XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się offline i online

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się offline i online
Na zdjęciu: XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się offline i online

W tym roku organizatorzy Warszawy Singera (22-30 sierpnia) łączą formułę offline i online, tym samym festiwal dostępny będzie dla odbiorców kultury na całym świecie. W programie tradycyjnie koncerty, spektakle i spotkania autorskie.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom, za komunikację odpowiada agencja Rebelia Media.


Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie w Teatrze Kwadrat. Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.

Festiwal zawsze proponował szerokie spektrum wydarzeń kulturalnych. Tak będzie również w tegorocznej edycji. W programie dużo kolorytu warszawskiego, przedwojennego, przypominającego genialnych żydowskich twórców ubiegłego stulecia. Dawne piosenki we współczesnych interpretacjach, między innymi Jana Młynarskiego i grupy Combo, w recitalu Moniki Chrząstowskiej, spektaklach kabaretowych aktorów Teatru Żydowskiego czy koncercie Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat w wykonaniu Retro Orchestra.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu KROKE - Nasza muzyka filmowa i teatralna z repertuarem z niedawno wydanej płyty Rejwach. Znalazła się na niej muzyka do spektaklu Teatru Żydowskiego o tym samym tytule oraz kompozycje z filmów El anonimo caronte (reż. Toni Bestard), Inland Empire (reż. David Lynch), Wszystko płynie (reż. Edyta Turczanik) i Kabaret Śmierci (reż. Andrzej Celiński).

W tradycyjnym inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec, a w specjalnym występie online usłyszymy też nowojorskiego kantora Yaakova Lemmera oraz Nachmana Turgemana z Izraela. Nie zabraknie pieśni jidish. Będzie je można usłyszeć w wykonaniu Karstena Troyke i Sharon Brauner z Niemiec oraz zespołu Pressburger Klezmer Band ze Słowacji. Tradycyjne pieśni żydowskie zostaną zaprezentowane podczas projektu „I skrzypce zaczęły grać”. Ponadczasowe szlagiery, m.in. „Rodzynki z migdałami”, „Rebeka”, „Mein jidisze Mame”, „Tak jak malował Pan Chagall” w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego.
 

W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor, znany polskiej publiczności z prestiżowych koncertów w Katowicach, Warszawie i Szczecinie. Artysta zagra z trzema młodymi polskimi składami: z Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Kolejnym niezwykłym gościem Festiwalu będzie Liudas Mockūnas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Na scenie znanego melomanom jazzu Klubu Pardon ToTu stworzą niezwykły projekt muzyczny z Mikołajem Trzaską. Gwiazdą festiwalu będzie laureat nagrody Grammy, pianista i kompozytor Włodek Pawlik.

Nie zabraknie muzyki klasycznej – jak koncert Królewska harfa, w którym wystąpi m.in. wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska-Guthman.
Gwiazdą wielkiego finału Festiwalu Warszawa Singera będzie Kayah – jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, osobowość telewizyjna, autorka tekstów i producentka muzyczna.
Warszawa Singera to także teatr. Przede wszystkim warszawski Teatr Żydowski, który prezentuje na Festiwalu swe najlepsze spektakle. W tym roku zobaczyć będzie można m. in. Szoszę Singera w reż. Karoliny Kirsz, Szabasową dziewczynę Marcina Sławińskiego, PeKiN Agaty Biziuk czy Balkon Goldy Marty Miłoszewskiej.
W tej szczególnej edycji Festiwalu będzie można także uczestniczyć w tradycyjnych cyklach spotkań z literatami i artystami, w promocjach nowości wydawniczych, pokazach filmów, spacerach edukacyjnych po Warszawie, w debatach i warsztatach. W wersji na żywo i online.
www.shalom.org.pl

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl