Grupa Mazurkas fundatorem rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu” przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej pokolenia polskich tancerzy, choreografów i pedagogów, w którym udział wzięło ok. 400 osób ze świata kultury, sztuki i biznesu odbyło się 8 października.

Centrum konferencyjno-hotelowe MCC Mazurkas i Biuro Podróży Mazurkas Travel jako znani już mecenasi kultury tym razem włączyli się w projekt powstania pomnika rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu”. W sobotę, 8 października br. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej miała miejsce uroczysta inauguracja pomnika, w której udział wzięło ok. 400 osób. Na scenie pojawiła się inicjatorka projektu Bożena Kociołkowska, wybitna tancerka, pedagog, choreograf, była primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, która jednocześnie tego wieczoru zaprezentowała po raz pierwszy swoją książkę „Pierwsza dama warszawskiego baletu”. Zabrał też głos dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski, któremu projekt ten zawdzięcza bardzo znaczącą przychylność i wsparcie. Krótkie przemówienia wygłosili prezesi Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz. Z kolei Prezes ZASP, Olgierd Łukaszewicz odczytał jeden z rozdziałów książki Bożeny Kociołkowskiej, mówiący o końcowym etapie budowy pomnika rzeźby.


Po części oficjalnej odbył się koktajl serwowany przez Mazurkas Catering 360, a następnie goście udali się pod pomnik, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie „Tancerki” – bo tak dzieło swoje nazwał artysta rzeźbiarz Zbigniew Stanuch, który także wygłosił krótkie przemówienie przy odsłonięciu rzeźby. W ceremonii odsłonięcia uczestniczyło kilkaset osób, w tym liczne reprezentacje szkół baletowych z Warszawy, Gdańska, Bytomia i Poznania. Po odsłonięciu rzeźby i sesjach fotograficznych duża część gości została zaproszona na przedstawienie baletowe „Bajadera” do Sali Moniuszki.
– Paryż ma swoją rzeźbę autorstwa Edgara Degasa z 1881 roku – mówił Andrzej Hulewicz, prezes Mazurkasa – przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, a Warszawa wzbogaciła się o rzeźbę „Tancerka” autorstwa Zbigniewa Stanucha, w hołdzie całemu środowisku artystów sztuki baletowej – tancerzom, choreografom i pedagogom. Mówiąc to, wyraził nadzieję, że ta piękna rzeźba, usytuowana w tak eksponowanym miejscu stanie się jednym z ważniejszych symboli Warszawy. Andrzej Bartkowski z kolei w swoim przemówieniu podkreślał wielką potrzebę mecenatu dla sztuki. Według niego „sztuka sama się nie obroni”. Wskazywał tu wielką okazję dla biznesu, by mógł wspierać sztukę i kulturę, co może dać czasem większą satysfakcję, niż codzienna walka o wynik ekonomiczny.

Fundator rzeźby Grupa Mazurkas z okazji odsłonięcia pomnika-rzeźby „Tancerki”, 23 października br. organizuje w swojej siedzibie w MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim wieczór poświęcony baletowi, którego głównym punktem programu będzie jeden z najpiękniejszych baletów „Giselle” do muzyki Adolphe Adam. Wstęp na wieczór za okazaniem zaproszenia.
www.forumhumanummazurkas.pl

 


Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl