Paulina Grabowska: projektuję innowacje w dziedzinie zrównoważonego rozwoju

Rozmowa z Pauliną Grabowską w cyklu 5 Most MindBlowing People, projekcie zrealizowanym przez agencję MindBlowing.

Paulina Grabowska – architektka, absolwentka Delft University of Technology. Bada oraz projektuje rozwiązania dla zagadnień związanych ze zmianami klimatycznymi oraz zmniejszającą się ilością surowców naturalnych. Jest założycielką studia NAS-DRA Conscious Design, w którym prowadzone są badania oraz projekty na temat „Supernatural Future”. Wierzy, że nie ma czegoś takiego jak zanieczyszczenia, tylko źle wykorzystane zasoby.

Skąd pomysł, aby zająć się właśnie takim obszarem (w duchu zero waste)? Jaką drogę musiałaś pokonać, aby dojść tu, gdzie jesteś teraz? Czy po drodze pojawiały się jakieś kamienie milowe? Który z nich zapadł Ci najbardziej w pamięć?

Zajmuję się projektowaniem innowacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Skupiam się na rozwiązywaniu wszelkich projektowych kwestii w duchu cyrkularności, oszczędności surowców i poprawy zdrowia. W swoich projektach łączę badania naukowe, szeroko pojętą ekologię i design.
W moim przypadku to dom, w którym się wychowałam i najbliższe mi osoby miały największy wpływ na kształtowanie mojego światopoglądu, a także tego, czym się obecnie zajmuję. W mojej rodzinie każdy zajmował się czymś innym, tato fizyką, mama medycyną, babcia biologią, a dziadek był uzdolniony artystycznie. Każda z tych osobowości dała mi elementy, z których ostatecznie stworzyłam swój zawód. Dzięki dziadkowi zrozumiałam, jak ważny jest design i estetyka, a także wyrażanie swoich pomysłów. Dzięki babci absolutnie wsiąknęłam w ekologię, urban farming i badania nad roślinami. Z kolei mama pokazała mi, że jest niezliczona ilość sposobów na to, jak możemy dbać o zdrowie, a także że wpływ na nie ma przede wszystkim środowisko, w jakim żyjemy. Dzięki tacie bardzo mocno postawiłam na naukę i analityczne podejście do rozwiązywania problemów. Długo miałam problemy z przebiciem się z tak interdyscyplinarnym podejściem do projektowania, szczególnie podczas studiów, gdzie nauczyciele oczekiwali, że wpiszę się w schemat. Była to często walka i wiele nerwów, niemniej starałam się bardzo mocno robić po prostu to, co umiem. Takim ciekawym momentem, który dał mi kopniaka, abym skupiła się jedynie na rozwoju własnej filozofii projektowania, był zeszłoroczny TEDxWarsaw, podczas którego w paręnaście minut zaprezentowałam ponad dziesięcioletnie badania. Spotkałam się z niezwykle pozytywnym odbiorem i wsparciem. Od tamtego czasu nie patrzę w tył.

Rok 2020 to trudny rok. Jak myślisz, co nam przyniesie rok 2021? Na czym powinniśmy się skupić, na co zwrócić szczególną uwagę?

Myślę, że 2021 nie będzie się znacznie różnił od 2020, ale na pewno będziemy na to lepiej mentalnie przygotowani. Mam nadzieję, że w 2021 poprawi się polityczna sytuacja Polski i nie będziemy tak mocno represjonowani oraz dzieleni. Mam również nadzieję, że pojawią się odpowiednio kompetentne osoby na odpowiednich stanowiskach. Myślę, że powinniśmy wszyscy zacząć mocniej interesować się polityką i zrozumieć jej dynamikę, wiedzieć, co się dzieje i reagować odpowiednio wcześnie. W końcu z dnia na dzień przekonujemy się, że w tej sferze działa prawo Murphy’ego, czyli że jeśli coś może pójść nie tak, to tak właśnie pójdzie. Należy zawsze pamiętać o tym, że to my jako świadome społeczeństwo mamy moc decyzji. Myślę też, że warto otworzyć się na rozmowę z ludźmi, którzy mają inny punkt widzenia niż nasz, aby mieć szersze spojrzenie na rzeczywistość i wyjść z własnych „information bubbles”, które algorytmicznie wpychają nas w okrojoną rzeczywistość, szytą na miarę. Sprawdzajmy źródła, nie polegajmy jedynie na strumieniach informacji. Powyższe zasady wprowadzam u siebie, ponieważ wcześniej nie interesowałam się polityką wystarczająco i często dawałam wiarę fake newsom. Widzę także, że obecni politycy nie mają rzetelnego i zrównoważonego planu zarówno dla nas, jak i dla środowiska. To poważny i wielowymiarowy problem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i dokonywać świadomych wyborów.

Jakie masz plany na nadchodzące święta? Czym będą różnić się od poprzednich? A może masz jakąś wskazówkę, jak je dobrze przeżyć?

Święta spędzam zawsze rodzinnie, z najbliższymi, w domu moich rodziców w Katowicach. Podchodzimy do świąt zawsze na spokojnie, to czas nadrabiania rozmów, na które zwykle nie ma czasu, bo wszyscy jesteśmy dość mocno aktywni zawodowo. A także czas na odpoczynek i odwiedziny znajomych. Mam nadzieję, że te święta nie będą się różnić od poprzednich, choć coraz bardziej obawiam się, że ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią bardzo rodzinne i wielopokoleniowe spotkanie przy stole nie będzie możliwe. Wtedy na pewno spotkamy się wirtualnie.
Warto pamiętać, że ten czas wolny jest szczególnie ważny dla nas samych, abyśmy robili to, na co mamy ochotę, a nie zawsze to, co nakazuje tradycja czy konsumpcyjny charakter świąt, mocno promowany w różnego rodzaju mediach. Święta to czas świętego spokoju :)

 

Agencja MindBlowing w duchu zero-waste stworzyła e-book 5 Most MindBlowing People, który powstał z myślą o potrzebach otaczającego nas świata i uważności na codzienność, jaki wszyscy tworzymy. Zagadnienia odpowiedzialności za nasz świat są bardzo bliskie Agacie, Uli i Ani (czyli MindBlowing Squad) – lubią dzielić się wiedzą i szerzyć dobre praktyki, nie zapominają o tym również w czasach pandemii.


W tym świątecznym, noworocznym czasie życzymy Wam dużo motywacji do odkrywania nowych obszarów i podejmowania odważnych decyzji. Wierzymy, że nasz e-book 5 Most MindBlowing People będzie dla Was właśnie takim motywującym prezentem. Inspirujące wywiady z niezwykłymi osobowościami, które – choć realizują się w różnych specjalizacjach – łączy niesamowita pasja odpowiedzialnego działania dla naszej planety.


Skialpinista, który jako pierwszy zjechał na nartach z K2; architektka i odważna badaczka, która nowe zasoby pozyskuje nawet z zanieczyszczeń; szef dużej, hotelowej kuchni przygotowujący posiłki dla tysięcy gości zgodnie z ideą less waste; artysta specjalizujący się w tworzeniu niepowtarzalnych ubrań zero waste, a także profesor, fizyk atmosfery niestrudzenie propagujący wiedzę o zmianach klimatycznych – wszyscy inspirujący i absolutnie MindBlowing.


E-book można pobrać tutaj: https://mindblowing.pl/pl/realization/nasz-swiateczny-prezent

 

 

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt