Katowice: różne oblicza, duży eventowy potencjał

Uczestnicy MP MICE Tour®: Katowice sercem regionu w Siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. fot. Bartosz Płonka
Na zdjęciu: Uczestnicy MP MICE Tour®: Katowice sercem regionu w Siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. fot. Bartosz Płonka

Zakorzenione w swojej wyrazistej historii i kulturze Katowice prezentują coraz bardziej nowoczesne rozwiązania i połączenia oparte o tradycję, ale będące odpowiedzą na zmiany, których doświadczamy. MeetingPlanner.pl i Katowice Convention Bureau zaprosili meeting plannerów na czwartą wizytę studyjną do stolicy Górnego Śląska w cyklu MP MICE Tour®.

Program MP MICE Tour® zaprezentował meeting plannerom z całej Polski zarówno eventową infrastrukturę stolicy Górnego Śląska pełną unikatowych miejsc, jak i inspiracje do organizacji w mieście i regionie różnorodnych wydarzeń.

Międzynarodowa kuchnia z Jolantą Kleser
Prezentację eventowego potencjału Katowic tym razem rozpoczęliśmy od kuchni. Podczas warsztatów prowadzonych przez Jolantę Kleser w jej Pracowni Smaków. Właścicielka Pracowni po 18 latach pracy w korporacji postawiała wszystko na jedną kartę, aby sprawdzić się wśród najlepszych kucharzy amatorów w programie MasterChef. Programu nie wygrała, ale dzięki niemu zrozumiała, że jej życiową misją jest gotowanie. A Pracownia Smaku jest zwieńczeniem tego planu na życie. To miejsce spotkań kuchni całego świata, gotowania z najlepszymi kucharzami, blogerami i autorami kulinarnych książek. Warsztaty z Jolantą Kleser ponownie udowodniły, że integracja czy celebracja doskonale sprawdza się przy jedzeniu. Najpierw w kuchni, a później na stole zagościły owoce morza i wegańska paella – efekt indywidulanej i zespołowej pracy uczestników wyjazdu.


Spotkanie z Jolantę Kleser w Pracowni Smaków zakończyło wspólne biesiadowanie i rozmowy o kuchni, warsztatach i stolicy Górnego Śląska


Specjały przygotowane przez uczestników podczas warsztatów z Jolantą Kleser

Wśród dźwięków Katowic
W programie wizyty znalazły się dwa obiekty związane z najwyższej klasy muzyką: NOSPR i Filharmonia Śląska.
Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) wraz z Muzeum Śląskim i Międzynarodowym Centrum Kongresowym tworzą Strefę Kultury. Kompleks budynków, które powstały na terenach funkcjonujących jeszcze nie tak dawno kopalni, tworzących Strefą wraz z sąsiadującym i połączonym z Centrum Kongresowym Spodkiem to ulubiona „miejscówka” zarówno katowiczan i turystów, jak i organizatorów wydarzeń.

Siedziba NOSPR to kolejny przykład miejsca, łączącego Śląsk i świat – projekt studia Tomasza Koniora to architektura światowej klasy, czerpiąca wprost ze śląskiej tradycji. Ceglana elewacja budynku nawiązuje do architektury robotniczego osiedla Nikiszowiec. A w środku harmonia materiałów: marmuru, betonu i drewna z zachwycającą salą koncertową, do której słabość mają najwybitniejsi muzycy z całego świata oraz – jak się okazuje – organizatorzy wydarzeń, którzy podczas wizyty zwiedzili cały obiekt. Teren wokół siedziby wypełnia letni amfiteatr oraz zielony labirynt z grabu (ten gatunek drzew doradził projektantom sam Krzysztof Penderecki, zapalony dendrolog). W obiekcie znajdują się restauracja i Bookiestra – miejsce, w którym oprócz wydawnictw muzycznych i książkowych dostać można np. biżuterię z węgla.


Siedziba NOSPR: Na zewnątrz Śląsk, w środku – świat

Tradycja i nowoczesność każdego dnia łączy także Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Działalność artystyczną rozpoczęła w 1945 roku i od tego czasu śmiało podejmuje misję popularyzacji muzyki klasycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich i śląskich. W ramach Filharmonii Śląskiej działają trzy zespoły: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej. W codziennej działalności instytucja, pod wodzą dyrektora Adama Wesołowskiego, nieustannie poszukuje nowych ścieżek rozwoju i sposobów dotarcia do nowych melomanów. Filharmonia Śląska jest jedyną w Europie placówką tego typu, której sala koncertowa zaopatrzona jest w nowoczesny ekran mgłowy, przeznaczony do emisji hologramów. Najnowsze technologie, profesjonalny system oświetlenia, nagłośnienia i rejestracji audio-wideo łączą się tutaj w doskonałej harmonii z głębokim szacunkiem do tradycji i radością z tworzenia i wykonywania muzyki.


Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach popularyzuje muzykę klasyczną, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich i śląskich

Szablowania szampana w Rezydencji Luxury Hotel
Uczestników MP MICE Tour® gościł czterogwiazdkowy Rezydencja Luxury Hotel, położny ok. 15 min jazdy od centrum Katowic, w Piekarach Śląskich. Hotel oferuje 68 butikowych pokojów i apartamentów w stylu art deco. Wszystkie są klimatyzowane, a ich wnętrza wypełniają drewniane meble, eleganckie żyrandole i klasyczne wzorzyste tapety. W jednej z sześciu sal konferencyjno-eventowych (które pomieszczą 400 gości) odbył się uroczysty bankiet rozpoczęty starą tradycją szablowania szampana. W trakcie wieczoru goście wysłuchali recitalu Luizy Farouni, a po uroczystej kolacji mogli skorzystać z zaaranżowanego na to spotkanie kasyna. Dania serwowane tego wieczoru i na co dzień w hotelowej restauracji to połączenie kuchni staropolskiej i europejskiej. Ciekawą opcją dla organizatorów wydarzeń jest angielski ogród, mogący pomieścić 200 osób z dwoma osobnymi strefami, gdzie można zorganizować np. grill, imprezę plenerową, eleganckie przyjęcie czy integrację


Rezydencja Luxury Hotel: wieczór, uroczysty bankiet


Rezydencja Luxury Hotel: dzień, zwiedzanie obiektu

Biznesowe warsztaty w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia
Niepowtarzalna architektura, olbrzymie postindustrialne wnętrze oraz oryginalne wyposażenie to główne atuty największej w Polsce poprzemysłowej hali udostępnionej do organizacji konferencji, koncertów czy targów. W Muzeum prezentowana jest historia rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. W oparciu o unikatowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych przedstawiana jest historia przerobu cynku. Muzeum Hutnictwa Cynku posiada w swoich zbiorach również jedną z największych i najbardziej wszechstronnych kolekcji zabytkowych motocykli Harley-Davidson i Indian w Polsce. Modele pochodzące z lat 1920 – 1986 są odrestaurowane i sprawne technicznie.
W Walcowni, oprócz sprawdzenia miejsca jako potencjalnej przestrzeni do organizacji wydarzeń, odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnej branży usług eventowych: Restauracji Zacisze, Catering Arts, Grupy ETNA oraz Pracowni Dekoratorskiej Dzika Róża.


Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia to oryginalne miejsce otwarte na organizację różnego rodzaju eventów

Uczestnicy MP MICE Tour® o eventowym potencjale Katowic

Marta Polak, event manager, COTI Conference Time: MP MICE Tour® otworzył mi oczy na nowe opcje i miejsca
Formuła MICE Tour oczywiście sprawdza się od dawna, ale szczególnie ważna jest jednak dziś w dobie wielu zmian. „Stare” kontakty w obiektach które zwalniały pracowników ze względu na przestoje w działaniu zostały utracone, venues, firmy cateringowe, które zostały zamknięte, to wszystko powoduje że od nowa musimy poznawać możliwości organizacji wydarzeń wraz z całym towarzyszącym wachlarzem usług. Takie spotkania są nadzwyczaj ważne i potrzebne, zwłaszcza teraz, gdy po tak długim okresie przestoju w organizacji eventów, branża zaczyna powoli odżywać. Możliwość bezpośredniej prezentacji miejsc i ich oferty eventowej u ich gospodarzy jest dla mnie jako plannera niezwykle cenna. Pochodzę z okolic więc wydawało mi się, że Śląsk i jego potencjał pod względem organizacji wydarzeń znam bardzo dobrze. Ten MICE Tour otworzył mi oczy na nowe opcje i miejsca, poszerzył postrzeganie regionu pod tym kątem. Wyjazd w wspaniały sposób połączył obcowanie z ciepłym śląskim kulinarnym klimatem (wspaniałe warsztaty z Jolą Kleser), nawiązaniem do przemysłowej przeszłości w industrialnych przestrzeniach (Walcownia Cynku) i zachęcił do odwiedzin przy okazji realizacji dla grup tak specyficznych jak naukowcy, dla których to głównie mam przyjemność organizować wydarzenia. Te skrajnie różne oblicza Śląska mam nadzieję móc pokazać moim klientom przy okazji kolejnych realizacji.

Joanna Zwolak, asystent zarządu, Black Red White: Region z ogromnymi możliwościami
Spotkanie na Śląsku pokazało, że jest to ciekawy region z mnóstwem atrakcji zarówno na zorganizowanie eventu firmowego, jak i odwiedzenia go prywatnie. Moją największą inspiracją zostaną warsztaty kulinarne w Pracowni Smaku Jolanty Kleser, które na samą myśl przywołują Śląską gościnność. Szczególną uwagę kieruję też do Rezydencja Luxary Hotel inspirowany wspaniałym paryskim stylem. A na koniec wielki ukłon w stronę Walcowni Cynku, gdzie można poczuć historię nie tylko za sprawą budynku, maszyn ale także pana przewodnika, który z takim oddaniem opowiada historię pisaną życiem. MP MICE Tour® to poszerzenie horyzontów i możliwość poznania Śląska, myślę, że każdy punkt programu pokazuje ogrom możliwości tego regionu.

Tomasz Wojewoda, właściciel Festa Event: Zmieniłem zdanie o Śląsku
Poszerzyliśmy swoją bazę miejsc, do których warto zabrać firmy na event. Wyjazd obfitował w ogrom atrakcji. Zaraz po przyjeździe mieliśmy okazję brać udział w warsztatach kulinarnych w Pracowni Smaku Jolanty Kleser, gdzie robiliśmy od podstaw paellę, owoce morza duszone w specjalnym naczyniu cataplana oraz ciasteczka portugalskie – pasteis de nata. Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie siedziby NOSPR, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nowoczesność z wplecioną dawną kulturą tradycji regionu, nawiązującą do wyglądu górniczego osiedla Nikiszowiec. Wszystkich uczestników wyjazdu ugościł czterogwiazdkowy hotel Rezydencja Luxury Hotel, w który odbył się również „Bal branży eventowej”. Podczas kolacji wszyscy mogliśmy wymienić się spostrzeżeniami oraz doświadczeniem w organizowaniu eventów. Bal uświetnił występ Luizy Farouni, która czarowała przepiękną barwą głosu. W Walcowni Cynku, mieliśmy spotkanie z przedstawicielami lokalnej branży evenowej. W muzeum poznaliśmy historię rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. Walcownia prezentuje niepowtarzalną architekturę oraz ciekawe, postindustrialne wnętrza, które przeznaczone są do organizacji koncertów, targów czy konferencji. Podsumowując cały wyjazd, mocno zachęcam do wizyty na Śląsku. Osobiście zmieniłem zdanie o tym rejonie naszego kraju. Organizacja, atrakcje oraz zabytki są na wysokim poziomie, aż chce się więcej.

ZOBACZ FOTORELACJE
Zdjęcia: Bartosz Płonka

MP MICE Tour® Katowice: Pracownia Smaków Jolanty Kleser >>>
MP MICE Tour® Katowice: Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia >>>
MP MICE Tour® Katowice: NOSPR >>>
MP MICE Tour® Katowice: Bankiet w Rezydencji Luxury Hotel >>>
MP MICE Tour® Katowice: Rezydencja Luxury Hotel >>>
MP MICE Tour® Katowice: Filharmonia Śląska >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl