Bezpieczna podróż autokarem w dobie pandemii? Z nami – jak najbardziej cz. 1

Wszystko, co warto wiedzieć na temat, a nie było kogo i jak zapytać. Wyjaśnia Mazurkas Transport.

ŚWIAT NA GŁOWIE. PANDEMIA NA KOŁACH. ŚWIAT i KOŁA STANĘŁY. WIRUS? – PRZECIWNIE
Na początku było tak, że nie było jak. Ani dokąd. Zamrożone góry i morze. Zamknięte kurorty i sielska agroturystyka; także szlaki górskie i nizinne, zabytki i hotele, restauracje i granice. Konferencje? Spotkania? – proszę bardzo:  zdalnie! Eventy? – jak najbardziej. W czterech ścianach, do tego własnych. Podróże? Wirtualne, online w komputerze, tablecie lub smartfonie. Ewentualnie offline, po mapie czy globusie.  

TURYSTYKA NA ŁOPATKACH
Uderzenie było bardzo mocne. Na tyle, że zamroczyło pół świata, a kolejną ćwiartkę kompletnie znokautowało. Do tych na deskach należała z pewnością branża turystyczna: sektor DMC, MICE – a zatem Biura Podróży, Agencje Eventowe, hotele, pensjonaty, także cały transport osobowy: lądowy, morski i powietrzny. I choć turystyka w polskim PKB w porównaniu do europejskich potęg takich jak Chorwacja (25%), Portugalia, Grecja i Hiszpania (po ok. 20%) ma relatywnie niewielki udział, to na przestrzeni ostatnich lat urósł on z ok 2 – 3% do obecnych 6%; nie wolno także zapominać, że branża turystyczna daje zatrudnienie ponad 800 tysiącom osób, a jej wartość wrosła już do ponad 106 mld złotych. Przytoczone wartości powinny skłonić do aktywnej obrony sektora turystycznego, nie wspominając o jasnych i konkretnych kryteriach przywracania ruchu i usług.

AUTOKAR W CZASACH ZARAZY: KOSZTOWNA NIERUCHOMOŚĆ?
Niestety, tak. Przy braku wpływów i niezmiennym, wysokim poziomie kosztów stałych sytuacja stała się mocno nieciekawa. Co najgorsze, to właśnie nasza branża – autokarowych przewozów turystycznych ucierpiała najwcześniej, bo już w lutym 2020. Jak to możliwe? Autokary w ostatnich latach były coraz intensywniej wykorzystywane przez turystów z Chin, licznie podróżujących po Polsce i całej Europie. Trend się obiecująco nasilał, po czym nagle, już w styczniu/lutym 2020, runął. Z wiadomego powodu.

ODMRAŻANIE, ODMRAŻANIE…
Maj przyniósł odmrażanie kolejnych sektorów, przyszła kolej również na naszą branżę turystyczną, w tym autokarową. Otwarto hotele, pierwsze atrakcje turystyczne i muzea, oczywiście z obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi. Umożliwiono organizowanie uroczystości pogrzebowych, otwarto miejsca kultu religijnego, znów można organizować wesela. Od 1 czerwca autokarami, minibusami i vanami można przewozić komplet pasażerów, 100% miejsc może być zajętych. Formalnie wygląda to tak:
Dziennik Ustaw z dnia 29 maj 2020 poz 964 §17 pkt 2 ( rozdział 6), pkt 2): środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2475 i 2493 oraz z 2020 r. poz. 400, 462 i 875) oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi: a) 100% liczby miejsc siedzących.

Jednak likwidacja niektórych i łagodzenie innych obostrzeń to jedno, a skłonność do podróżowania i obawy o bezpieczeństwo - to drugie. I TU WKRACZAMY MY – Mazurkas Travel Transport!

MAZURKAS TRAVEL TRANSPORT, KŁANIAMY SIĘ! BARDZO NAM MIŁO POZNAĆ!
 

cCDN… ciekawy ciąg dalszy nastąpi FAKTY/ realizacje/ ŚRODKI prewencyjne i POLITYKA bezpieczeństwa anty SARS-CoV-2 tutaj>>>

 

ARTYKUŁ PARTNERA

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt