Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

ADN Centrum Konferencyjne

Warszawa (mazowieckie)

Arche Hotel Częstochowa

Częstochowa (śląskie)

Cukrownia Żnin

Żnin (kujawsko-pomorskie)

Zamek Janów Podlaski****

Janów Podlaski (lubelskie)

Warsaw River View

Warszawa (mazowieckie)

Najnowsze usługi

WygodaMICE

Kraków (małopolskie)

Fotografia eventowa -...

Warszawa (mazowieckie)

3 DOT Vision

Gdańsk (pomorskie)

Pingwin Łódzka Fabryka Lodu

Łódź (łódzkie)
A A
Aktualności

Sytuacja branży eventowej omawiana na komisji senackiej

Posiedzenie senackiej komisji kultury i środków...

Posiedzenie senackiej komisji kultury i środków przekazu, które odbyło się 28 lipca, poświęcone było aktualnej sytuacji branży spotkań i wydarzeń. Podczas dyskusji minister Olga Semeniuk poinformowała, że projekt ustawy, która dotyczyć ma zwolnień z ZUS oraz postojowego dla przemysłu spotkań trafi na posiedzenie sejmu 7 sierpnia.

Celem spotkania było omówienie sytuacji branży, podkreślenie potrzeby sektorowego wsparcia przemysłu spotkań i wydarzeń oraz omówienie aktualnych działań administracji państwowej w tym zakresie. Jako że działania dotyczące tego sektora – ze względu na jego strukturę i charakterystykę – leżą w gestii Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Rozwoju do tematu odnieśli się ministrowie Paweł Lewandowski i Olga Semeniuk - reprezentujący te resorty.
W spotkaniu stronę branżową reprezentowali przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) – Bartosz Bieszyński (koordynator Rady), Tomasz Grewiński (Izba Gospodarcza Managerów Artystów Polskich), Grzegorz Łapczyński i Piotr Zajkiewicz (Polska Izba Techniki Estradowej) oraz Mikołaj Ziółkowski (Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych).

Jednym z głównych punktów dyskusji była kwestia ścieżki legislacyjnej i harmonogramu projektu ustawy dotyczącej zwolnień z ZUS oraz postojowego, która wcześniej (21 lipca) była tematem spotkania przedstawicieli branży z wicepremier Jadwigą Emilewicz (szczegóły>>). Kilka dni po spotkaniu okazało się, że projekt ustawy, mimo zapewnień o jego szybkim procedowaniu, trafi do sejmu po wakacyjnej przerwie. Na dzisiejszej komisji senackiej minister Semeniuk przekazała informację, że projekt trafi do sejmy 7 sierpnia. Przedstawiciele RPSiW – podobnie jak na spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju – postulowali dołączenie do projektowanych regulacji PKD organizatorów turystyki oraz branży hotelarskiej.

Mikołaj Ziółkowski (SOIAiR), zarówno podczas posiedzenia komisji, jak i konferencji prasowej je podsumowującej jeszcze raz podkreślił, iż branża rozrywkowa, przemysłu spotkań i wydarzeń nie zamierza się przebranżawiać, bo spotkania, wydarzenia, rozrywka to koło zamachowe gospodarki, a siłą Polski jest natomiast zrównoważona gospodarka. Kolejny argument to znaczenie klutury, która stanowi o narodowej tożsamości. Konieczne jest zatem wybudowanie mostu i wypracowanie programu, znalezienie takich rozwiązań, które pomogą uratować branżę, która swoje miejsce i jakość swoich realizacji wypracowywała przez 30 lat. Rozwiazania takie wypracawuję już inne kraje, jako przykład zostały podane Niemcy czy Wlk. Brytania.

Zgodnie z decyzją przewodniczącej komisji senator Barbary Zdrojewskiej rozmowy w tym zakresie będą kontynuowane a następne spotkanie odbędzie się na początku września.
Przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podsumowują spotkanie jako bardzo konstruktywne, merytoryczne i partnerskie.

 

28 lip 2020
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.