Ukraiński folklor i wystawa rzeźby w ramach jubileuszowego Forum Humanum Mazurkas

Fot. K .Kiljan
Na zdjęciu: Fot. K .Kiljan

Trzydzieste spotkanie Forum Humanum Mazurkas w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel wypełniła kultura i tradycja Ukrainy zaprezentowana przez Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki. W wydarzeniu wzięło udział ok. 800 gości.
 

Koncert w wykonaniu Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy im. G. Wieriowki był dynamicznym i energicznym pokazem, integrującym śpiew, taniec i muzykę. Ponad 60-osobowa grupa składająca się z tancerzy, muzyków i chórzystów zaprezentowała zróżnicowany repertuar prezentujący ukraiński folklor. W pierwszej części programu przeważały tradycyjne pieśni ukraińskie, a także gruzińskie i żydowskie oraz liryczne dumki kozackie w wykonaniu a cappella. Szczególnie ważnymi elementami, które dodatkowo uatrakcyjniły występ chóru i towarzyszących mu tancerzy były barwne ukraińskie stroje ludowe oraz tradycyjne instrumenty: cymbały, skrzypce i bandura. Po przerwie, podczas rozmowy na proscenium prezesa Grupy Mazurkas Andrzeja Bartkowskiego z Mieczyslawem Durkalcem – wyłącznym przedstawicielem Narodowego Chóru Ukrainy w Polsce, goście wieczoru wysłuchali wiele historii z życia zespołu i największych tras koncertowych. Nie zabrakło także tematów związanych z polsko-ukraińskimi wątkami historycznymi. W drugiej części koncertu zatytułowanej „My Zaporożcy” przeważał taniec, a dokładniej taniec kozacki. Dynamika, artystyczna ekspresja, żywiołowość i akrobatyczne układy zrobiły ogromne wrażenie na gościach. W repertuarze nie mogło zabraknąć takich ludowych tańców jak: „Gopak” czy „Zaporożcy”. Oklaski rozbrzmiewały na sali po każdym występie tancerzy. Finałem wieczoru było wspólne odśpiewanie polsko-ukraińskiej pieśni „Hej sokoły”.
Jubileuszowe XXX Forum Humanum stanowiło również inaugurację pierwszej wystawy rzeźby w ramach nowego cyklu – Forum Rzeźby Mazurkas. To kolejny już projekt wspierający sztukę, zainicjowany przez mecenasów – Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza, prezesów Grupy Mazurkas. Tym razem trzynastu uznanych polskich artystów rzeźbiarzy zaprezentowało kilkadziesiąt swoich prac z kamienia, marmuru, brązu i gliny szamotowej na terenie zielonym oraz we wnętrzach Hotelu Mazurkas. Oficjalne otwarcie wystawy, którą będzie można oglądać przez najbliższy rok, nastąpiło w przerwie koncertu. Podczas wernisażu artyści rzeźbiarze podzielili się z gośćmi przemyśleniami na temat kondycji polskiej rzeźby oraz zdradzili tajniki swojego warsztatu.
Tradycyjnie spotkaniu Forum Humanum towarzyszą wystawy malarskie. W ramach finisażu można było obejrzeć wystawę indywidualną „Malarskie przesłania” – 40-lecie pracy twórczej Adama Kunikowskiego. Kuratorem wystawy była Janina Tuora, która również – wspólnie z Janem Sumikowskim – odpowiadała za realizację impresji filmowej – krótkiej relacji z przygotowań do wystawy rzeźb w ramach I Forum Rzeźby Mazurkas.
Partnerami jubileuszowej edycji FHM byli Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński, starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Patronami medialnymi: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl. Wydarzenie odbyło się 3 września.

Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl