Oszust z Instagrama: W poszukiwaniu autentyczności w świecie influencerów

Natalia Kapuza, head of creative marketing, endorfina events
Na zdjęciu: Natalia Kapuza, head of creative marketing, endorfina events

W świecie influencer marketingu autentyczność wciąż pozostaje najważniejszą wartością, czymś, czego poszukują odbiorcy. Z coraz większym zakresem działań influencerów i rozmachem w ich publikacjach, zaczęto zarzucać im brak rzetelności i wiarygodności we współpracy reklamowej. Konsumenci zaczęli stawiać pytania dotyczące autentyczności ich rekomendacji. Dlatego obecnie marki i agencje marketingowe przykładają coraz większą uwagę do wyboru influencerów, koncentrując się na ich specjalizacji, zainteresowaniach i publikowanym contentcie. Pisze Natalia Kapuza, head of creative marketing, endorfina events.
 
Niezmiennie obserwujemy ewolucję trendów w świecie influencer marketingu. Z dnia na dzień twórcy stają się bardziej wyspecjalizowani, a ich content jest bardziej ukierunkowany na konkretną niszę. Klienci dostrzegają, że współpraca z takimi influencerami przekłada się na bardziej zaangażowaną i lojalną publiczność, a co za tym idzie, wiarygodność twórcy, na współpracę z którym się zdecydowali.
 
W sytuacji, gdy influencer posiada głęboką wiedzę na temat konkretnego obszaru, to jego rekomendacje stają się bardziej przekonujące. Na przykład: technolog kosmetyczny wyjaśniający, jak analizować składy kosmetyków będzie bardziej wiarygodny w reklamie produktów z kategorii skin care, niż influencer lifestyle, który często nie ma rozbudowanej wiedzy w tym temacie.
 
Warto także zwrócić uwagę na rosnącą popularność influencerów z dziedzin eksperckich tj.: finansów, chemii, AI, biohackingu czy farmaceutyki. Ci profesjonaliści, mimo mniejszej liczby obserwujących, mają ogromną wiedzę specjalistyczną i zdobywają zaufanie swojej publiczności. Dla marek, które chcą dotrzeć do konkretnych grup odbiorców, współpraca z takimi influencerami staje się kluczowym elementem strategii marketingowej zbudowanej na wizerunku eksperckim.
 
Marki stawiające na współpracę z twórcami, którzy utożsamiają się z ich wartościami, tworzą bardziej wiarygodne i autentyczne przekazy reklamowe. Produkty promowane przez influencerów stają się bardziej dopasowane do konkretnych nisz, co zwiększa nie tylko wiarygodność produktu, ale także wizerunek marki w oczach konsumentów.
 
Autentyczność, szczere opinie i transparentność przekazu stają się kluczowymi elementami skutecznych kampanii. Klasyczne reklamy i banery tracą na znaczeniu, a kreatywne podejście do promocji staje się kluczem do sukcesu. W 2024 roku możemy spodziewać się jeszcze większej konkurencji w social mediach, rosnącej roli prawdziwości przekazu oraz coraz bardziej wymagających oczekiwaniach odbiorców. Firmy, które skupią się na budowaniu trwałych relacji z wiarygodnymi i autentycznymi w opinii influencerami, będą lepiej przygotowane do zdobywania zaufania, przywiązania zaangażowania konsumentów, co bezpośrednio przełoży się na osiąganie ich długoterminowych celów. Dzięki temu to właśnie mikroinfluencerzy zyskują na popularności – dla marek są bardziej dostępni finansowo, a odbiorcy cenią ich autentyczność.
 
W nadchodzących miesiącach możemy także spodziewać się znacznego wzrostu popularności niszowych platform społecznościowych, takich jak Discord czy Twitch. Te platformy, choć niekoniecznie nowe, zdobywają teraz coraz większą popularność wśród różnych grup wiekowych, w szczególności wśród gen Z. Co przyczynia się do tego wzrostu i dlaczego stanowią one idealne miejsce dla marek do budowania lojalności i zaangażowania?
 
Discord i Twitch są platformami, które pozwalają użytkownikom tworzyć społeczności wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Na Discordzie użytkownicy zakładają serwery o tematyce gier, filmów, książek czy innych pasji, co tworzy naturalny punkt zainteresowanie (marek) związanych z daną niszą. Na Twitchu streamerzy koncentrują się na konkretnych grach, tematach lub działalności artystycznej, co przyciąga widownię o tych samych zainteresowaniach.
 
W przeciwieństwie do większych platform społecznościowych, gdzie treści są często ogólnodostępne, Discord i Twitch pozwalają na bardziej spersonalizowane doświadczenia. Użytkownicy mogą dołączać do serwerów lub subskrybować kanały, które ich interesują, co oznacza, że otrzymują treści dostosowane do swoich preferencji. To z kolei prowadzi do większego zaangażowania i większej lojalności wobec tych platform.
 
Interakcja z twórcami ma również bardzo duże znaczenie w IM. Na Twitchu streamerzy mają możliwość interakcji na żywo z widzami poprzez czat. To tworzy bezpośrednią relację między twórcą a publicznością, co sprawia, że rekomendacje i reklamy przekazywane przez influencerów na Twitchu są bardziej autentyczne. Discord również umożliwia twórcom prowadzenie interaktywnych i zaangażowanych w dyskusję społeczności, co jest atrakcyjne dla marek.
 
Wielkość społeczności na Discordzie i Twitchu może być mniejsza niż na popularnych platformach społecznościowych, ale jest to zarazem ich siła. Mikroniszowe, mocno skoncentrowane na danym temacie grupy są bardziej zaangażowane, lojalne i bardziej skłonne do interakcji z treściami oraz rekomendacjami. To idealna okazja dla marek, aby dotrzeć do precyzyjnie zdefiniowanych odbiorców, którzy są ich potencjalnymi klientami.
 
Niszowe platformy oferują także ekskluzywne możliwości współpracy z influencerami. Na przykład, marki mogą organizować specjalne wydarzenia, konkursy, lub nawet ekskluzywne treści dostępne tylko dla członków danej społeczności. To sprawia, że współpraca staje się bardziej kreatywna i atrakcyjna dla obu stron.
 
Podsumowując, 2024 rok przynosi wiele zmian w świecie influencer marketingu. Specjalizacja influencerów, autentyczność, budowanie trwałych relacji i wzrost znaczenia mikroinfluencerów to główne trendy, które kształtują obecny krajobraz reklamy w social mediach. Marki i agencje marketingowe, które dostosują się do tych zmian, będą miały większy sukces w dotarciu do swojej grupy docelowej i budowaniu trwałych relacji z klientami.

Autorka: Natalia Kapuza, head of creative marketing, endorfina events

Eksperci endorfina events (agencji roku według MP Power Awards 2022) podzielą się wiedzą i doświadczeniem w serii artykułów w MeetingPlanner.pl. Zespół agencyjny każdego dnia opowiada historie swoich klientów, wykorzystując najnowsze trendy i technologie. Bliskie im są proekologiczne rozwiązania i zielone eventy. Early users wszelkich nowinek – i entuzjaści tematu, o czym opowiedzą więcej na łamach portalu.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl