Sopot: Rynek spotkań i wydarzeń biznesowych w 2022 roku

Bartłomiej Barski, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej: Po raz pierwszy udało nam się zebrać dane na taką skalę. Od tej pory zamierzamy regularnie pozyskiwać  informacje od partnerów, by móc realnie ocenić kondycję przemysłu spotkań w Sopocie
Na zdjęciu: Bartłomiej Barski, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej: Po raz pierwszy udało nam się zebrać dane na taką skalę. Od tej pory zamierzamy regularnie pozyskiwać informacje od partnerów, by móc realnie ocenić kondycję przemysłu spotkań w Sopocie

W 2022 roku, w Sopocie odbyło się 338 spotkań i wydarzeń o charakterze biznesowym, w których uczestniczyło prawie 84 tys. osób. Dane zebrała Sopocka Organizacja Turystyczna – prezentuje je grafice, która obrazuje jak w 2022 roku kształtował się przemysł spotkań m.in. pod względem liczby wydarzeń, czasu ich trwania, rodzaju, wielkości czy branż jakich dotyczyły.

– Należy pamiętać, że w zestawieniu uwzględnione zostały wyłącznie wydarzenia z udziałem grup liczących 50 i więcej osób – podkreśla Bartłomiej Barski, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej.

Ponad 80 proc. z puli 338 spotkań zostało zorganizowanych w hotelach, pozostałe m.in. w leżącej na granicy Sopotu i Gdańska Ergo Arenie czy sopockim Hipodromie. W kwestii pochodzenia uczestników, w 2022 roku dominowali goście krajowi, którzy stanowili 84 proc. wszystkich osób. Niemal połowa spockich wydarzeń (49 proc.) to eventy jednodniowe, co trzecie wydarzenie trwało dwa dni (32 proc.).
Kurort przyciągał przede wszystkim wydarzenia o charakterze korporacyjnym (50 proc.).
Niewiele mniej, bo 43 proc. ogółu spotkań biznesowych, stanowiły konferencje i kongresy. W Sopocie cyklicznie organizowane są m.in. Europejski Kongres Finansowy, Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy czy Europejskie Forum Nowych Idei. – Każde z tych wydarzeń, każdego roku, gromadzi w Sopocie po kilkaset osób. Z reguły odbywają się one jesienią, ale część z nich, w miesiącach tzw. ciepłych. Konferencja lub wydarzenie korporacyjne w czerwcu, w hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i morza, to niewątpliwy atut naszego miasta – przekonuje Bartłomiej Barski.

Miesiące, w których w Sopocie odbyło się najwięcej wydarzeń, to październik (16 proc.), wrzesień (14 proc.) oraz, ex aequo, maj i czerwiec (po 12 proc.). Biorąc pod uwagę skalę wydarzeń, przeważały mniejsze eventy, w których uczestniczyło 50 – 70 osób. Stanowiły one prawie 44 proc. całej puli spotkań w 2022 roku. Kolejne w zestawieniu to wydarzenia liczące od 100 do 200 uczestników (20 proc.).

Najbardziej zróżnicowane wyniki można zaobserwować w zakresie branż, które zdecydowały się lokować swoje wydarzenia w Sopocie. Na niewielkie prowadzenie wysunął się sektor handlowo-usługowy (36 proc.), kolejne branże to: techniczna (16 proc.), humanistyczna (15 proc.), medyczna (14 proc.) i ekonomiczno-polityczna (13 proc.).

 – Jak, w skali 37-tysięcznego miasta i na tle dużej konkurencji ze strony innych ośrodków miejskich z bogatą infrastrukturą konferencyjną, wypadł Sopot? – Czas pokaże. Po raz pierwszy udało nam się zebrać dane na taką skalę. Od tej pory zamierzamy regularnie pozyskiwać takie informacje od naszych partnerów, by móc realnie ocenić kondycję przemysłu spotkań w Sopocie – wyjaśnia prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej.

W Sopocie 21 hotelach dostępnych jest ponad 3300 łóżek, a dodatkowych 11 tys. miejsc noclegowych oferują obiekty niekategoryzowane np. apartamenty czy kempingi. Organizatorzy spotkań i wydarzeń mogą wybierać zarówno spośród hoteli globalnych sieci (Radisson Blu, Sheraton, Sofitel Grand, Marriott Resort & Spa) czy tych o charakterze butikowym (Hotel Testa, Rezydent Sopot MGallery). W mieście znajdują się obiekty eventowe i wielofunkcyjne jak: Opera Leśna, Hipodrom z Halą Pomarańczową czy Ergo Arena oraz Sopockie Błonia (mogą przyjąć od kilkuset do kilku tysięcy uczestników w różnej konfiguracji). Sopot położony jest w centrum aglomeracji trójmiejskiej, w pobliżu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl