Zakładki jasne 3a

Polecane obiekty

Hotel Polonia Palace

Warszawa (mazowieckie)

Międzynarodowe Centrum...

Kraków (małopolskie)

ICE Kraków Congress Centre

Kraków (małopolskie)

Polecane usługi

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Belvedere Catering by Design

Warszawa (mazowieckie)

Z-Factor. Smart Hospitality

Kraków (małopolskie)
A A
Felietony

Agata Kondracka-Drążkowska: Bądźmy nieidealni czyli Azerbejdżan, śmieci i Nevada

Global Nation czyli historie globalne Agaty...
Mapa wykorzystania plastikowych reklamówek....
Krajobraz okolic wulkanów błotnych w...

„Nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy będą wdrażać zero waste idealnie. Potrzebujemy milionów robiących to nieidealnie”. Agata Kondracka-Drążkowska z cyklu Global Nation.


W marcu byłam w Azerbejdżanie...
Jechaliśmy samochodami terenowymi po bezdrożach, sprawiło nam to ogromną radość, zwłaszcza patrząc jak nasze auta 4x4 ścigały się z starymi ładami i szczerze w tamtym momencie chciałam być w tej ładzie. Ale nie o tym. Celem były słynne azerskie wulkany błotne. Dotarliśmy na miejsce, rzeczywiście góra błota i… walające się plastikowe reklamówki i ochraniacze na buty. Cała niezwykłość tego miejsca została przyćmiona przez śmieci. Kolega z branży Mikołaj, widząc jak kierowca wyrzuca od tak na ziemię kolejny worek, „uprzejmie” poprosił o jego podniesienie. Lokales nie wiedział, o co mu chodzi.


Parę tygodni temu kupowałam w Nevadzie sporą ilość podłej, ale efektownej Sin City Whisky (powód pozostawię dla siebie), oczywiście kasjer zaczął butelki pakować w plastykowe reklamówki, nie w karton po bananach, winach albo whisky, dodał jeszcze dodatkową reklamówkę, aby na pewno pod ciężarem poprzednia się nie zerwała. Bez opłaty, nie recyklingowe! Rozejrzałam się dookoła, reklamówki były wszędzie i wszyscy je mieli. Kasjer nie rozumiał, o co mi chodzi i dodał, że rzeczywiście słyszał, że chyba w NYC trzeba płacić za reklamówki, ale przecież to głupota i zdziwił się, dlaczego się nie cieszę, że mam je za darmo!


Mam wiele za uszami, z ekologią bywam na bakier, mój ślad węglowy jest tak duży, że wstydzę się publicznie do niego przyznać (i to nie przez codzienne życie, tutaj jestem dużo poniżej średniej, ale przez wykonywaną pracę i loty samolotem). Tak, jestem nieidealna!
Wiele osób się uśmiechnie, że ja tu o plastikowych reklamówkach, a topnieją lodowce. Zgadzam się, chciałabym abyśmy, wszyscy byli idealni, wspaniali, ekologiczni. Ale jest to niemożliwe.
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste opublikowało piękne zdanie „Nie potrzebujemy garstki ludzi, którzy będą wdrażać zero waste idealnie. Potrzebujemy milionów robiących to nieidealnie”.
Wierzę, że małymi krokami możemy zrobić wiele dobrego, a pracując w branży MICE mamy wpływ na wiele osób! Mądre programy CSR, odpowiednie wykorzystanie gadżetów reklamowych, kontrola śmieci na eventach, wyważony catering. To tylko kilka haseł. Rewolucja już się dzieje, dołączmy do niej.
Zachęcam i zapraszam do podjęcia #ekowyzwania i zrobienia #ekorachunkusumienia.
Bądźmy nieidealni!

Autor: Agata Kondracka-Drążkowska, współzałożycielka i współwłaścicielka agencji MindBlowing
Cykl felietonów: Global Nation czyli historie globalne
Agata Kondracka-Drążkowska współwłaścicielka agencji MindBlowing w swojej pracy stara się łączyć wartościowe spotkania, przede wszystkim te z kategorii incentive travel, sztukę i zrównoważony sposób prowadzenia biznesu, ze szczególnym naciskiem na dbałość o środowisko i zero waste. I tych aspektów będą dotyczyć głównie jej komentarze.
Global Nation by Agata Kondracka-Drążkowska w pierwszy poniedziałek kazdego miesiąca

06 sty 2020
 
średnia ocen:
4.8
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.