Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

Osada Śnieżka w Łomnicy k. Karpacza

Łomnica k.Karpacza (dolnośląskie)

Platinum Mountain Resort&SPA

Szklarska Poręba (dolnośląskie)

Blue Mountain Resort

Szklarska Poręba (dolnośląskie)

Green Mountain 5* Hotel & Apartments

Karpacz (dolnośląskie)

level27

Warszawa (mazowieckie)

Najnowsze usługi

Jurek-Catering Serwis

Mogilany (małopolskie)

Ulala Chef

Warszawa (mazowieckie)

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Wersal Catering

Duchnów (mazowieckie)

EventoweMeble.pl

Warszawa (mazowieckie)
A A
Aktualności

Wystawa #Utracone na Wawa Design

Stowarzyszenie SAR oraz Fundacja Ad Artis zapraszają na wystawę #Utracone, która odbywa się w ramach festiwalu Wawa Design w Soho Factory, przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. Potrwa do 11 września. Wystawa otwiera działania wpisujące się w obchody jubileuszu X-lecia projektu Muzeum Utracone.

Muzeum #Utracone to multimedialny, kulturalny, a zarazem edukacyjny projekt, który wspiera działania popularyzujące wiedzę o #utraconych dziełach sztuki na skutek II wojny światowej. Projekt przywraca pamięć i niejako pozwala na mentalne odzyskanie #utraconego dziedzictwa narodowego.
Pierwsza edycja projektu MU odbyła się w 2009 roku. Formuła MU przez lata ewoluowała zarówno pod względem formalnym, jak i artystycznym. Każda kolejna odsłona prezentowała inny wątek naszej historii i powiązanych z nią tragicznych losów #Utraconych Dzieł Sztuki.
W MU rolę eksponatów pełnią materiały archiwalne, dzięki którym wiemy, jak wyglądały oryginalne dzieła. Stanowią one bezcenne źródło informacji. Przyjmuje się, że w wyniku II wojny światowej Polska utraciła około 70 proc. dziedzictwa kulturowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mimo upływu blisko 80 lat od zakończenia II wojny światowej, nie ustaje w staraniach dokumentowania, poszukiwania i odzyskiwania polskich strat wojennych. Do tej pory w Katalogu Strat Wojennych udało się zebrać dane o ponad 63 tys. utraconych obiektów. A jest to niestety tylko ułamek tego, co straciliśmy. Ogromnej liczby pozostałych dzieł nigdy już nie uda się zidentyfikować.


Wystawa #Utracone podczas festiwalu Wawa Design otwiera działania wpisujące się w obchody okrągłego jubileusz MU. Tematem tegorocznej edycji są Najcenniejsze Dzieła Utracone, biorąc pod uwagę wartość historyczną dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Rozpoczynając działania od wystawy #Utracone, organizatorzy chcą pokazać faktyczne archiwa cyfrowe - jedyne ślady, które zostały po dziełach i które mogą do nich prowadzić. Istotą MU jest brak  eksponatów, można tylko zobaczyć archiwalia i fotografie dzieł, które zostały utracone.
Wystawa #Utracone jest nie tylko przedstawieniem archiwów, lecz nadaje im nowy kontekst w postaci „rzeczywistości rozszerzonej” (Augumented Reality) - budzi do życia wizerunki dzieł, a obrazy ożywają. To również sposób, by uświadomić odbiorcom, że bez popularyzowania wizerunków i przekazywania wiedzy na temat dzieł utraconych, ślad po nich zaginie na zawsze, pozostanie zniekształcony i zdeformowany. Losy wielu obiektów wciąż pozostają nieznane. Misją MU jest kultywowanie historii o nich.
Podczas wystawy #Utracone będzie można zwiedzić przestrzeń muzealną i projekcyjną. Oglądający poznają faktyczne rozmiary prezentowanych dzieł, a także będą mogli wejść z nimi w interakcję.

Autorką wizualizacji, materiałów promocyjnych i animacji jest Julia Błaszczak – absolwentka Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jej projekty, inspirowane minimalizmem, cechuje obmyślona prostota. Plakat jej autorstwa znalazł się w zbiorach  Muzeum Plakatu w Wilanowie
Kuratorką wystawy jest Zuzanna Wantrych – absolwentka SoF na wydziale Domestic Design oraz Kulturoznawstwa na USWPS. Projektantka tkanin, mebli i przestrzeni oraz koordynator projektu Muzeum #Utracone.
Partnerem i opiekunem merytorycznym projektu Muzeum Utracone jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Wydział Restytucji Dóbr Kultury.
Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Ad Artis przy stowarzyszeniu SAR.

08 wrz 2018
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.