Akademia SKKP: Hi-Tech w hotelach

Epidemia zmusza branżę hotelarską do szybszego przystosowania się do nowych technologii. Oto kilka trendów i rozwiązań Hi-Tech, wprowadzanych już dzisiaj. Pisze Anna Górska.

Technologia rozpoznawania
Technologia rozpoznawania jest jednym z najważniejszych pojawiających się trendów technologicznych w ogóle, ale jej potencjalne zastosowania w branży hotelarskiej są wyjątkowo interesujące. W szczególności biometria jest wykorzystywana do zapoczątkowania nowej ery bezproblemowego uwierzytelniania (seamless authentications). Wyobraźmy sobie na przykład, że technologia odcisków palców lub rozpoznawania twarzy mogłaby zostać wykorzystana w hotelu do otwierania pokoi. Rozważmy też zastosowanie tej samej technologii do celów zameldowania i wymeldowania.
Produkt „FaceMe” firmy Cyberlink – jednego z najpopularniejszych światowych producentów urządzeń do rozpoznawania twarzy – dodał nowe funkcje, które zostały zaprojektowane specjalnie, aby pomóc firmom w ponownym otwarciu się w warunkach COVID-19. Obejmują one wykrywanie masek. Dzięki temu nadal mogą identyfikować osoby, gdy ci noszą maski, i pomagać w zarządzaniu alarmami, gdy ktoś wchodzi do obiektu bez maski lub nosi ją nieprawidłowo.

Roboty
Kolejnym ekscytującym trendem technologicznym jest pojawienie się robotów i wiele firm hotelarskich już teraz dobrze je wykorzystuje. Być może najbardziej znanym tego przykładem jest robot concierge Hilton „Connie”, który wykorzystuje rozpoznawanie mowy i sztuczną inteligencję do odpowiadania na zapytania klientów i inteligentnego uczenia się na podstawie interakcji z nimi.
Nie jest to jednak jedyny taki przykład. Roboty Knightscope są rozmieszczane na niektórych lotniskach ze względów bezpieczeństwa, podczas gdy Henn-na Hotel w Japonii zdobył nagłówki jako pierwszy na świecie hotel z robotami, używanymi jako personel recepcji, narzędzie informacyjne dla klientów, a nawet jako portier przenoszący bagaże.
KT Corporation właśnie wprowadziła na rynek swojego robota hotelowego drugiej generacji GiGA Genie o nazwie „N Bot”, który zajmuje się dostarczaniem butelek z wodą, świeżych ręczników i innych udogodnień gościom w hotelu Novotel Ambassador Dongdaemun Hotels & Residences w Seulu.

Chatboty i sztuczna inteligencja
W dzisiejszych czasach klienci oczekują, że będą mogli wchodzić w interakcje z firmami hotelarskimi za pośrednictwem różnych kanałów cyfrowych i otrzymywać szybkie odpowiedzi. Oczywiście faktyczne posiadanie personelu monitorującego wszystkie te kanały i udzielającego szybkich odpowiedzi może być trudne, jeśli nie niemożliwe, i właśnie tutaj pojawiają się chatboty i sztuczna inteligencja.
Chatboty są w stanie zrozumieć proste pytania i niemal natychmiast udzielić odpowiedzi, odciążając personel obsługi klienta i poprawiając komfort obsługi. Tymczasem zastosowania sztucznej inteligencji obejmują również inne ważne obszary dla hoteli, w tym analizę danych.

Internet rzeczy (IoT)
Innym trendem technologicznym w zarządzaniu w hotelarstwie jest „Internet rzeczy”, czyli IoT, polegający na rozszerzaniu łączności internetowej na przedmioty i urządzenia codziennego użytku. Urządzenia te mogą następnie zbierać dane i komunikować się lub wchodzić w interakcje przez Internet, zamieniając wcześniej nieinteligentne urządzenia w „inteligentne”.
Przykładem tego, co jest już wykorzystywane w branży hotelarskiej, są termostaty z dostępem do Internetu, które są używane do automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu w godzinach zameldowania i wymeldowania lub w odpowiedzi na wahania temperatury spowodowane przez słońce lub otwierane okna. Ta sama koncepcja jest również stosowana do oświetlenia, poprawiając efektywność energetyczną, na przykład poprzez zmniejszenie intensywności światła w ciągu dnia.

 

Autor: Anna Górska, wiceprezes zarządu SKKP ds. współpracy międzynarodowej, business development director Expo XXI Warszawa, doradca zarządu Symposium Cracoviense, Positive Impact Events Ambassador
Informacje ukazają się w cyklu „Newsy ze Świata – Akademia SKKP”

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl