Akademia SKKP: Praga stawia na „circular economy”

Kongres Magazine wymienia „circular economy” jako jeden z megatrendów, które wpłyną na rozwój branży MICE w najbliższej przyszłości. Uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju jest piątym w kolejności najważniejszym kryterium, które będzie brane pod uwagę przy wyborze destynacji na event po COVID-19. Pisze Anna Górska w cyklu Akademia SKKP.

Circular economy jest koncepcją, gdzie wszystkie zasoby są wykorzystywane w taki sposób, aby poprzez ich przeróbkę i recycling eliminować marnotrawstwo. Z zasobów korzysta się tak długo, jak to możliwe, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Ta sama koncepcja może być wprowadzona do eventów i Praga już to robi.

Prague Convention Bureau informuje, że w następstwie recesji gospodarczej, wywołanej epidemią COVID-19, miasto ukierunkowuje swój rozwój na zasady „circular economy” (gospodarki o obiegu zamkniętym), w której odpady postrzegane są jako zasoby do wykorzystania. W komunikacie prasowym miasto potwierdza, że obecnie zleca nową strategię przejścia stolicy Pragi do gospodarki o obiegu zamkniętym. Dokument zaproponuje środki i wymierne cele, które miasto może realizować w swoich działaniach.

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym poprawia wzorce konsumpcji i promuje korzystanie z usług wspólnych w celu zmniejszenia presji na podstawowe zasoby. Miasto Praga planuje w ten sposób skupić swoją uwagę przede wszystkim na gospodarce wodnej i odpadach lub na lokalnym rolnictwie. Gmina Praga pracuje nad kompleksowym zestawem środków mających wpłynąć na strukturę organizacyjną miasta, zarządzanie nim i system społeczny.

Dlaczego to jest ważne? Strategia gospodarki o obiegu zamkniętym ma potencjał tworzenia nowych zielonych miejsc pracy i redukcji emisji dwutlenku węgla, a tym samym poprawy ogólnej jakości życia wszystkich mieszkańców. Circular economy to model biznesowy pozwalający na zwiększenie rentowności oraz zwiększenie oszczędności, a także polepszenie reputacji marki, który ma również zastosowanie w eventach. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome wpływu wydarzeń na środowisko i chce zrównoważonych wydarzeń. 

Positive Impact Events pokazuje jak łatwo można zastosować tą koncepcję w eventach.   Wspierane przez GES wprowadziło prosty zestaw narzędzi do audytu „circular economy”, który ma pomóc ocenić, jakie materiały wykorzystywane podczas wydarzeń można zastąpić bardziej zrównoważonymi alternatywami, które można ponownie wykorzystać, a które poddać recyklingowi lub przerobić. Wszystko po to, aby edukować branżę spotkań, która ma zrozumieć proces tworzenia „circular event” i tym samym być przygotowana na przyszłość branży eventowej.

 

 

Autor: Anna Górska, wiceprezes zarządu SKKP ds. współpracy międzynarodowej, business development director Expo XXI Warszawa, doradca zarządu Symposium Cracoviense, Positive Impact Events Ambassador
Informacje ukazają się w cyklu „Newsy ze Świata – Akademia SKKP”

 

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl