Kolejne spotkanie branży z Ministerstwem Rozwoju dotyczące sektorowego wsparcia

fot. TUgether
Na zdjęciu: fot. TUgether

Odbyło się spotkanie ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z przedstawicielami branży turystycznej oraz spotkań i wydarzeń. Organizatorzy turystyki mają być dodatkowo zwolnieni ze składek ZUS – podczas spotkania padła taka deklaracja.

Trudna sytuacja polskiej branży turystycznej w związku z pandemią koronawirusa była głównym tematem spotkania w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), które odbyło się 15 października. Uczestniczył w nim wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy oraz przedstawiciele branży m.in.: Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz Polskiej Izby Przemysłu Targowego) a także Polskiej Izby Turystyki, Turystycznej Organizacji Otwartej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, Izby Turystyki RP, PTTK  oraz Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej.


Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) zaznacza, że obecną sytuację w kraju rozumie jako ponowny lockdownem, a firmy z branży spotkań i wydarzeń zamrażają działalność zanim ją uruchomiły, co grozi falą upadłości.
Minister Gowin podkreślił: – Turystyka to jedna z najmocniej doświadczonych gałęzi polskiej gospodarki, ale bardzo ją wspieramy i branża turystyczna może liczyć na naszą dalszą, punktową pomoc.
Od dziś (15 października) przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą korzystać z elementów rządowej pomocy przewidzianych w tzw. tarczy turystycznej – zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczeń postojowych. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił koncepcje kolejnych form wsparcia, w tym zwolnienia dodatkowego postojowego z podatku dochodowego w 2020 i 2021 r. Podczas spotkania podała też deklaracja zwolnienia ze składek ZUS organizatorów turystyki.

W związku z ponownym lockdownem dla branży spotkań i wydarzeń RPSiW sformułowała postulaty, tj.:

  • dopłata do wynagrodzeń i przestojowego dla firm z sektora spotkań i wydarzeń, objętych 70-proc. spadkiem przez ostatnie sześć miesięcy
  • 12-miesięczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji PFR dla firm z przemysłu spotkań
  • obniżenie wysokości zwrotu subwencji do PFR o 18,75 proc. związanej z niespełnieniem warunku braku spadku zatrudnienia (którego warunku firmy niedziałające od sześciu miesięcy nie mogą spełnić)
  • uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia biznesowe - gwarantującego zwroty po upływie 180 dni i stabilizującego sytuacje klientów przy nowych rezerwacjach. (Szczególnie w sytuacji kiedy firmy z branży nie mają dostępu do kredytów obrotowych. Fundusz miałby charakter kredytu obrotowego na okres pięciu lat)
  • bon na spotkania - bony dla klientów organizujących spotkania, targi, konferencje
  • oddzielny stolik do rozmów w Ministerstwo Rozwoju dla przemysłu spotkań, umożliwiający znalezienie rozwiązań odpowiadających specyfice tej branży.


 Minister Andrzej Gut-Mostowy zadeklarował chęć stałego kontaktu z branżą. W ciągu następnych dwóch - trzech tygodni odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Jednak ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną spotkanie odbędzie się w trybie online

Obecnie branża turystyczna korzysta z pomocy z pomocy tzw. tarczy turystycznej, w której zakres wchodzą:  

  • Turystyczny Fundusz Zwrotów, który ma zwracać turystom pieniądze za imprezy turystyczne odwołane w związku z COVID-19. Złożono już blisko 60 tys. wniosków o skorzystanie z Turystycznego Funduszu Zwrotów,
  • Turystyczny Fundusz Pomocowy gromadzący pieniądze na zwroty za imprezy turystyczne, które nie odbędą się w przyszłości w związku z nieprzewidzianymi sytuacjami, jak np. pandemia czy wybuch wulkanu,
  • dodatkowe postojowe oraz zawieszenia składek ZUS dla wskazanych działalności w obszarze turystyki,
  • od 15 października br. przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wnioskować do ZUS o zwolnienie ze składek i postojowe. Zwolnienia z opłacania składek ZUS dotyczą lipca, sierpnia i września.
  • świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł dla przedsiębiorców turystycznych. Będzie ono przysługiwać nie więcej niż trzykrotnie.

Na podst. gov.pl, TUgether

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl