Wystawa #Utracone na Wawa Design

Stowarzyszenie SAR oraz Fundacja Ad Artis zapraszają na wystawę #Utracone, która odbywa się w ramach festiwalu Wawa Design w Soho Factory, przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. Potrwa do 11 września. Wystawa otwiera działania wpisujące się w obchody jubileuszu X-lecia projektu Muzeum Utracone.

Muzeum #Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania popularyzujące wiedzę o #utraconych dziełach sztuki na skutek II wojny światowej. Projekt przywraca pamięć i niejako pozwala na mentalne odzyskanie #utraconego dziedzictwa narodowego.
Pierwsza edycja projektu MU odbyła się w 2009 roku. Formuła MU przez lata ewoluowała zarówno pod względem formalnym, jak i artystycznym. Każda kolejna odsłona prezentowała inny wątek naszej historii i powiązanych z nią tragicznych losów #Utraconych Dzieł Sztuki.
W MU rolę eksponatów pełnią materiały archiwalne, dzięki którym wiemy, jak wyglądały oryginalne dzieła. Stanowią one bezcenne źródło informacji. Przyjmuje się, że w wyniku II wojny światowej Polska utraciła około 70 proc. dziedzictwa kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mimo upływu blisko 80 lat od zakończenia II wojny światowej, nie ustaje w staraniach dokumentowania, poszukiwania i odzyskiwania polskich strat wojennych. Do tej pory w Katalogu Strat Wojennych udało się zebrać dane o ponad 63 tys. utraconych obiektów. A jest to niestety tylko ułamek tego, co straciliśmy. Ogromnej liczby pozostałych dzieł nigdy już nie uda się zidentyfikować.


Wystawa #Utracone podczas festiwalu Wawa Design otwiera działania wpisujące się w obchody okrągłego jubileusz MU. Tematem tegorocznej edycji są Najcenniejsze Dzieła Utracone, biorąc pod uwagę wartość historyczną dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Rozpoczynając działania od wystawy #Utracone, organizatorzy chcą pokazać faktyczne archiwa cyfrowe - jedyne ślady, które zostały po dziełach i które mogą do nich prowadzić. Istotą MU jest brak  eksponatów, można tylko zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały utracone.
Wystawa #Utracone jest nie tylko przedstawieniem archiwów, lecz nadaje im nowy kontekst w postaci „rzeczywistości rozszerzonej” (Augumented Reality) - budzi do życia wizerunki dzieł, a obrazy ożywają. To również sposób, by uświadomić odbiorcom, że bez popularyzowania wizerunków i przekazywania wiedzy na temat dzieł utraconych, ślad po nich zaginie na zawsze, pozostanie zniekształcony i zdeformowany. Losy wielu obiektów wciąż pozostają nieznane. Misją MU jest kultywowanie historii o nich.
Podczas wystawy #Utracone będzie można zwiedzić przestrzeń muzealną i projekcyjną. Oglądający poznają faktyczne rozmiary prezentowanych dzieł, a także będą mogli wejść z nimi w interakcję.

Autorką wizualizacji, materiałów promocyjnych i animacji jest Julia Błaszczak – absolwentka Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jej projekty, inspirowane minimalizmem, cechuje obmyślona prostota. Plakat jej autorstwa znalazł się w zbiorach  Muzeum Plakatu w Wilanowie
Kuratorką wystawy jest Zuzanna Wantrych – absolwentka SoF na wydziale Domestic Design oraz Kulturoznawstwa na USWPS. Projektantka tkanin, mebli i przestrzeni oraz koordynator projektu Muzeum #Utracone.
Partnerem i opiekunem merytorycznym projektu Muzeum Utracone jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Wydział Restytucji Dóbr Kultury.
Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Ad Artis przy stowarzyszeniu SAR.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl