Andrzej Bargiel: Wszyscy odpowiadamy za to, co się dzieje z naszą planetą

fot. Marcin Kin
Na zdjęciu: fot. Marcin Kin

Rozmowa z Andrzejem Bargielem w cyklu 5 Most MindBlowing People, projekcie zrealizowanym przez agencję MindBlowing.

Andrzej Bargiel - skialpinista, ratownik TOPR. Wspina się na najwyższe góry świata, aby z nich zjechać na nartach. Jako pierwszy człowiek na świecie dokonał historycznego wyczynu i zjechał ze szczytu K2. Czuje się odpowiedzialny za świat, wspiera działania pro środowiskowe, w WWF jest ambasadorem niezwykłego gatunku – pantery śnieżnej.

Wiemy, że przeszedłeś długą drogę do miejsca, w którym jesteś. To co robisz, to niewątpliwie Twoja pasja. Ludzie słuchają tego, co masz do powiedzenia. Jesteś ambasadorem pantery śnieżnej w WWF Polska. Jak, będąc tak zapracowanym, można jeszcze znaleźć czas na myślenie o planecie? Dlaczego odpowiedzialność za świat jest taka ważna?

Wydaje mi się, że po prostu nie mamy wyboru i musimy znaleźć na to czas, bo wszyscy jesteśmy po równo odpowiedzialni za to, co się dzieje z naszą planetą. Podróżując, widzę naocznie zmiany klimatyczne – topniejące lodowce w Himalajach, ślady wypłukiwania przez deszcz na wysokościach, na których kiedyś padał tylko śnieg. Ale również na moim rodzinnym Podhalu jest mnóstwo do zrobienia – w Zakopanem, miejscowości, która pretenduje do miana górskiego uzdrowiska, smog jest czasem tak duży, że ciężko oddychać. Dlatego lokalnie angażuję się w alarm smogowy, jestem też w Radzie ds. ekoMałopolski, która szuka rozwiązań mogących ograniczyć poziom smogu. Przeprowadziliśmy w ramach działań Rady na przykład akcję edukacji ekologicznej dzieci w szkołach, by najmłodsi mogli próbować wywierać wpływ na postępowanie rodziców, zwracali uwagę rodzicom, żeby nie palili rzeczy, których nie powinno się palić. W góralskich rodzinach istnieją wielopokoleniowe nawyki palenia wszystkim, co daje ciepło, nie tylko węglem, ale również śmieciami, a to niestety generuje smog i zanieczyszczenia. A przecież Podhale ma ekologiczne geotermy, z których mogłaby korzystać lokalna społeczność, gdyby rząd zamiast dofinansowywać wymianę pieców na pozornie bardziej eko, przeznaczył je na rozwój energii geotermalnej. Podsumowując, nie możemy sobie pozwolić na niemyślenie o środowisku – wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni, a nasze codzienne decyzje konsumenckie mają wpływ na naszą planetę.

Rok 2020 to bardzo trudny rok tak dla nas wszystkich, jak i dla środowiska. Pandemia skutecznie odwróciła naszą uwagę od ekologii. Jak myślisz, co nam przyniesie rok 2021? Na czym powinniśmy w tym kontekście szczególnie się skupić?


Z pewnością dziś tematy związane z ekologią schodzą na dalszy plan. Skupiamy się na przeżyciu, utrzymaniu i trudno nam myśleć o środowisku. A jednak na tyle, na ile możemy, warto spróbować – mamy tylko jedną planetę, która ma swoje limity i jeśli o tym zapomnimy, na dłuższą metę bardzo negatywnie się to na nas odbije. Jesteśmy w Polsce niezwykle zero-jedynkowi, jak coś nie jest w 100 proc. ekologiczne, to uważamy, że nie ma sensu. Jestem ambasadorem marki Mercedes-Benz, dzięki czemu mam możliwość podróżowania samochodem elektrycznym. Nie jest to idealne rozwiązanie, proces produkcji i utylizacji nie jest ekologiczny, a jednak emisja CO2 jest dużo niższa w porównaniu do silników spalinowych. Można nie robić nic, a można spróbować uwolnić się od ropy. Można też otworzyć się na inne środki transportu niż samochód – przejechać rowerem, tramwajem, przespacerować, pojechać na wakacje pociągiem, gdy to możliwe. Sam dopiero próbuję, eksperymentuję, bo zmiany wiążą się ze zmianą filozofii podróżowania. Trzeba na przykład pamiętać o dokładniejszym planowaniu trasy. Ale warto, bo jeśli chodzi o tworzenie bardziej ekologicznych samochodów spalinowych, to limit właściwie się wyczerpał.

Jakie masz plany na nadchodzące święta? Czy będą różnić się od poprzednich? A może masz jakąś wskazówkę, jak je dobrze przeżyć w duchu eko?

Sam chciałbym wiedzieć! W dzisiejszych czasach nikt nie wie, jakie będą możliwości. W związku z ekologią zakładam w domu u rodziców centralne ogrzewanie, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Rodzice mają własne gospodarstwo i las, i są przyzwyczajeni do opalania domu piecami na drzewo, więc trochę się buntowali. Co gorsza, remont jest na takim etapie, że nie wiem, czy się wyrobimy! Mam też nadzieję, że święta będą białe i będę mógł pojeździć na nartach. W mojej rodzinnej wsi, 50 km od Zakopanego, wyraźnie widać zmianę klimatu – nie ma już długich, trwających trzy miesiące, śnieżnych zim. Obecnie śnieg utrzymuje się bardzo krótko, co jak łatwo sobie wyobrazić, okropnie mnie martwi!

 

Agencja MindBlowing w duchu zero-waste stworzyła e-book 5 Most MindBlowing People, który powstał z myślą o potrzebach otaczającego nas świata i uważności na codzienność, jaki wszyscy tworzymy. Zagadnienia odpowiedzialności za nasz świat są bardzo bliskie Agacie, Uli i Ani (czyli MindBlowing Squad) – lubią dzielić się wiedzą i szerzyć dobre praktyki, nie zapominają o tym również w czasach pandemii.


W tym świątecznym, noworocznym czasie życzymy Wam dużo motywacji do odkrywania nowych obszarów i podejmowania odważnych decyzji. Wierzymy, że nasz e-book 5 Most MindBlowing People będzie dla Was właśnie takim motywującym prezentem. Inspirujące wywiady z niezwykłymi osobowościami, które – choć realizują się w różnych specjalizacjach – łączy niesamowita pasja odpowiedzialnego działania dla naszej planety.


Skialpinista, który jako pierwszy zjechał na nartach z K2; architektka i odważna badaczka, która nowe zasoby pozyskuje nawet z zanieczyszczeń; szef dużej, hotelowej kuchni przygotowujący posiłki dla tysięcy gości zgodnie z ideą less waste; artysta specjalizujący się w tworzeniu niepowtarzalnych ubrań zero waste, a także profesor, fizyk atmosfery niestrudzenie propagujący wiedzę o zmianach klimatycznych – wszyscy inspirujący i absolutnie MindBlowing.


E-book można pobrać tutaj: https://mindblowing.pl/pl/realization/nasz-swiateczny-prezent

 

 

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt