Iyad Rasbey: Misją emiratu Ras AI Khaimah jest rozwój zrównoważonej turystyki

Iyad Rasbey, Iyad Rasbey, wiceprezes Destination Tourism Development, Ras Al Khaimah Tourism Development Authority
Na zdjęciu: Iyad Rasbey, Iyad Rasbey, wiceprezes Destination Tourism Development, Ras Al Khaimah Tourism Development Authority

Na temat przedsięwzięć turystycznych, zgodnych z założeniami strategii zrównoważonego rozwoju oraz o ofercie dla rynku MICE mówi Iyad Rasbey, wiceprezes Destination Tourism Development, Ras Al Khaimah Tourism Development Authority (Urzędu ds. Rozwoju Turystyki Emiratu Ras Al Khaimah).
 
MeetingPlanner.pl: Emirat Ras Al Khaimah, położony w północno-wschodniej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znalazł się na liście najlepszych miejsc na świecie magazynu Time w 2022 roku oraz najlepszych kierunków do odwiedzenia w 2023 roku według CNN Travel. Planowany rozwój turystyki w tym emiracie zakłada przyciągnięcie do 2030 roku trzech milionów turystów. Jakie kroki zostały podjęte w celu realizacji tego planu?
 
Iyad Razbey: Naszą misją jest nie tylko ochrona zasobów naturalnych Ras Al Khaimah, ale także angażowanie w tym celu rosnącej grupy odpowiedzialnych turystów. Oprócz tego, że do 2030 roku chcemy przyciągnąć trzy miliony turystów, naszym celem jest również osiągnięcie pozycji regionalnego lidera w dziedzinie zrównoważonej turystyki do roku 2025.
Traktując zrównoważony i ukierunkowany rozwój jako ważny element naszej strategii, mamy ambicję rozwijania branży turystycznej, która jest zrównoważona ekonomicznie, środowiskowo i społecznie i wspiera warunki życia obywateli oraz pracowników, jednocześnie chroniąc i dbając o nasze unikatowe środowisko. Takie podejście jest kluczem do naszej strategii, której celem jest wzrost sektora i podkreślanie naszej wiodącej pozycji w rozwoju świadomej turystyki. Jest to także zgodne z tożsamością naszego przyrodniczego regionu i kierunku rozwoju, związanego z postępem, wzrostem i ewolucją. Nasza strategia przynosi efekty, ponieważ niedawno staliśmy się pierwszą destynacją w regionie, która otrzymała prestiżowy srebrny status EarthCheck.
W ślad za tymi założeniami atrakcje turystyczne, które powstaną, będą zgodne ze standardami i procesami zrównoważonego rozwoju. Przeznaczyliśmy 136 milionów dolarów na rozwój ponad 20 celowych zrównoważonych projektów turystycznych, jak m.in. zrównoważone zakwaterowanie w Jebel Jais.
Uważnie podchodzimy do nowych projektów hotelowych, konsultując się z partnerami z branży. Naszym celem jest przemyślany rozwój i wyważone plany oraz uniknięcie pospiesznie realizowanych inwestycji, których efektem może być gorzej rozplanowana zabudowa i przeludnienie. Nasze plany dotyczą powstania 21 nowych projektów hotelowych, które zapewnią dodatkowe 7183 pokoje, co jest istotne w realizacji naszej wizji przyciągnięcia trzech milionów gości do 2030 roku. W roku 2027 planujemy otwarcie Wynn Resorts – zintegrowanego kompleksu wypoczynkowego na wyspie Al Marjan z ponad 1500 pokojami i bogatym wyposażeniem. Jest to wielomiliardowa inwestycja. Anantara Mina Al Arab zostanie otwarty przed końcem roku i zaoferuje gościom zakwaterowanie w stylu malediwskim z willami nad wodą. Na początku roku 2024 zostanie natomiast otwarty Sofitel Al Hamra Beach Resort.

MP: Ras Al Khaimah dąży do tego, aby stać się regionalnym liderem w dziedzinie zrównoważonej turystyki do 2025 roku. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

IR: Rozwój świadomości ekologicznej podróżnych to nie tylko modne hasło, to działania, które są już realizowane. Ankieta przeprowadzona przez Booking.com wykazała, że turyści chcą, aby ich doświadczenia przypominały powrót do natury, dlatego unikają popularnych, zatłoczonych miejsc i zamiast nich wybierają mniej znane destynacje.
Turyści obecnie podejmują świadome decyzji w celu zmniejszenia swojego śladu węglowego i dążą do przebywania w otoczeniu natury, a „the Nature Emirate” – jak jesteśmy nazywani – jest do tego doskonale przygotowany. Jesteśmy regionem o różnorodnej topografii, obejmującej morze, pustynię i góry, ale oferujemy także różnorodną ofertę w zakresie zakwaterowania, od luksusowych kurortów po glamping. Emirat oferuje także atrakcyjne formy aktywnego spędzania czasu takie jak wędrówki, kolarstwo górskie i zjazdy na tyrolce, a także atrakcje kulturalne, miejsca historyczne czy jedyną farmę pereł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Suwaidi Pearls. Wiele hoteli i obiektów podjęło decyzję o przystąpieniu do naszej inicjatywy „Odpowiedzialny RAK” i uzyskaniu srebrnego certyfikatu EarthCheck, ponieważ podzielają naszą wizję zrównoważonego rozwoju.
 
MP: Co w takim razie zawiera strategia zrównoważonego rozwoju Ras Al Khaimah stworzona we współpracy ze wspomnianą EarthCheck?
 
IR: Nasza strategia dotycząca turystyki została opracowana we wrześniu 2021 roku i obejmuje wytyczne dla branży oraz plan działania dotyczący ich wdrożenia. Pod patronatem Jego Wysokości Szejka Sauda bin Saqr Al Qasimi, członka Rady Najwyższej Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władcy Ras Al Khaimah, zostało podpisane „Zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Wdrażanie tego planu, które rozpoczęło się w lipcu 2022 roku, obejmuje wspomnianą inicjatywę o nazwie „Odpowiedzialny RAK”, czyli nasz własny program akredytacji przedsiębiorstw turystycznych oraz program certyfikacji destynacji. Jego wprowadzenie stanowi ramy do osiągniecia określonych poziomów czynników środowiskowych, kulturalnych, społecznych i gospodarczych (ECSE). Dzięki nim kilka podmiotów w Emiracie uzyskało w 2023 roku, uznawany na całym świecie certyfikat „Destynacji zrównoważonej turystyki”.
Z dumą możemy poinformować, że w październiku tego roku Ras Al Khaimah otrzymał Srebrny Certyfikat Zrównoważonego Rozwoju od EarthCheck, wiodącego na świecie naukowego programu porównawczego i certyfikacji dla ośrodków turystycznych. Ras Al Khaimah jest pierwszym kierunkiem na Bliskim Wschodzie, który otrzymał ten certyfikat i jednym z niewielu na świecie, co stanowi niezwykle znaczący krok w realizacji naszych ambicji, aby do 2025 roku stać się liderem zrównoważonej turystyki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w całym regionie.
 
MP: Co zawierają standardy zrównoważonego rozwoju ustalone przez Urząd ds. Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah, które obowiązują obiekty hotelowe?

IR: „Odpowiedzialny RAK” opiera się na wiedzy i danych EarthCheck, dzięki czemu firmy mierzą swój wpływ na środowisko i podejmują określone działania. Kryteria naukowe EarthCheck obejmują skrupulatne monitorowanie, porównywanie i audytowanie 10 wskaźników zrównoważonego rozwoju – od zużycia energii i wody, po gospodarkę odpadami, analizę śladu węglowego i zaangażowanie społeczności.
Współpracujemy także z wiodącymi deweloperami i operatorami, dla których zrównoważony rozwój jest podstawą działalności. Jednym z przykładów jest wyspa Wynn Al Marjan, która zostanie zagospodarowana wraz z lokalnymi partnerami Marjan LLC i RAK Hospitality Holding LLC., zgodnie z najwyższymi standardami najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju. Praktyki zrównoważonego projektowania i rozwoju stosowane przez Wynn Resorts zapewniły budynkom certyfikaty LEED Platinum i Four Green Globes na całym świecie.
 
MP: Obecnie w programie „Odpowiedzialny RAK” uczestniczy ponad 20 firm, w tym hotele, atrakcje i biura podróży. Ile firm docelowo będzie uczestniczyć w certyfikacji?
 
IR: Oprócz naszej organizacji, jako Urzędu ds. Rozwoju Turystyki, liczne firmy turystyczne z Ras Al Khaimah, w tym hotele, atrakcje i organizatorzy wycieczek, zdobyły już srebrny certyfikat Odpowiedzialnego RAK, w tym The Ritz-Carlton Ras Al Khaimah, Al Hamra Beach, The Cove Rotana Resort Ras Al Khaimah i atrakcje takie jak Jais Flight – najdłuższa tyrolka na świecie, Jais Sledder – najdłuższy w regionie zjazd saneczkowy oraz 1484 by Puro – najwyżej położona restauracja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Certyfikat otrzymały także Bear Grylls Explorers Camp, Biuro Administracji Wypoczynku RAK i firma Safarak Travel and Tour.
Z niecierpliwością czekamy na przyznanie certyfikatu „Odpowiedzialnego RAK” kolejnym firmom i wspieranie większej świadomości ekologicznej w całych Emiratach.
Wśród inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, które mamy w planach: osiągnięcie statusu Gold w EarthCheck, statusu „bezemisyjny” do 2030 roku przez międzynarodowy port lotniczy Ras Al Khaimah, uwzględnienie dostępnej turystyki i skierowanie się w stronę bardziej inkluzywnego i zrównoważonego podróżowania.
Wprowadzamy także nowe eko-domki i zrównoważone atrakcje w Jebel Jais – jednej z naszych głównych atrakcji w górach. Zgodnie z naszą strategią zrównoważonego rozwoju wszystkie realizowane inwestycje będą zgodnie ze standardami i procesami zrównoważonego rozwoju.
Program certyfikacji jest otwarty dla wszystkich firm turystycznych działających w Ras Al Khaimah, a więcej interesariuszy ma szansę uzyskać w najbliższej przyszłości status Odpowiedzialnego RAK Silver.
 
MP: Jaką ofertę dla rynku MICE posiada Ras Al Khaimah?

IR: Posiadamy bardzo bogatą ofertę turystyczną, która jest ciągle rozwijana. Odbywa się u nas wiele wydarzeń, dlatego Ras Al Khaimah jest wiodącym ośrodkiem rynku MICE w regionie. Jako najszybciej rozwijający się kierunek na Bliskim Wschodzie, jesteśmy elastyczni i możemy obsłużyć wielu turystów oraz osób podróżujących służbowo, zapewniając prawdziwe doświadczenia związane z arabską kulturą. Naturalna topografia Emiratu – morze, pustynia i spektakularne góry – w połączeniu ze światowej klasy infrastrukturą turystyczną, specjalnie wybudowanym centrum kongresowym, portfolio światowych marek hotelarskich czynią Ras Al Khaimah idealnym kierunkiem MICE.
Popularność Emiratu wynika również z jego łatwej dostępności. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są położone między Wschodem a Zachodem, działa największa liczba międzynarodowych lotnisk, znajdujących się w bliskiej odległości od Europy, Azji i Afryki. W rezultacie ponad dwa miliardy ludzi znajduje się w odległości zaledwie czterech godzin lotu od nas. Ras Al Khaimah położony jest zaledwie 45 minut jazdy samochodem od międzynarodowego lotniska w Dubaju. Rozwija się międzynarodowe lotnisko Ras Al Khaimah, które realizuje obecnie największą strategię ekspansji od 1976 roku.
Oferujemy gościom ponad osiem tysięcy pokojów w różnorodnych obiektach – od ultraluksusowych kurortów nadmorskich zarządzanych przez jedne z najbardziej znanych marek w branży, po przyjazne rodzinom kurorty miejskie i nadmorskie. W Emiracie działają między innymi światowej klasy hotele i kurorty, w tym obiekty takie jak Waldorf Astoria, Hilton, InterContinental, Rixos, Rotana, Ritz-Carlton, Radisson, Movenpick i wiele innych.
Mamy również bogate doświadczenie w organizacji prestiżowych wydarzeń międzynarodowych i regionalnych. Przez trzy lata z rzędu współpracowaliśmy z takimi stowarzyszeniami jak Arab Aviation Summit, Global Citizen Forum, Pacific Asia Travel Association (PATA) i Arabian Hotel Investment Conference (AHIC).
Dysponujemy wieloma obiektami konferencyjnymi, w tym Międzynarodowym Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Al Hamra, wydzielonym miejscem na imprezy plenerowe w Jais Adventure Park oraz przestrzenią do organizacji spotkań w hotelach.
Każde z miejsc posiada swój specyficzny charakter, który zapewnia gościom kontakt z miejscową kulturą. Dysponujemy również wyjątkowymi przestrzeniami eventowymi położonymi w naturalnych lub związanych z kulturą miejscach, takich jak Al Jazeera Al Hamra – ostatnie tradycyjne miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które wciąż funkcjonuje – oraz Jais Sky Room – najwyższa sala konferencyjna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, położona na tle majestatycznej góry Hadżar.
 
MP: Jaki wpływ na rozszerzenie tej oferty mają imprezy sportowe takie jak Mistrzostwa Świata w Minifutbolu, Highlander, imprezy golfowe o międzynarodowym znaczeniu, RAK Halfmarathon?
 
IR: Turystyka sportowa jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów turystyki na świecie, a organizacja globalnych wydarzeń sportowych wpływa pozytywnie na rozwój miast – gospodarzy oraz na całą gospodarkę. Przyczynia się do poprawy warunków życia w ośrodku, angażuje lokalną społeczność, tworzy nowe miejsca pracy i zwiększa potencjał zarobkowy lokalnych firm, na przykład dzięki większemu popytowi na miejsca noclegowe oraz usługi gastronomiczne.
Światowa Federacja Minifutbolu (WMF) wybrała Ras Al Khaimah na gospodarza Pucharu Świata w Minifutbolu w 2023 roku, z uwagi na bardzo konkurencyjną ofertę, w porównaniu z innymi kandydatami, wśród których była Manila i Budapeszt. O wyborze naszej oferty zadecydowało piękno Ras Al Khaimah, warunki naturalne i klimatyczne oraz różnorodna oferta turystyczna.
Mamy udokumentowane doświadczenie w skutecznym organizowaniu dużych światowych wydarzeń sportowych. Wśród nich znajdują się – słynny na całym świecie Półmaraton RAK i Mistrzostwa ZEA w kolarstwie i UAE Tour. Byliśmy także gospodarzem międzynarodowych mistrzostw golfowych, takich jak DP World Tour – RAK Championship i World Amateur Golf Championship. Wiemy, jak zorganizować tego typu wydarzenia, w sposób, który sprawia radość zarówno uczestnikom, jak i widzom.
 
MP: Jakie inwestycje dotyczące rynku MICE są realizowane i jak wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju?
 
IR: Świetnym przykładem tego, jak inicjatywy w zakresie MICE łączą się ze zrównoważonym rozwojem jest tegoroczny Arab Aviation Summit, podczas którego nawiązaliśmy współpracę z firmą CHOOOSE. Tegoroczna edycja tego wydarzenia stała się pierwszym na świecie eventem lotniczym i turystycznym, podczas którego obliczana była wielkość emisji dwutlenku węgla powodowana przez jego uczestników, takich jak Airbus, CFM, Collins Aerospace, Turkish Teknik i T3 Aviation Academy.
Wspieramy także platformy biznesowe B2B, które wyznają te same wartości co my, inwestując w warsztaty partnerskie MICE, w których duży nacisk kładziemy na edukację naszych partnerów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nasze zaangażowanie wykracza poza Emirat i obejmuje aktywność międzynarodową polegającą na organizacji roadshow i warsztatów MICE w zrównoważonych lokalizacjach, takich jak szklarnie, parki przyrody i ogrody zoologiczne.
Udoskonaliliśmy także naszą ofertę programów motywacyjnych, koncentrując się na działaniach związanych z dziedzictwem zrównoważonym środowiskowo, takich jak hodowla pszczół, wycieczki przyrodnicze, wizyty w oazach palm daktylowych i grupowe sadzenie drzew.
Nasze obiekty hotelowe również przestrzegają tych samych zrównoważonych praktyk i wytycznych w ramach inicjatywy „Odpowiedzialny RAK”. Doskonałym tego przykładem jest Grupa Hilton, która oblicza emisję dwutlenku węgla podczas poszczególnych wydarzeń i inwestuje w projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Iyad Rasbey, wiceprezes Destination Tourism Development Urzędu ds. Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah (Ras Al Khaimah Tourism Development Authority), jest odpowiedzialny za ciągły i zrównoważony rozwój turystyki Emiratu, odpowiada także za współpracę ze światowymi partnerami, takimi jak firmy zarządzające destynacjami, agencje i linie lotnicze.
Dołączył do RAKTDA w 2018 roku jako dyrektor ds. MICE i odegrał kluczową rolę w organizowaniu w Ras Al Khaimah takich wydarzeń jak Arabian Hotel Investment Conference (AHIC), spotkanie Światowej Rady ds. Podróży i Turystyki (WTTC), Leadership Summit i doroczny szczyt Pacific Asia Travel Association (PATA) 2021.
Posiada dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe. Przed dołączeniem do RAKTDA pracował dla touroperatorów, w tym Travco, Alpha Tours i Kuoni.

Urząd Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah (RAKTDA) został utworzony w maju 2011 roku i ma na celu rozwój infrastruktury turystycznej Emiratu i uczynienie Ras Al Khaimah światowej klasy destynacją turystyczną i biznesową, tworząc możliwości zrównoważonych inwestycji i poprawiając jakość życia mieszkańców. Aby osiągnąć swoje cele, Urząd ma mandat rządowy do wydawania licencji, regulowania i monitorowania branży turystycznej i hotelarskiej Emiratu.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl