RPSiW postuluje o wsparcie branży, która jest w dramatycznej sytuacji

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) skierowała pismo do wicepremiera Jarosława Gowina oraz przedstawicieli resortu rozwoju obrazujące aktualną sytuacją w branży spotkań i wydarzeń. Przedstawia w nim postulaty dotyczące niezbędnych działań, które mogłyby wesprzeć branżę w dramatycznej sytuacji.

Rada przedstawia propozycję konkretnych inicjatyw po stronie administracji publicznej, które mogłyby wesprzeć przedsiębiorstwa w sektorze spotkań i wydarzeń. Celem tych działań jest utrzymanie miejsc pracy w sytuacji faktycznego lockdownu na najbliższe miesiące i tym samym braku jakiegokolwiek popytu na usługi i produkty branży spotkań i wydarzeń.
Rada podkreśla, iż w wyniku rozporządzenia z dnia 16 października przemysł spotkań i wydarzeń czyli odbywanie się wydarzeń, konferencji, spotkań B2B, targów, turystyki przyjazdowej i biznesowej, działalność hoteli biznesowych, firm sceno-technicznych i scenograficznych został ponownie zatrzymany. Warunki określone w rozporządzeniu uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w przemyśle spotkań, w jego dotychczasowej postaci. Sektor spotkań i wydarzeń nie został objęty Bonem Turystycznym i Funduszem TFZ. W zdecydowanej większości (agencje eventowe, organizatorzy turystyki i firmy około targowe) jest pominięty we wprowadzonej w „mikro tarczy dla turystyki” pomocy w zakresie abolicji ZUS i postojowym. Bez rządowego wsparcia sytuacja branży – jak zaznacza rada – jest dramatyczna.
Wobec czego RPSiW sformułowała postulaty dotyczące niezbędnych działań, które zdanie Rady powinny być skierowane sektorowo – do najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki oraz podmiotowo – do firm dotkniętych największym spadkiem obrotów.

Poniżej pełna treść pisma skierowanego do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii: wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, sekretarza stanu Andrzeja Guta-Mostowego, dyrektora Departamentu Turystyki Rafała Szlachty i jego zastępcy Dominika Borka

W nawiązaniu do rozporządzenia z dn. 16 / 10 / 2020 stwierdzamy: Przemysł spotkań pod jakim rozumiemy m.in odbywanie się wydarzeń, konferencji, spotkań B2B, targów, turystyki przyjazdowej i biznesowej, działalności hoteli biznesowych firm sceno technicznych i scenograficznych został ponownie zatrzymany. Warunki określone w rozporządzeniu uniemożliwiają prowadzenie naszej działalności gospodarczej. Działalności, której łączny obrót wynosi według szacunków pomiędzy 35 a 65 mld PLN.
Nie udało nam się przywrócić działalności operacyjnej po marcowym lockdown’ie i w związku z brakiem otrzymania pomocy sektorowej nasza sytuacja jest dramatyczna.
Nasz segment rynku nie został objęty Bonem Turystycznym i Funduszem TFZ. Został w zdecydowanej większości pominięty we wprowadzonej w „mikro tarczy dla turystyki” pomocy w zakresie abolicji ZUS i postojowym. Pominięte zostały agencje eventowe, organizatorzy turystyki i firmy około targowe – kluczowe podmioty naszego przemysłu.
Nadszedł czas – podobnie, jak w marcu 2020 r. – na podjęcie pilnych i skutecznych działań. W odróżnieniu do marca br. działania powinny być jednak skierowane sektorowo – do  najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki oraz podmiotowo – do firm dotkniętych największym spadkiem obrotów.
Postulujemy o:

  1. Pilne spotkanie przedstawicieli MRPiT oraz innych zaangażowanych instytucji z Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) w celu omówieniu elementów pomocy i działań z reprezentowanymi w RPSiW organizacjami członkowskimi.
  2. Dopłatę do wynagrodzeń i przestojowego dla firm z naszych sektorów, objętych spadkiem 70%, liczonym rok do roku, przez dowolne 3 kolejne miesiące przed złożeniem wniosku.
  3. Uwzględnienie kodów PKD, które zostały pominięte w mikro tarczy turystycznej. Dotyczy to zarówno pomocy tej już realizowanej, jak i przyszłej. W szczególności kodów PKD Agencji Eventowych oraz firm około targowych. Przedłużenie zwolnienia z ZUS wprowadzonego w mikro tarczy dla turystyki o kolejne 3 miesiące.
  4. 12-miesięczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji PFR dla firm z przemysłu spotkań i wydarzeń.
  5. Obniżenie wysokości zwrotu subwencji do PFR o 18,75% związanej z niespełnieniem warunku braku spadku zatrudnienia (którego warunku firmy nie działające od 6 miesięcy nie mogą spełnić).
  6. Dodatkowy nabór na fundusze z PFR dla naszych sektorów.
  7. Uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia / spotkania B2B – gwarantującego  zwroty po upływie 180 dni i stabilizującego sytuację klientów biznesowych przy nowych rezerwacjach (szczególnie istotne narzędzie w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do kredytów obrotowych). Fundusz miałby charakter kredytu obrotowego na okres 5 lat. Powinien dotyczyć wydarzeń targowych, konferencyjnych, kongresów, turystyki motywacyjnej i spotkań w hotelach biznesowych.
  8. Odroczenie kredytów i leasingów o kolejne 6 miesięcy dla firm z sektorów poszkodowanych
  9. Oddzielną (równoległą) formułę spotkań roboczych z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii dla przemysłu spotkań i wydarzeń (uwzględnienie specyfiki tej części gospodarki narodowej).
  10. Wprowadzenie bonu na spotkania / wydarzenia – bony dla klientów organizujących spotkania, targi, konferencje.
  11. Umożliwienie organizacji wydarzeń i spotkań (konferencje, targi, kongresy) na takich zasadach, jak wydarzenia kulturalne: 25% obłożenia w strefie czerwonej i żółtej w reżimie sanitarnym. Przy okazji zwracamy uwagę na oczywisty błąd w rozporządzeniu eliminujący wydarzenia online w strefie czerwonej.
  12. Obniżenie stawki VAT na nasze sektory dotknięte paraliżem w celu pobudzenia popytu od Nowego Roku 2021 roku.
  13. Możliwość odliczania kosztów organizowanych spotkań / wyjazdów w kosztach firmy w celu pobudzenia popytu.
  14. Możliwości skorzystania z funduszu socjalnego na organizację wydarzeń w celu pobudzenia popytu.
  15. Możliwość skorzystania z dopłat do wydarzeń i wyjazdów - tzw. bon dla firm – lub bon na pracownika w celu pobudzenia popytu.
  16. Konieczny jest także szybki przekaz medialny odnośnie kolejnych, wspólnych kroków służących wypracowaniu dodatkowych możliwych form wsparcia.

Jednocześnie byłoby nam miło gościć Panów w formie publicznego spotkania online w tzw. “Kawie z TUgether”. Kluczowym celem takiej formy przekazu jest stabilizacja emocji w naszej części gospodarki, które jak Panowie możecie się domyśleć, w związku z dynamicznie postępującą pandemią i całkowitym lockdown’em dla naszych sektorów, sięgają już zenitu. Proponujemy datę 25.10.2020 r.

 

Pismo podpisał Bartosz Bieszyński, koordynator Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń oraz organizacje reprezentujące Radę
Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel – SOIT
Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
Klub Agencji Eventowych SAR
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce - SKKP
Polska Izba Przemysłu Targowego - PIPT
Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego - IGHP
Polska Izba Techniki Estradowej - PITE
Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji – IAKS Polska
Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce
Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki Biznesowej - SITE Poland
Stowarzyszenie Branży Eventowej - SBE
Harmony Polish Hotels
Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych - PSPA
Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich - IGMAP
Fundacja FOH
Future for MICE
Meeting Professional International Poland Chapter - MPI

 

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl