Zakładki jasne 3a

Polecane obiekty

Hotel Polonia Palace

Warszawa (mazowieckie)

Międzynarodowe Centrum...

Kraków (małopolskie)

ICE Kraków Congress Centre

Kraków (małopolskie)

Polecane usługi

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Belvedere Catering by Design

Warszawa (mazowieckie)

Z-Factor. Smart Hospitality

Kraków (małopolskie)
A A
Felietony

Agnieszka Huszczyńska: Pomyślę o tym jutro

Agnieszka Huszczyńska, CEO Evential,...

Czas koronawirusa to czas szczególnie trudny dla całej branży eventowej. To też czas bycia dla siebie dobrym. Wiele postaw i cechy charakteru, które pozwoliły nam pracować w eventach i odnosić sukcesy, utrudnią nam czas kwarantanny. Inne z naszych wrodzonych cech możemy wykorzystać, by pomyślnie przez niego przejść. Nie możemy pozwolić na jedno, na to by się w sobie załamać.

Łatwo powiedzieć? Przyjrzyjmy się więc konkretom. Dziś rozprawiamy się z pesymizmem i lękiem.

Wrodzony pesymizm
Podobno, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, pesymiści odnoszą w życiu większe sukcesy. Przewidywanie przyszłości i zabezpieczania się przed konsekwencjami ewentualnych kłopotów jest umiejętnością od tysięcy lat ułatwiającą człowiekowi przetrwanie. Dlatego też większość z nas pesymizm ma w genach. Co jednak z sytuacją, na którą zupełnie nie mamy wpływu, kiedy nie możemy się już zabezpieczyć, a wszelkie przewidywania są niepewne? Warto przestać się martwić. Tylko jak to zrobić?

Bądź jak Scarlett O’Hara
Pamiętasz „Przeminęło z wiatrem”? Może to dobry moment, by ponownie obejrzeć ten film, a jeśli nigdy go nie widziałeś/aś, to pozycja wręcz obowiązkowa. Główna bohaterka, gdy życie dało jej w kość, powiedziała po prostu „Pomyślę o tym jutro”. To podejście jest tak nieintuicyjne, że film, jego bohaterka oraz ta wypowiedź na stałe wpisały się w naszą kulturę. Jest to jednak niezwykle skuteczny sposób radzenia sobie z lękiem i z frustracją.
Jeśli w tej konkretnej chwili sufit nie spada Ci na głowę, dlaczego nie pomyśleć o kłopocie jutro albo nawet za tydzień? Intuicja mówi Ci, że należy działać? Zawsze miałeś się za człowieka czynu i to się sprawdzało? W dodatku przecież pamiętasz, że „każdy jest kowalem swojego losu”, czyż nie? Chcesz wziąć byka za rogi. Tym razem jednak sytuacja może nie być tak jednoznaczna. Twój lęk, którego jesteś świadomy/a lub nie, właśnie skutecznie kieruje Cię w kierunku odzyskania kontroli. Twoje działanie ma temu służyć właśnie – odzyskaniu kontroli nad sytuacją. Tylko czy to jest w ogóle możliwe? Czy „walka z wiatrakami” nie doprowadzi Cię do jeszcze większej frustracji? Czy Twoje działanie przez swą pochopność nie zrujnuje tego, co dotąd udało Ci się zbudować? Choćby zaufania w Twoim zespole.

Strach ma wielkie oczy
Problemy, z którymi obecnie boryka się branża, z pewnością nie są ani wydumane, ani niewielkie. Oczywiście, że są realne. Warto jednak z dużym dystansem podchodzić do wszelkich radykalnych pomysłów, które właśnie przychodzą nam do głowy. Czy rzeczywiście zwolnienie dużej liczby pracowników, tylko po to by w czerwcu ponownie przeprowadzać rekrutację ma sens? Może uda się znaleźć konsensus, wypracować z zespołem wspólne rozwiązanie? Z doświadczenia wiemy, że nie zawsze będzie to możliwe i zależeć będzie w dużej mierze od gotowości wszystkich do wspólnego działania w imię wspólnego dobra. Zasłanianie się kodeksem pracy przez zatrudnionych nie pomoże i może utrudnić rozsądniejsze rozwiązania.
Leasingi, czynsze? Za kilka tygodni wszyscy będą w tej samej sytuacji. Z pewnością można więc liczyć na otwartość zarówno ze strony banków, jak i właścicieli nieruchomości. Upadłość wierzyciela nikomu nie będzie na rękę. Z pewnością nie wszyscy, ale wielu zachowa rozsądek. Lepiej otrzymać 50 proc. wartości czynszu w ratach rozłożonych na pół roku niż nie otrzymać nic od partnera w upadłości. To jest czas na rozmowy i negocjacje. Nie na nagłe, nieprzemyślane działania.
Co w związku z tym robić, by zagłuszyć rosnący niepokój. Już wkrótce rozprawimy się i z nim.

Autor: Agnieszka Huszczyńska, CEO Evential, organizatorka Forum Branży Eventowej

26 mar 2020
 
średnia ocen:
4.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.