PLL LOT: ponad 113 milionów złotych zysku w 2022 roku

fot. Kamil Wrzosek
Na zdjęciu: fot. Kamil Wrzosek

W ubiegłym roku PLL LOT wypracowały ponad 113,7 mln zł zysku przy przychodach przekraczających 8,3 mld zł – poinformowała spółka po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie PLL LOT. Firma ocenia również, że powraca na ścieżkę rentownego rozwoju.
 
Samoloty narodowego przewoźnika w 2022 roku wykonały ponad 90 tys. rejsów, przewożąc na swoich pokładach blisko 8 mln podróżnych, a load factor (wskaźnik wypełnienia miejsc w samolotach) przekroczył 80 proc. Spółka poinformowała ponadto, że w 2022 r. LOT Cargo osiągnął rekordowe 755 mln zł przychodu.
 
– Publikujemy dane, które są zwieńczeniem ogromnej pracy i zaangażowania całego zespołu PLL LOT. Pasażerowie, klienci biznesowi i partnerzy handlowi LOT-u są zawsze w centrum naszej uwagi. A wyniki finansowe spółki potwierdzają, że właściwie odpowiadamy na ich oczekiwania. Z ostrożnym optymizmem pozwalają też patrzeć na perspektywę spłaty zobowiązań wynikających z pomocy publicznej i realizację naszych ambitnych założeń rozwojowych – powiedział Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT.  – LOT jest rentowny, LOT jest gościnny, LOT jest punktualny – wylicza prezes Fijoł, prezentując zestawienie Cirium, z którego wynika, że w ostatnich miesiącach polski przewoźnik regularnie plasował się w pierwszej trójce najbardziej punktualnych linii lotniczych w Europie.
 
LOT przypomina, że spółce udało się osiągnąć takie wyniki, mimo że są jedną z najbardziej dotkniętych przez wojnę w Ukrainie linii lotniczych. Na skutek działań wojennych anulowaniu uległo 11 połączeń obsługiwanych przez LOT. W związku z koniecznością omijania strefy dotkniętej konfliktem rejsy długodystansowe w kierunku Azji, w zależności od trasy, wydłużyły się nawet o ponad 2 godziny. Spółka odbudowuje się też po okresie ograniczeń i zawieszenia działalności operacyjnej na skutek pandemii Covid-19, która doprowadziła do największego kryzysu w całej historii lotnictwa cywilnego.
 
W ofercie Polskich Linii Lotniczych LOT są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. LOT połączenia dalekiego zasięgu obsługuje Boeingami 787 Dreamliner. Polski przewoźnik obecny jest na niebie od 1929 r. Jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie i jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl