Jackob Buczynski: Lubię projekty wartościowe, z ideą

Jackob Buczynski, fot. Natalia Poniatowska
Na zdjęciu: Jackob Buczynski, fot. Natalia Poniatowska

Rozmowa z Jackobem Buczynskim w cyklu 5 Most MindBlowing People, projekcie zrealizowanym przez agencję MindBlowing.
 

Jackob Buczynski – projektant młodego pokolenia, który zajmuje się szyciem ubrań zero waste. Skupia się nie tylko na modzie, ale również na edukacji, zwracając uwagę na nadprodukcję i nieświadome wybory, które podejmujemy codziennie, idąc do sklepu spożywczego lub odzieżowego. Tworzy niesamowite ubrania z rzeczy, które inni najchętniej by wyrzucili.

Skąd pomysł, aby zająć się właśnie takim obszarem (w duchu zero waste)? Jaką drogę musiałeś pokonać, aby dojść tu, gdzie jesteś teraz? Czy po drodze pojawiały się jakieś kamienie milowe? Który z nich zapadł Ci najbardziej w pamięć?

Mogę wyliczyć mnóstwo powodów, dla których wszedłem w taki rodzaj biznesu. Uwielbiam wyzwania i nie lubię iść na skróty. Kocham proces powstawania rzeczy, lubię projekty wartościowe, z ideą. Na co dzień chcę widzieć sens tego, co robię. Chcę, aby każda, nawet najmniejsza rzecz wykonana danego dnia, utwierdzała mnie w tym, że robię coś dobrego. To naprawdę budujące. Dzisiaj wiem, że obrałem słuszny kierunek. Uważam, że przetwarzanie i korzystanie z surowców wtórnych powinno stać się głównym postulatem twórców, nie tylko w branży modowej.
Co do drogi – bywało różnie. Na początku był sport. Owszem, lubiłem chodzić z mamą po sklepach z używaną odzieżą, ale to pływanie było moją pasją i życiową drogą. Do czasu studiów nie myślałem o projektowaniu ubrań jako o zajęciu na przyszłość. Później to się odwróciło – rzuciłem AWF po to, by zrobić swoją pierwszą kurtkę z frędzlami #jacketbyjackob. I tak to się wszystko zaczęło. W 2019 roku otworzyłem pracownię i od tamtej pory wiedziałem, że to jest właśnie to, co chcę w życiu robić.
W pamięci mam też cały wachlarz sytuacji, ludzi, zmagań i sukcesów, które pomogły mi dojść do momentu, w którym jestem teraz. Włożyłem też ogrom wysiłku w pracę nad sobą. To wszystko pokazuje mi, że było warto.

Rok 2020 to trudny rok. Jak myślisz, co nam przyniesie rok 2021? Na czym powinniśmy się skupić, na co zwrócić szczególną uwagę?

Dla mnie rok 2020 to rok pełen nowych wrażeń, wyzwań i nauki działania w kryzysie. Nie chcę skupiać się na trudnościach. Chcę myśleć o sprawczości, jaką mam, i o tym, jak mogę radzić sobie z nadchodzącymi „trudnymi” chwilami. W przyszłości wiem, że chcę skupić się na wartościowych rzeczach, które niosą za sobą pozytywną zmianę. Chcę być w dobrych relacjach z ludźmi i dzięki nim kształtować swoje otoczenie. Wiem, że to klucz do szczęścia. Tego na nadchodzące czasy życzę wszystkim.

Jakie masz plany na nadchodzące święta? Czym będą różnić się od poprzednich? A może masz jakąś wskazówkę, jak je dobrze przeżyć w duchu eko?

Chciałbym spędzić je z bliskimi. Zobaczymy, czy obecna sytuacja nie pokrzyżuje nam planów. Nie wiem, czy te Święta będą się różnić od poprzednich – pewnie trochę tak. Jednak wiem na pewno, że prezenty dla moich bliskich nie będą materialne. Chciałbym, żebyśmy docenili to, że jesteśmy blisko siebie i może zamiast tradycyjnych prezentów wesprzemy jakąś fundację albo schronisko dla zwierząt.

 

Agencja MindBlowing w duchu zero-waste stworzyła e-book 5 Most MindBlowing People, który powstał z myślą o potrzebach otaczającego nas świata i uważności na codzienność, jaki wszyscy tworzymy. Zagadnienia odpowiedzialności za nasz świat są bardzo bliskie Agacie, Uli i Ani (czyli MindBlowing Squad) – lubią dzielić się wiedzą i szerzyć dobre praktyki, nie zapominają o tym również w czasach pandemii.


W tym świątecznym, noworocznym czasie życzymy Wam dużo motywacji do odkrywania nowych obszarów i podejmowania odważnych decyzji. Wierzymy, że nasz e-book 5 Most MindBlowing People będzie dla Was właśnie takim motywującym prezentem. Inspirujące wywiady z niezwykłymi osobowościami, które – choć realizują się w różnych specjalizacjach – łączy niesamowita pasja odpowiedzialnego działania dla naszej planety.


Skialpinista, który jako pierwszy zjechał na nartach z K2; architektka i odważna badaczka, która nowe zasoby pozyskuje nawet z zanieczyszczeń; szef dużej, hotelowej kuchni przygotowujący posiłki dla tysięcy gości zgodnie z ideą less waste; artysta specjalizujący się w tworzeniu niepowtarzalnych ubrań zero waste, a także profesor, fizyk atmosfery niestrudzenie propagujący wiedzę o zmianach klimatycznych – wszyscy inspirujący i absolutnie MindBlowing.


E-book można pobrać tutaj: https://mindblowing.pl/pl/realization/nasz-swiateczny-prezent

 

 

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt