Zakładki jasne 3a

Polecane obiekty

Hotel Polonia Palace

Warszawa (mazowieckie)

Międzynarodowe Centrum...

Kraków (małopolskie)

ICE Kraków Congress Centre

Kraków (małopolskie)

Polecane usługi

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Belvedere Catering by Design

Warszawa (mazowieckie)

Z-Factor. Smart Hospitality

Kraków (małopolskie)
A A
Felietony

Michał Kozak: Głowa decyduje…

Turbo Kozak czyli rzeczywistość z...

„Szatnia daje dużo na całe życie, szczególnie biznesowe. Im dłużej jestem w biznesie, tym bardziej doceniam fakt, że mogłem kiedyś uprawiać sport zespołowy”. Michał Kozak w cyklu… Turbo Kozak.

Im dłużej jestem w biznesie, tym bardziej doceniam fakt, że mogłem kiedyś uprawiać sport zespołowy. Widzę mnóstwo analogii. Szatnia daje dużo na całe życie, szczególnie biznesowe. To mała społeczność funkcjonująca w warunkach skrajnie różnych. Presja, radość, rozczarowanie, poczucie zespołowości, brak tego poczucia, wspólny cel czy jego brak, czy w końcu wysiłek fizyczny potęgujący przeżywanie tych emocji. To wszystko sprawia, że można doświadczyć wielu niestandardowych zachowań, wielu niestandardowych sytuacji, relacji w grupie, społecznych uwarunkowań.

Czytając teraz książkę Otylii, widzę, że sport indywidualny buduje następne wartości czy umiejętności, które są bardzo ważne w życiu, a w biznesie w szczególności. Upór, żelazna konsekwencja, systematyka w dążeniu do celu, to wartości nie do przecenienia.
   
W sporcie jak w biznesie tych chwil, kiedy stajemy na podium jest mało. Niewspółmiernie mało w porównaniu do pracy, jaką trzeba wykonać, by tam dotrzeć. Ta codzienna praca decyduje: plan, systematyka w jego wprowadzaniu, pokonywanie przeszkód, wątpliwości, nieprzewidzianych sytuacji. Bardzo dużo rozmawiam ze sportowcami, którzy u nas przygotowują się do różnych zawodów, różnej rangi. Łączy ich jedno – upór. To czuć w każdej rozmowie, w każdym ćwiczeniu, w każdym treningu. Upór i żelazna konsekwencja. Powtórka za powtórką – do skutku.
Głowa decyduje…

Reakcja na nieprzewidziane wydarzenia, nieprzychylne sytuacje lub odwrotnie, reakcja na brak takich wydarzeń, na to, że wszystko idzie łatwo. Ile to meczów piłkarskich widziałem, w których już wszystko było jasne, gdy byli już w ogródku… Nagle jedna bramka, jedno zagranie zmieniało wszystko. Poczucie siły, zmienione w „czy ja dam radę”. Już wszystko stracone w „teraz ich mamy”. To piękno sportu, ta nieprzewidywalność sytuacji. To, że zawsze do końca nie wszystko jest jasne.

W biznesie podobnie jak w sporcie, przychodzą chwile, kiedy zastanawiasz się, czy wybrałeś właściwą drogę, czy właściwe metody, czy właściwych ludzi, czy to wszystko ma sens. Miałem mnóstwo sytuacji biznesowych, w których przyszło zwątpienie, poczucie braku sensu, kiedy pojawiały się rzeczy nierealne, niemożliwe, że właśnie teraz się dzieją. I to jest ten moment. Ten czas, który decyduje, ten flesz. Wszystko w głowie.
Wszystko, co poczujesz, wszystko, co będziesz chciał pokazać zespołowi, postawa, jaką zaprezentujesz – zdecyduje. Wyznaczy kierunek, wyzwoli motywację, zaangażuje zespół. 
Głowa decyduje…

Autor: Michał Kozak, prezes zarządu, Hotel Arłamów SA
Cykl felietonów: Turbo Kozak czyli rzeczywistość z biznesowo-sportowej perspektywy Michała Kozaka
Michał Kozak, prezes zarządu, Hotel Arłamów SA, wielki fan sportu, przede wszystkim piłki nożnej, zaangażowany zarówno w uprawianie wielu dyscyplin, jak i we współpracę ze sportowcami i związkami sportowymi. Świat biznesu i sportu łączą się dla niego na każdym kroku i z tej perspektywy mówił będzie o branży eventowej.
Turbo Kozak… Michał Kozak – trzeci czwartek miesiąca

16 sty 2020
 
średnia ocen:
5.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.