Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

Muzeum Uzdrowiska Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Cafe Helenka - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Willa Marta - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Modrzewie Park Hotel ***** - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Atlas Arena Łódź

Łódź (łódzkie)

Najnowsze usługi

Przewodnik Tatrzański - Szymon...

Kraków (małopolskie)

SOFTBOX GROUP

ŁÓDŹ (łódzkie)

WygodaMICE

Kraków (małopolskie)

Fotografia eventowa -...

Warszawa (mazowieckie)
A A
Aktualności

Kolejne spotkanie branży z Ministerstwem Rozwoju dotyczące sektorowego wsparcia

fot. TUgether

Odbyło się spotkanie ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z przedstawicielami branży turystycznej oraz spotkań i wydarzeń. Organizatorzy turystyki mają być dodatkowo zwolnieni ze składek ZUS – podczas spotkania padła taka deklaracja.

Trudna sytuacja polskiej branży turystycznej w związku z pandemią koronawirusa była głównym tematem spotkania w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), które odbyło się 15 października. Uczestniczył w nim wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy oraz przedstawiciele branży m.in.: Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego oraz Polskiej Izby Przemysłu Targowego) a także Polskiej Izby Turystyki, Turystycznej Organizacji Otwartej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, Izby Turystyki RP, PTTK  oraz Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej.


Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) zaznacza, że obecną sytuację w kraju rozumie jako ponowny lockdownem, a firmy z branży spotkań i wydarzeń zamrażają działalność zanim ją uruchomiły, co grozi falą upadłości.
Minister Gowin podkreślił: – Turystyka to jedna z najmocniej doświadczonych gałęzi polskiej gospodarki, ale bardzo ją wspieramy i branża turystyczna może liczyć na naszą dalszą, punktową pomoc.
Od dziś (15 października) przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą korzystać z elementów rządowej pomocy przewidzianych w tzw. tarczy turystycznej – zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczeń postojowych. Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił koncepcje kolejnych form wsparcia, w tym zwolnienia dodatkowego postojowego z podatku dochodowego w 2020 i 2021 r. Podczas spotkania podała też deklaracja zwolnienia ze składek ZUS organizatorów turystyki.

W związku z ponownym lockdownem dla branży spotkań i wydarzeń RPSiW sformułowała postulaty, tj.:

 • dopłata do wynagrodzeń i przestojowego dla firm z sektora spotkań i wydarzeń, objętych 70-proc. spadkiem przez ostatnie sześć miesięcy
 • 12-miesięczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji PFR dla firm z przemysłu spotkań
 • obniżenie wysokości zwrotu subwencji do PFR o 18,75 proc. związanej z niespełnieniem warunku braku spadku zatrudnienia (którego warunku firmy niedziałające od sześciu miesięcy nie mogą spełnić)
 • uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia biznesowe - gwarantującego zwroty po upływie 180 dni i stabilizującego sytuacje klientów przy nowych rezerwacjach. (Szczególnie w sytuacji kiedy firmy z branży nie mają dostępu do kredytów obrotowych. Fundusz miałby charakter kredytu obrotowego na okres pięciu lat)
 • bon na spotkania - bony dla klientów organizujących spotkania, targi, konferencje
 • oddzielny stolik do rozmów w Ministerstwo Rozwoju dla przemysłu spotkań, umożliwiający znalezienie rozwiązań odpowiadających specyfice tej branży.


 Minister Andrzej Gut-Mostowy zadeklarował chęć stałego kontaktu z branżą. W ciągu następnych dwóch - trzech tygodni odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Jednak ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną spotkanie odbędzie się w trybie online

Obecnie branża turystyczna korzysta z pomocy z pomocy tzw. tarczy turystycznej, w której zakres wchodzą:  

 • Turystyczny Fundusz Zwrotów, który ma zwracać turystom pieniądze za imprezy turystyczne odwołane w związku z COVID-19. Złożono już blisko 60 tys. wniosków o skorzystanie z Turystycznego Funduszu Zwrotów,
 • Turystyczny Fundusz Pomocowy gromadzący pieniądze na zwroty za imprezy turystyczne, które nie odbędą się w przyszłości w związku z nieprzewidzianymi sytuacjami, jak np. pandemia czy wybuch wulkanu,
 • dodatkowe postojowe oraz zawieszenia składek ZUS dla wskazanych działalności w obszarze turystyki,
 • od 15 października br. przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wnioskować do ZUS o zwolnienie ze składek i postojowe. Zwolnienia z opłacania składek ZUS dotyczą lipca, sierpnia i września.
 • świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł dla przedsiębiorców turystycznych. Będzie ono przysługiwać nie więcej niż trzykrotnie.

Na podst. gov.pl, TUgether

15 paź 2020
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.