Adam Kram: Róbmy testy i zacznijmy organizować eventy

Gościem Rozmowy MeetingPlanner.pl jest Adam Kram, muzyk, reżyser i realizator eventów, ratownik medyczny, obecnie w firmie Epixpert.pl odpowiada za nowo powstały dział współpracy z organizatorami eventów.

W rozmowie m.in.:
- ocena szans na powrót do możliwości organizacji wydarzeń
- rodzaje testów covidowych
- na co zwrócić uwagę, planując testowanie uczestników przed wydarzeniem lub spotkaniem w firmie
- z kim pracować i jak włączyć testowanie w harmonogram wydarzenia

Realizacja studia: Eventroom i Kameleon  Zobacz rozmowę w aranżacji studia 3D >>>

Podsumowanie: Co warto wiedzieć o testach
Z punktu widzenia zabezpieczenia medycznego organizator wydarzenia przed eventem musi zadbać o:

  • znalezieniu wykonawcy testów zarejestrowanego jako podmiot medyczny oraz posiadającego dobre jakościowo testy, rekomendowane przez WHO. Należy także sprawdzić, czy firma posiada wszelkie niezbędne certyfikaty, pozwolenia, oraz czy posiada wykwalifikowaną kadrę medyczną, która zna specyfikę pracy podczas eventu
  • poinformowaniu gości o tym, że przed rozpoczęciem wydarzenia realizowane będą testy, a do udziału w evencie dopuszczone zostaną jedynie osoby z wynikiem ujemnym. W przypadku eventów realizowanych zamiejscowo, uczestników testujemy przed wyjazdem, żeby uniknąć odsyłania gości po przyjeździe na miejsce
  • zaplanowaniu realizacji testów w odpowiedni sposób w porozumieniu z firmą wykonującą testy, to znaczy: o podzieleniu uczestników na mniejsze grupy, które przybędą w miejsce wykonywania testów o określonej godzinie, aby uniknąć stłoczenia dużej liczby osób w jednym miejscu i czasie.
  • obecności wykwalifikowanej ochrony, która będzie pilnowała, aby osoby z dodatnim wynikiem testu nie zostały dopuszczone do udziału w wydarzeniu.
  • stworzeniu procedury określającej zasady ewentualnego zwrotu kosztów biletu na wydarzenie dla osoby, która zapłaciła za udział, ale nie mogła z niego skorzystać ze względu na chorobę, lub dlatego, że wykryto u niej obecność wirusa podczas testu realizowanego bezpośrednio przed wydarzeniem.

Kiedy warto stosować testy

  • zawsze, gdy podejrzewamy możliwość zarażenia, na przykład: mieliśmy kontakt z chorym, lub odczuwamy symptomy charakterystyczne dla przebiegu choroby
  • przed spotkaniami w większym gronie, przed eventami, aby wykluczyć możliwość zakażenia innych

Najlepszą metodą testowania używaną w diagnostyce przesiewowej jest użycie testów antygenowych. Mają one na celu wykrywanie ognisk wirusa. Najważniejszym punktem walki z pandemią jest izolowanie osób zakażonych (zwłaszcza tych w początkowej fazie). Diagnostyka przesiewowa jest najskuteczniejszym sposobem eliminacji osób zakażonych z naszych spotkań.

Rodzaje testów
Antygenowe - pozwalają na wykrycie w materiale pobranym z nosa specyficznych dla wirusa białek, które powstają̨ w trakcie jego replikacji. Wynik otrzymujemy po 15 minutach. Test informuje, czy dana osoba w momencie wyniku pozytywnego jest zarażona i czy zaraża innych.
Czułość tego testu wynosi 97-99 proc.

PCR - test wykonywany z wymazu z nosa, realizowany w laboratorium, dlatego wynik otrzymujemy po około 24h. Test informuje nas czy dana osoba w momencie wyniku pozytywnego jest zarażona, ale pozytywny nie zawsze świadczy, że osoba zaraża innych. Test PCR jest nadwrażliwy i wykrywa wirusa nawet do 2 miesięcy po przebytej infekcji.
Czułość testu PCR to 98-100 proc.

Test na przeciwciała - płytkowy - ukazuje odpowiedź organizmu na przebytą infekcję. Wynik pozytywny mówi, iż wirus był w naszym organizmie i być może, jesteśmy teraz na niego odporni. Pobierany jest z krwi z palca. Wynik otrzymujemy po 15 minutach. Szybki test płytkowy nie nadaje się do stosowania przed imprezą w celu wykluczenia osób zakażonych. Jest używany w innym celu niż test antygenowy i ma niższą wrażliwość.
Czułość testu to ok 90 proc.

Czas potrzebny na przeprowadzenie testów

  • czas testowania jest zależny od liczby osób testowanych, liczby pracowników medycznych wyznaczonych do realizacji testów oraz od możliwości logistycznych, jakie daje przestrzeń, w której testy są realizowane.
Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt