Senat o pakiecie antykryzysowym: zwolnienie z ZUS dla MŚP, wyższe dopłaty do wynagrodzeń

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki: Razem zwyciężymy w walce z pandemią
Na zdjęciu: Marszałek Senatu Tomasz Grodzki: Razem zwyciężymy w walce z pandemią
Senat wprowadził poprawki do projektu ustaw składających się na tarczę antykryzysową. Zaproponował między innymi, by w firmach, które ponoszą straty, państwo pokryło 75 procent wysokości wynagrodzeń pracowników.
 
Dopłata ta miałaby wynieść nie więcej niż 75 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 3900 zł (pozostałą część miałby zapłacić pracodawca, warunkiem uzyskania takiej pomocy będzie niezaleganie z podatkami i składkami ZUS).
W projekcie, który przyjął Sejm umieszczono zapis, by państwo płaciło 40 procent wynagrodzenia pracowników w okresie przestoju firmy.
Poprawka Senatu daje także samorządom możliwość obniżenia podatków, które pobierają, takich jak podatki od nieruchomości, podatek rolny czy leśny.
 
Senat zaproponował też zawieszenie płatności podatków na czas trwania epidemii, w tym zaliczki na PIT. Nie byłyby także naliczane odsetki za zwłokę. Podatki te jednak musiałyby być później przez przedsiębiorców uregulowane w terminie 90 dni po zakończeniu stanu epidemii.
Zgodnie z poprawkami senatorów zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące miałoby dotyczyć nie tylko mikrofirm (zatrudniających do 9 osób) i osób samozatrudnionych, ale także sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
 
Senatorzy podnieśli także wiek dzieci, przy którym przysługuje zasiłek z powodu zamknięcia szkół - z 8 do 12 lat.
 
Pakiet zawiera także ułatwienia dla branży turystycznej, polegające na przedłużeniu terminu zwrotu wpłat klienta do 180 dni od rozwiązania umowy.
Chodzi o zwrot wpłat w przypadku niemożności zorganizowania wydarzenia z powodu epidemii koronawirusa. Dotyczy to organizacji wystaw i kongresów, imprez plenerowych, działalności kulturalnej, rozrywkowej, rekreacyjnej czy sportowej.
Według dotychczasowych przepisów termin zwrotu wpłaty wynosi 14 dni.
 
W ustawie zawarto także możliwość skorzystania przez klientów z voucherów na realizację imprezy turystycznej w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza odwołana w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
 
Dzisiaj (31 marca 2020) poprawkami Senatu do pakietu zajmie się Sejm.
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl