Straż pożarna stwierdziła dwa tysiące uchybień w escape roomach

Od 5 stycznia do 7 lutego 2019 roku straż pożarna przeprowadziła kontrole w 520 z 545 zidentyfikowanych escape roomach. W trakcie kontroli stwierdzono ogółem prawie dwa tysiące uchybień. Pod koniec stycznia 2019 weszły w życie nowe przepisy przeciwpożarowe.
 
Służby prowadziły kontrole w miejscach, w których odbywa się tego typu działalność, w związku z tragedią, do której doszło na początku stycznia 2019 w Koszalinie.
Nieprawidłowości, które stwierdzili strażacy, dotyczyły przede wszystkim ochrony przeciwpożarowej i warunków ewakuacji. Najwięcej lokali skontrolowano na Pomorzu, Śląsku i na Mazowszu.
– Nasze działania nie miały na celu utrudnienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Przyniosły konkretne, wymierne, dobre efekty – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, odnosząc się do bezpieczeństwa użytkowników pokojów zagadek.
Jak zaznaczył szef MSWiA, resort przygotował i wprowadził w życie nowelizację rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
 
Zgodnie z wprowadzanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na dwa lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.
Pierwsze tego typu sprawdzenia należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie 29 stycznia 2019 roku.
 
8 lutego 2019 odbyła się odprawa w sprawie wdrożenia zmian prawnych w zakresie działalności escape roomów, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także między innymi ministrowie Joachim Brudziński i Jadwiga Emilewicz.
Minister Jadwiga Emilewicz wskazała, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało propozycję, która ma przyczynić się do łatwiejszej identyfikacji podmiotów, które prowadzą działalność typu escape room i ułatwić przeprowadzenie kontroli odpowiednim służbom. Chodzi o oddzielną grupę w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Proponowana zmiana ułatwi kontrolę i pozwoli doprecyzować grupę podmiotów, których działalność podlega szczególnym obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu konieczne będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej sporządzonej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Taką zasadę rząd wprowadzi w prawie budowlanym.
 
W odprawie, która odbyła się w MSWiA, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, Joachima Brudzińskiego (szefa MSWiA) oraz Jadwigi Emilewicz (szefowej MPiT), wzięli także udział m.in. wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, wiceministrowie MSWiA Paweł Szefernaker i Krzysztof Kozłowski, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Krzysztof Piątek, Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Marek Suski – sekretarz stanu i szef gabinetu politycznego premiera, a także dyrektorzy odpowiednich departamentów MSWiA, MPiT i MIIR. 
Źródło: MSWiA
 
Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl