Jak wybrać dron?

fot. www.euro.com.pl
Na zdjęciu: fot. www.euro.com.pl

W ciągu ostatnich lat popularność dronów zdecydowanie rosła. Znajdują one zastosowanie zarówno jako ciekawy gadżet, jak i profesjonalny sprzęt do pracy.

Oferta producentów latających robotów jest bardzo szeroka. To dobrze, biorąc uwagę fakt bardzo różnorodnych potrzeb ich użytkowników. Jednak im szersza oferta tym trudniej zdecydować, jaki dron wybrać.

Ranking dronów

Dla tych wszystkich, którzy stają przed dylematem takiego wyboru, naprzeciw wychodzą zarówno sklepy z elektroniką, gdzie można w prosty i szybki sposób porównać różne modele, jak i szeroko dostępny ranking dronów.
Niezależnie jednak od tego, jaki sposób wyboru drona wybierzemy, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: do czego dron ma służyć. I jaki budżet chcemy na niego przeznaczyć.

Od czego zacząć

Przeznaczenie drona jest kluczową kwestią do określenia i wyboru najlepszego modelu. Inaczej skonstruowany będzie sprzęt, który służyć ma do zabawy dla nastolatka, a zupełnie inaczej sprzęt, którym chcemy nagrywać filmy czy wykonywać profesjonalne zdjęcia. Inaczej też będzie wyglądać sterowanie takim sprzętem i na to należy zwrócić uwagę, weryfikując również wcześniej doświadczenie osoby, która będzie dronem sterować. 

Jaki dron wybrać

W ofercie producentów bez problemu znaleźć można dron przeznaczony dla osoby początkującej. Ceny takich maszyn zaczynają się od ok 1,5 tys. zł. W takiej cenie można kupić dron DJI Mini SE, który wśród użytkowników cieszy się dobrymi rekomendacjami, właśnie jako sprzęt właściwy dla osób początkujących. Co daje taki dron? Jest mały, lekki i składany, pozwala na lot przez 30 minut do 2 km odległości. Można nim wykonywać zdjęcia z lotu ptaka, a następnie dzięki aplikacji z polskim interfejsem, odpowiednio je ulepszać według uznania czy potrzeb. Sam sprzęt wyposażony jest w GPS, a jego konstrukcja została wzmocniona celem zabezpieczenia przed działaniem wiatru. Sterowanie tym dronem odbywa się z wykorzystaniem aparatury sterującej. Dodatkowo aplikacja zawiera samouczek, który w przystępny sposób wspiera początkujących użytkowników w ich pierwszych lotach. Sam dron wyposażono w zaawansowane czujniki, które w przypadku konieczności pozwalają maszynie zawisnąć w miejscu.
Po drugiej stronie oferty cenowej dronów dla początkujących, znajdziemy m.in. dron DJI Air 2S, za który trzeba wydać blisko 7 tys. zł. Od najtańszego w ofercie różni się przede wszystkim rozmiarami oraz wyższą jakością rejestrowanego materiałów. Ponad to taki dron to więcej funkcjonalności podnoszących komfort ich użytkowania. Dron ma wbudowane czujniki, pozwalające na wykrywanie zagrożeń w czterech kierunkach i ich unikanie, również w sytuacji większej prędkości. Dron posiada też system pozwalający na rozpoznawanie w pobliżu samolotów czy helikopterów oraz informowania użytkowna o zagrożeniu.
Takim dronem można rejestrować materiały foto czy wideo na poziomie zbliżonym do profesjonalnego. Dzięki większej matrycy i dużym pikselom 2,4 μm jakoś ujęć zostaje wzbogacona o szczegóły czy niezwykle żywe kolory. Ponadto dron został wyposażony w technologię HDR, dzięki czemu możliwe staje się połączenie kilku ujęć w jedno. ActiveTrack 4.0 to rozwiązanie, dzięki czemu użytkownik może zarejestrować obiekt będący w ruchu, nie tracąc jego płynności, nawet kiedy pojawiają się przeszkody. Point of Interest 3.0 to rozwiązanie pozwalające rejestrować obiekt okrążając go, przy jednoczesnym utrzymaniu go w centrum uwagi. Spotlight 2.0 pozwala swobodnie sterować sprzętem wokół obiekty, bez utraty skupienia kamery na tym obiekcie.

Sterowanie dronem

Jak sterować dronem? Dużym ułatwieniem jest możliwość kontrolowania jego ruchu z telefonu lub komputera. Dzięki temu nie będziemy musieli nosić dodatkowego nieporęcznego urządzenia, jakim jest aparatura, oraz zyskamy możliwość namierzenia naszego urządzenia w czasie rzeczywistym. Zdalne sterowanie z telefonu pozwoliło również zwiększyć zdolności dronów przez możliwość przekazania sygnału na większy ekran smartfona, dzięki czemu uzyskuje się lepszą jakość obrazu, a często również wiele dodatkowych informacji związanych z parametrami lotu. Właśnie dlatego przy zakupie drona warto sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość połączenia ze smartfonem, tabletem lub komputerem. Nie wszystkim odpowiada takie sterowanie, jednak zdecydowanie warto mieć tę możliwość, by w dowolnej chwili sięgnąć po dodatkowe możliwości.

Podsumowując, zakup drona to nie łatwa decyzja, dlatego warto poświęcić trochę czasu, przenalizować różne warianty i porównać różne modele, aby wybrać sprzęt jak najlepiej odpowiadający naszym potrzebom.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl