwszej wojny światowej Białostocka 22 to miejsce, które w takim właśnie praskim stylu łączy przeszłość z nowoczesnością.

Historia tej praskiej perełki zaczęła się po lewej stronie miasta, na rogu Senatorskiej i Bielańskiej wiele lat temu, zanim Praga stała się częścią Warszawy. W tym miejscu, od 1794 roku mieścił się sklep warszawskich ewangelików, spółki Krzysztof Brun i Syn handlującej towarami żelaznymi. Jest to najstarsza, wciąż działająca firma w Warszawie. W XIX wieku zasłynęła sprowadzaniem pierwszych maszyn do pisania. Była także wyłącznym partnerem na Królestwo Polskie, takich firm jak produkująca żyletki Gilette i fabryka rowerów Opel, znana dzisiaj marka samochodowa. W swojej ofercie miała także dźwigi firmy Otis i maszyny liczące IBM. Dynamiczny rozwój spółki zmusił Brunów do wybudowania przestrzeni magazynowej, a leżąca w sąsiedztwie torów kolei warszawsko-petersburskiej Białostocka, świetnie się na to nadawała. Budowa magazynów ruszyła w 1913 roku. Wybuch pierwszej wojny światowej nie pokrzyżował planów warszawskich kupców i udało się im ukończyć inwestycje w 1916 roku.

Kamienicy udało się przetrwać następną wojnę światową, a w trakcie kampanii wrześniowej budynek stał się tymczasowym schronieniem dla pogorzelców. W 1950 Białostocka 22 została przejęta przez komunistyczne władze i umieszczono w niej między innymi Urząd Skarbowy, Totalizator Sportowy, PP Biuromasz i zakład regeneracji akumulatorów. W latach 70. hala magazynowa spłonęła w pożarze, a w samej kamienicy w trakcie stanu wojennego funkcjonowała tajna drukarnia Solidarności. W latach 90. na terenie Białostockiej 22, koegzystowała Dzielnicowa Komenda Straży Miejskiej i dziupla złodziei samochodowych…

Począwszy od grudnia 2002, Białostocka 22 wróciła do rodziny Brunów a budynek został poddany gruntownej rewitalizacji. – Odnowiliśmy kamienicę, która była prawdziwą ruderą. Mamy teraz 2000 mkw. biur do wynajęcia, z czego 95 proc. już jest wynajęte. Nieopodal, tam gdzie były hale i składowano żelazo, oddajemy kolejny obiekt – mówi Paweł Brun, prezes Spółki Krzysztof Brun i Syn.

Trwająca 17 lat epopeja remontowa kamienicy, właśnie dobiega końca, a jej zwieńczeniem jest oddanie w użytek spalonej prawie 50 lat temu hali.
Dzisiaj, to przestrzeń biurowa o najwyższym standardzie. Między kamienicą a halą rozciąga się niewielki brukowany dziedziniec z kominkiem. Oświetlenie umożliwiające grę światłem, uwypukla niezwykłą urodę elewacji obu budynków, szczególnie jej ceglane i żelazne części. To jednak mieszcząca się na parterze hali sala wielofunkcyjna, jest w istocie klejnotem w koronie Białostockiej 22…

O tym, co dzisiaj oferuje organizatorom wydarzeń to unikatowe, łączące tradycję z nowoczesnością miejsce, przeczytacie już w najbliższy piątek.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl