Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

Event Arena Szczecin

Szczecin (zachodniopomorskie)

MsMermaid Conference Center

Warszawa (mazowieckie)

Holiday Inn Gdańsk - City Centre

Gdańsk (pomorskie)

Pomorska 21. Dom Towarzystwa...

Łódź (łódzkie)

Osada Śnieżka w Łomnicy k. Karpacza

Łomnica k.Karpacza (dolnośląskie)

Najnowsze usługi

Pingwin Łódzka Fabryka Lodu

Łódź (łódzkie)

Jurek-Catering Serwis

Mogilany (małopolskie)

Ulala Chef

Warszawa (mazowieckie)

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Wersal Catering

Duchnów (mazowieckie)
A A
Aktualności

Straż pożarna stwierdziła dwa tysiące uchybień w escape roomach

Od 5 stycznia do 7 lutego 2019 roku straż pożarna przeprowadziła kontrole w 520 z 545 zidentyfikowanych escape roomach. W trakcie kontroli stwierdzono ogółem prawie dwa tysiące uchybień. Pod koniec stycznia 2019 weszły w życie nowe przepisy przeciwpożarowe.
 
Służby prowadziły kontrole w miejscach, w których odbywa się tego typu działalność, w związku z tragedią, do której doszło na początku stycznia 2019 w Koszalinie.
Nieprawidłowości, które stwierdzili strażacy, dotyczyły przede wszystkim ochrony przeciwpożarowej i warunków ewakuacji. Najwięcej lokali skontrolowano na Pomorzu, Śląsku i na Mazowszu.
– Nasze działania nie miały na celu utrudnienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej. Przyniosły konkretne, wymierne, dobre efekty – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, odnosząc się do bezpieczeństwa użytkowników pokojów zagadek.
Jak zaznaczył szef MSWiA, resort przygotował i wprowadził w życie nowelizację rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
 
Zgodnie z wprowadzanymi zmianami właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający takim obiektem lub jego częścią, powinien przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie oraz co najmniej raz na dwa lata, przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełniania wymagań ochrony przeciwpożarowej.
Pierwsze tego typu sprawdzenia należy przeprowadzić w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie 29 stycznia 2019 roku.
 
8 lutego 2019 odbyła się odprawa w sprawie wdrożenia zmian prawnych w zakresie działalności escape roomów, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także między innymi ministrowie Joachim Brudziński i Jadwiga Emilewicz.
Minister Jadwiga Emilewicz wskazała, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało propozycję, która ma przyczynić się do łatwiejszej identyfikacji podmiotów, które prowadzą działalność typu escape room i ułatwić przeprowadzenie kontroli odpowiednim służbom. Chodzi o oddzielną grupę w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Proponowana zmiana ułatwi kontrolę i pozwoli doprecyzować grupę podmiotów, których działalność podlega szczególnym obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu konieczne będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej sporządzonej przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Taką zasadę rząd wprowadzi w prawie budowlanym.
 
W odprawie, która odbyła się w MSWiA, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, Joachima Brudzińskiego (szefa MSWiA) oraz Jadwigi Emilewicz (szefowej MPiT), wzięli także udział m.in. wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, wiceministrowie MSWiA Paweł Szefernaker i Krzysztof Kozłowski, zastępca Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Krzysztof Piątek, Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Marek Suski – sekretarz stanu i szef gabinetu politycznego premiera, a także dyrektorzy odpowiednich departamentów MSWiA, MPiT i MIIR. 
Źródło: MSWiA
 
09 lut 2019
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.