Kulturalny weekend w MCC Mazurkas

fot. K. Cegłowska
Na zdjęciu: fot. K. Cegłowska

W ostatni lipcowy weekend w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim odbyły się dwa wydarzenia kulturalne – w ramach XXVIII edycji Forum Humanum Mazurkas na scenie w Sali Zeus odbył się Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca, a podczas VI Sympozjonu w Mazurkasie w świat pieśni mistrzów romantyzmu przeniosła gości Justyna Reczeniedi i zaproszeni przez nią muzycy.


Pełen artystycznych uniesień Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca „Dom rodzinny matki mej” zachwycił i wzruszył przybyłą licznie do MCC Mazurkas publiczność.
Ponad 500 gości ze świata kultury, sztuki i biznesu podziwiało spektakl polskiej sztuki ludowej, pełen sztuki tańca, muzyki i niezwykle barwnych strojów ludowych podczas Międzynarodowego Koncertu Pieśni i Tańca „Dom rodzinny matki mej”. Na scenie wystąpiły dwa polonijne zespoły folklorystyczne: Polish Dance Group „Kukułeczka” z Perth w Australii, Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna na Litwie oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Zespołom na scenie towarzyszyła ośmioosobowa orkiestra. Młodzi artyści z Polski, Litwy i Australii poprzez taniec i śpiew wracali do korzeni swoich przodków. Na scenie królowały oberki, mazury, kujawiaki, przyśpiewki, pieśni łowickie i żywieckie. Nie zabrakło także australijskich i litewskich utworów ludowych. Po przerwie do rozmowy na proscenium Andrzej Bartkowski zaprosił kierowników trzech zespołów: Melissę Lejman, Katarzynę Szmidt, Germana Komarowskiego oraz Janusza Chojeckiego. Finałem koncertu było wspólne wystąpienie wszystkich zespołów w utworze „Dom rodzinny matki mej”, zakończone owacją na stojąco. W towarzyszącej XXVIII FHM „Scenie Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpiła młoda, utalentowana i obdarzona niezwykłym głosem Karolina Matuszkiewicz. Wraz z dwoma muzykami Arturem Siejką i Patrykiem Walczakiem młoda artystka przeniosła gości w krainę tajemniczych i melancholijnych dźwięków niezwykłych instrumentów – suki biłgorajskiej, fideli płockiej i kamanaty. Tradycyjnie spotkaniu Forum Humanum towarzyszą wystawy malarskie. Tym razem w ramach finisażu uczestnicy wieczoru mieli okazję podziwiać dwie wystawy: „Moja Kraina Piękna” – Warmia i Mazury, Tadeusza Bałakiera oraz „Krakowa Czar”, Bernadetty Stępień. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora, która również – wspólnie z Janem Sumikowskim – odpowiadała za realizacje filmu o twórczości bohatera finisażu, Tadeusza Bałakiera „Obrazowanie Warmii i Mazur – wędrówka za światłem”. Film zaprezentowany został gościom w I części koncertu. Wydarzenie odbyło się 28 lipca.


Niedzielne spotkanie (30 lipca) z pieśniami mistrzów romantyzmu w ramach VI Sympozjonu w Mazurkasie to autorski pomysł koncertowy Justyny Reczeniedi – sopranistki, która już kilkukrotnie gościła na wydarzeniach kulturalnych w MCC Mazurkas. Tym razem do udziału w koncercie Justyna Reczeniedi zaprosiła pianistkę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Małgorzatę Piszek oraz dwójkę młodych, utalentowanych śpiewaków – Dorothy Porawski-Orzechowską (sopran) i Karola Skwarę (bas). Podczas koncertu zgromadzona publiczność usłyszała utwory takich kompozytorów jak: R. Schumann, F. Schubert, J. Brahms, A. Dvorak, F. Mendelssohn, P. Czajkowski, E. Grieg, czy St. Moniuszko.
Koncert odbywał się w ramach cyklu Sympozjon w Mazurkasie, którego ideą jest nie tylko obcowanie z kulturą, ale i merytoryczna dyskusja, dlatego też zebrani goście mogli poznać wiele ciekawostek z życia kompozytorów romantyzmu oraz samej epoki. W finale koncertu trójka śpiewaków wspólnie wykonała utwór „Znasz li ten kraj”. W koncercie udział wzięło ponad 300 osób.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl