Jak ubezpieczać - OC dla firm eventowych

Podstawowym ubezpieczeniem, jakie powinna posiadać każda firma, a szczególnie eventowa, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) prowadzonej działalności.


Takie ubezpieczenie przenosi z firmy eventowej na ubezpieczyciela ciężar kosztów związanych z ewentualnym roszczeniem osoby poszkodowanej przez firmę. Ubezpieczenie to powinno być jak najlepiej dopasowane do specyfiki prowadzonej działalności. To jednak jest już zadaniem profesjonalnych doradców ubezpieczeniowych. Bez poznania specyfiki prowadzonej działalności oraz skłonności do ponoszenia ryzyka, nie da się zaoferować firmie programu, który spełni jej oczekiwania i ochroni przed uzasadnionymi lub nieuzasadnionymi roszczeniami. Jako profesjonalny reprezentant firm, obserwujemy coraz więcej prób uzyskania nienależnego odszkodowania. Koszt związany z chociażby jedną rozprawą w Stanach Zjednoczonych (opłacenie prawnika w Polsce, jego przelot i zakwaterowanie lub wynajęcie kancelarii na miejscu)  z pewnością przewyższy koszt składki.

Wielu organizatorów myli obowiązkowe ubezpieczenie OC organizatora turystyki z ubezpieczeniem, któremu chcę poświęcić więcej uwagi. Firmy eventowe, bardzo często oferują znacznie bardziej wyszukane usługi niż zwykłe biuro podróży, dlatego powinny zadbać o kompleksową ochronę swoich interesów.

Poniżej przybliżam najczęstsze ryzyka związane z prowadzeniem działalności przez firmy eventowe:

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich, za szkody będące następstwem czynu niedozwolonego (tzw. Odpowiedzialność Cywilna Deliktowa). Zakresem ubezpieczenia obejmuje ono, między innymi odpowiedzialność za wszelkie urazy, jakie uczestnik imprezy może podczas niej odnieść. Mogą  to być zarówno lekkie jak i ciężkie kontuzje, nie wyłączając zgonu, podczas udziału w konkursach proponowanych przez organizatora. Ubezpieczenie to obejmuje swym zakresem również odpowiedzialność wobec osób nie biorących udziału w imprezie, a przez nas poszkodowanych oraz mienie osób trzecich, zniszczone przez nas w związku z organizacją eventu. Ubezpieczenie to może obejmować czas imprezy jak i okres związany z jej przygotowaniem. Tego typu ryzyko może wystąpić, na przykład podczas wyjazdów narciarskich. O ile od kosztów związanych z leczeniem czy akcją ratowniczą chroni nas dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, to już odpowiedzialność za wyrządzone szkody na mieniu lub osobie mogą nie być objęte podstawowym zakresem ubezpieczenia turystycznego lub nie posiadać to już wystarczająco wysokiego limitu.  W skrajnych przypadkach spowodowanie ciężkich obrażeń czy nawet śmierci u osoby trzeciej może wiązać się z koniecznością wypłaty dożywotniej renty dla poszkodowanego lub członków jego rodziny. W takich sytuacjach sądy krajów bardziej rozwiniętych niż Polska orzekają znacznie wyższe odszkodowania.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kontraktowej (roszczenia z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania kontraktu). Ubezpieczenie to zazwyczaj związane jest ściśle z posiadaną przez nas umową, na wykonanie konkretnego zlecenia. Przykładem takiej sytuacji, może być awaria sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia zajęć sportowych, nagłośnienia dyskoteki itp., co będzie wiązało się z niewykonaniem przez nas zlecenia lub wykonaniem go w ograniczonym zakresie. Jeśli w wyniku takiej sytuacji nasz klient poniósł stratę, na przykład opłacił koszty noclegów, wówczas ubezpieczenie to będzie pokrywało roszczenie tytułem zwrotu poniesionych kosztów właśnie tych noclegów.

Ubezpieczenie szkód wyrządzonych przez podwykonawców, obejmuje roszczenia poszkodowanego względem nas, w przypadku szkody wyrządzonej przez naszych podwykonawców. Ubezpieczenie to daje nam ochronę, w przypadku szkody spowodowanej przez firmę, której podzleciliśmy wykonanie jakiejś części eventu. Poszkodowany ma prawo bezpośrednio do nas wystąpić z roszczeniem, gdyż to my jesteśmy organizatorem całości imprezy.
 
Ubezpieczenie to dzieli się na dwa warianty. Wariant z prawem regresu, jest tańszym ubezpieczeniem. Umożliwia zakładowi ubezpieczeń, po wypłacie odszkodowania, dochodzić jego zwrotu od ubezpieczyciela, podwykonawcy lub bezpośrednio od niego. Wariant bez prawa regresu, jest ubezpieczeniem droższym. Ubezpieczyciel wówczas wypłaca odszkodowanie i nie ma prawa uzyskać jego zwrotu od bezpośredniego sprawcy szkody lub jego ubezpieczyciela.

W praktyce możemy spotkać się z tego rodzaju sytuacją, przykładowo w organizowanych na nasze zlecenie zajęciach nurkowania, prowadzonych przy użyciu sprzętu czy instruktorów lokalnych szkół płetwonurkowych. Jest to częsta atrakcja, która jednocześnie wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem doznania poważnego uszczerbku na zdrowiu czy zgonem uczestnika, a co za tym idzie potencjalnie wysokimi roszczeniami.

Ubezpieczenie szkód wyrządzonych pracownikom w wyniku wypadku przy pracy. Jako pracodawca narażony na wyższe niż w przypadku innych działalności ryzyko wypadku przy pracy, powinniśmy ubezpieczyć swoją odpowiedzialność wobec pracownika. Wartym podkreślenia jest fakt, iż koszt nawet jednego zdarzenia (wypadku przy pracy) może znacznie przewyższać całoroczny dochód firmy eventowej. W przypadku braku takiego ubezpieczenia, po pierwsze nie zapewniamy pracownikowi właściwego zabezpieczenia w przypadku zaistnienia wypadku, po drugie narażamy własną działalność na ryzyko ponoszenia kosztów przewyższających nasze możliwości.

Ubezpieczenie szkód powstałych w nieruchomościach, z których ubezpieczony korzystał na podstawie umowy najmu, dzierżawy, itp. Ubezpieczenie to zdejmuje z nas odpowiedzialność w przypadku zniszczeń dokonanych przez nas jak i przez uczestników imprezy we wszelkich nieruchomościach, które podnajęliśmy w związku z organizowaną imprezą, takich jak: sale konferencyjne, hotele, restauracje, baseny, itp.

Ubezpieczenie szkód powstałych w ruchomościach, z których ubezpieczony korzystał na podstawie umowy najmu, dzierżawy itp. Ubezpieczenie to zdejmuje z nas odpowiedzialność w przypadku zniszczeń dokonanych przez nas jak i przez uczestników imprezy we wszelkim mieniu ruchomym, które podnajęliśmy w związku z organizowaną imprezą, na przykład w podnajmowanym sprzęcie muzycznym, dmuchanych zabawkach, quadach, samochodach, łodziach, itp.

Ubezpieczenie szkód powstałych w mieniu przechowywanym. Ubezpieczenie to daje gwarancję pokrycia roszczenia w przypadku, przykładowo organizowania podczas imprezy szatni lub miejsca do przechowania rzeczy i dalszej konsekwencji utraty przez nas tych rzeczy w wyniku kradzieży lub zniszczenia.
 
Ubezpieczenie szkód powstałych w pojazdach mechanicznych przez nas przechowywanych. Jeśli goście nasi przyjadą na imprezę samochodami, wówczas jako organizator ponosimy za nie odpowiedzialność. Tym bardziej, jeśli to my organizujemy całe zaplecze noclegowo-postojowe. W takim przypadku, jeśli samochód zostanie skradziony czy uszkodzony, poszkodowany ma prawo dochodzić od nas roszczeń w tym zakresie.

Ubezpieczenie szkód wyrządzonych przez pojazdy nie podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie to niezbędne jest w przypadku organizacji wszelkiego rodzaju przejażdżek sprzętem zmotoryzowanym a nie podlegającym rejestracji, na przykład - segway. Ubezpieczenie to, obejmuje wszelkie szkody wyrządzone osobom trzecim, w związku z użytkowaniem tego popularnego sprzętu.

Ubezpieczenie szkód wyrządzonych pomiędzy podmiotami objętymi tą samą umową. Ubezpieczenie to ma zastosowanie w przypadku szkody wyrządzonej przez nas naszemu podwykonawcy, w związku z prowadzoną przez nas działalnością.  Przykładem takiej szkody może być wypadek dwóch segway`ów z prowadzącymi go dwoma instruktorami, gdzie jeden pojazd wraz instruktorem należał do naszej firmy a drugi do firmy będącej naszym podzleceniodawcą.

Ubezpieczenie szkód wyrządzonych uczestnikom w wyniku przeprowadzania imprezy nie mającej charakteru imprezy masowej, podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Za uczestnika w tego typu ubezpieczeniu rozumie się osobę fizyczną znajdującą się w czasie trwania imprezy na terenie, na którym jest ona przeprowadzana, w charakterze widza, wykonawcy, zawodnika, sędziego, obsługi techniczno-administracyjnej. Ubezpieczeniem objęte są roszczenia tych osób wobec organizatora imprezy.

Ubezpieczenie szkód wyrządzonych uczestnikom w wyniku przeprowadzania imprezy mającej charakteru imprezy masowej, podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.  W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego imprezy masowej ma zastosowanie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2010 r.  w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych.
 
 O autorze:

Konrad Adamczewski, Business Development Manager w firmie Jardine Lloyd Thompson SIACI (JLT-SIACI) Sp. z o.o., zajmującej się obsługą brokerską i doradztwem w zakresie tworzenia strategii ubezpieczeniowej.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl