Branża eventowa ze Śląska ogłasza stan zagrożenia upadkiem

Katowice postawiły na rozwój przemysłu spotkań i stworzyły odpowiednią infrastrukturę, w efekcie w 2019 roku wpływy do budżetu miasta z tytułu wydatków uczestników eventów przekroczyły 200 mln zł
Na zdjęciu: Katowice postawiły na rozwój przemysłu spotkań i stworzyły odpowiednią infrastrukturę, w efekcie w 2019 roku wpływy do budżetu miasta z tytułu wydatków uczestników eventów przekroczyły 200 mln zł
Przedstawiciele branży spotkań, turystyki biznesowej i wydarzeń z Katowic oraz województwa śląskiego ogłosili stan zagrożenia upadkiem i zaapelowali o podjęcie natychmiastowych i zdecydowanych kroków na poziomie władz samorządowych w celu ratowania branży.
 
W tym celu wystosowali apel do prezydenta Miasta Katowice, marszałka województwa śląskiego, wojewody śląskiego oraz przewodniczącego zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
 
W naszym kraju ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, następnie epidemii, a dla branży spotkań i wydarzeń ogłaszamy stan zagrożenia upadkiem - czytamy w oświadczeniu. Obecnie rozmawiamy o zagrożeniu dla zdrowia i bezpieczeństwa, natomiast za miesiąc będziemy mówić o fali bankructw, która dotknie firmy i przedsiębiorców z szeroko rozumianego przemysłu spotkań i turystyki biznesowej, skutkując rzeszą zadłużonych i bezrobotnych. Rynek spotkań współtworzy rozbudowany łańcuch organizatorów wydarzeń, kongresów, targów, imprez rozrywkowych, koncertów, festiwali, artystów, hotelarzy, a także dostawców usług: cateringu, zabudowy scenicznej, targowej czy nagłośnienia – piszą autorzy apelu i przypominają, że branża spotkań, turystyki biznesowej, wydarzeń sportowych i rozrywkowych stanowi obecnie około 12 procent polskiego PKB. Dla miast i regionu jest kołem zamachowym rozwoju wielu sektorów i usług, źródłem dochodów oraz podstawą budowania wizerunku.
 
Katowice postawiły na rozwój przemysłu spotkań i stworzyły odpowiednią infrastrukturę, w efekcie czego tylko w 2019 roku wpływy do budżetu miasta z tytułu wydatków uczestników wydarzeń w Katowicach przekroczyły 200 mln zł, a miasto odwiedziło ponad milion gości różnych imprez. Rynek turystyki biznesowej w Katowicach z roku na rok rośnie, a razem z nim powiązane usługi hotelarskie, gastronomiczne, transportowe i z zakresu szeroko rozumianej rozrywki.
 
Niestety, wraz z rozwojem pandemii koronawirusa i w konsekwencji wprowadzonych zakazów i ograniczeń administracyjnych, branża spotkań i wydarzeń jest na skraju upadku. Tym samym wspomniany rozwój może zostać stracony. Istnieje realne ryzyko, że zbudowanego potencjału nie uda się odzyskać – alarmują autorzy apelu. - Stoimy obecnie w obliczu kryzysu o niespotykanej dotąd skali, sytuacji, która spowoduje, że bez konkretnego wsparcia, branża spotkań, imprez masowych i turystyki biznesowej nie będzie w stanie się odbudować. Prawie wszystkie wydarzenia i eventy na najbliższe trzy miesiące zostały odwołane lub przesunięte na późniejsze terminy. Jednocześnie skala przełożonych wydarzeń ulega ograniczeniu, bo organizatorzy zmniejszają wydatki - dodają.
 
Dla większości podmiotów rynku przemysłu spotkań oznacza to całkowity brak przychodów. Poza tym organizatorzy wydarzeń wstrzymują się z decyzjami co do realizacji kolejnych imprez, a nadchodzący kryzys gospodarczy znacząco zmniejszy wydatki firm na aktywność w zakresie spotkań. W rezultacie hotele, obiekty rozrywkowe, centra konferencyjne, kawiarnie nie będą w stanie płacić rachunków, w tym swoim dostawcom, negatywnie wpływając także na ich funkcjonowanie i generalnie sytuację ekonomiczną miasta i regionu. Już teraz podmioty przemysłu spotkań przeprowadzają masowo redukcje wynagrodzeń, zwolnienia i nie mogą na bieżąco regulować rachunków. Firmy z branży weszły w proces radykalnej redukcji kosztów.
 
W związku z krytyczną sytuacją przedstawiciele branży zaapelowali do władz Katowic i województwa śląskiego  o natychmiastową i zdecydowaną pomoc dla podmiotów branży spotkań i wydarzeń – pomoc na poziomie miejskim i regionalnym oraz pomoc w przekonaniu władz centralnych do zdecydowanie większego wsparcia niż zostało to zaproponowane do tej pory.
 
Autorzy apelu podają przykład dobrych i efektywnych rozwiązań wdrożonych w innych krajach i w regionach oraz miastach Polski. Na przykład w Anglii wprowadzono zawieszenie płatności podatku dochodowego i wdrożono dotacje bezpośrednio dla przedsiębiorców. W Danii wprowadza się rekompensatę dla organizatorów dużych wydarzeń. W Norwegii zawieszono płacenie podatków i danin, a na Węgrzech branża rozrywkowa i hotelarska nie będzie płaciła składek na ZUS. Przykłady takie dotyczą także Polski. Szczecin wprowadza ulgi dla firm w zakresie podatku od nieruchomości, a we Wrocławiu firmy mogą wnioskować o zawieszenie podatków lokalnych i danin. Z podobnymi rozwiązaniami wystąpił prezydent Krakowa.
 
Przedstawiciele branży ze Śląska apelują o podjęcie działań, które uratują branżę spotkań i wydarzeń przed upadkiem, i postulują:
  • powołanie kryzysowej grupy roboczej dla przemysłu spotkań składającej się z przedstawicieli administracji i branży w celu wypracowania najlepszych rozwiązań oraz wspólnych działań w zakresie wspierania odpowiednich zmian w prawie,
  • zwolnienie z opłat administracyjnych, danin, podatków lokalnych i od nieruchomości od marca do grudnia 2020 roku na poziomie lokalnym i krajowym,
  • umożliwienie i wsparcie przy renegocjowaniu wysokości opłat za wodę, ciepło, energię elektryczną od marca do października 2020 roku, a także uzyskania w tym zakresie bonifikat lub odroczeń,
  • zwiększenie wysokości wsparcia finansowego przez zarząd Metropolii, województwa śląskiego i miasta Katowice w formie bezpośredniego dofinasowania lub zwiększenia budżetów na świadczenia promocyjne w ramach eventów i spotkań organizowanych po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią - w celu wsparcia sprawnego powrotu do funkcjonowania organizatorów dotkniętych konsekwencjami pandemii koronawirusa, takimi jak wycofanie się głównych wystawców i partnerów,
  • dofinansowanie do 80 procent wynagrodzeń pracowników i osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne w firmach w branży,
  • dofinansowanie lub wsparcie zmian w prawie w zakresie zwolnienia firm i pracowników branży z odprowadzania składek na ZUS,
  • zapewnienie pożyczek z możliwością ich umorzenia lub zamiany na dotacje lub wynagrodzenie za świadczenia promocyjne dla pożyczkodawcy. 
 
Autorzy listu, jako przedstawiciele regionalnej branży spotkań i turystyki biznesowej, zadeklarowali też pełne poparcie dla oficjalnego stanowiska sztabu kryzysowego reprezentującego między innymi sektor MICE, przedstawiony w liście wystosowanym 20 marca 2020 do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz sekretarza stanu Andrzeja Guta Mostowego, tym samym apelują również o rozwiązania na szczeblu krajowym.
.
Sygnatariusze apelu
 
1. Agencja Evtrad Events/Katowice, Estera Biesiada
2. Brill AV Media sp. z o.o., Michał Czerniak, managing director
3. BSC AV
4. Business Service Galop, Krystyna Gołąbek
5. Centrum Usługowo-Doradcze Katarzyna Wawer 
6. Deli Catering, Damian Wiatrak, dyrektor zarządzający
7. Dżem S.C. L. Martinek i Wspólnicy
8. Estrada Rybnicka Sp. z o.o., Wojciech Lala, Zbigniew Krótki
9. Hotel B&B Katowice Centrum, Katarzyna Kwinta, Dyrektor Hotelu
10. Hotel BW Mariacki, Katarzyna Legierska, deputy general manager
11. Hotele Diament S.A., Rafał Bakalarski, prezes zarządu
12. Jutark Sp. z o.o., Jarosław Szkutak
13. Masters Catering Sp. z o.o., Marcin Cieślikowski, General Manager
14. MegaClub Events, Tomasz Breś
15. Metal Mind Productions Sp. z o.o., Mariola Dziubińska, prezes
16. moodro bistro&cafe/moodro restaurant/moodro city, Magdalena Bugaj
17. More Music Agency, Adam Godziek
18. Motionmusic, Jerzy Kupczak
19. M-Team sp. z o. o. sp. k.
20. OFF Festival, Artur Rojek, dyrektor artystyczny
21. Park Inn by Radisson Katowice,  Radosław Skwarski, dyrektor hotelu
22. Pixel Multimedia, Dominik Kuźma
23. Planeta Smaku, Marek Furczyk
24. Proarte Grzegorz Siedlarek
25. Proarte Media Florentyna Siedlarek
26. Promocja Targi, Wioletta Ochman
27. proMOTION Sp. z o.o., Piotr Kubica, prezes zarządu
28. PTWP Event Center Sp. z o.o., Marcin Stolarz, prezes
29. PTWP S.A., Wojciech Kuśpik, prezes zarządu
30. Q Hotel, Katarzyna Gaweł, dyrektor hotelu
31. Shadok AV SP. z o.o. Sp.k., Grzegorz Piechuła, prezes
32. Twister, Grzegorz Nowak
33. Vienna House Easy Katowice,  Anna Gorczyca-Dziewięcka, resident manager
34. Wagart, Stanisław Gubała, wiceprezes zarządu
35. WATS Sp. z o.o., Aleksandra Piasecka, prezes zarządu
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl