Kraków gospodarzem 61. Kongresu Stowarzyszenia ICCA

61. Kongres ICCA – host comitee w ICE Kraków
Na zdjęciu: 61. Kongres ICCA – host comitee w ICE Kraków

Kraków został wybrany Miastem – Gospodarzem 61. Kongresu Stowarzyszenia ICCA w 2022 roku. Pozyskanie kongresu International Congress and Convention Association to ogromny sukces w skali nie tylko miasta Krakowa, ale całej Polski.

 – Kongres ICCA jest bowiem jednym z najważniejszych wydarzeń w branży przemysłu spotkań na świecie, skupiając co roku około tysiąca najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie organizowania międzynarodowych konferencji i kongresów: destynacji, obiektów, firm PCO i stowarzyszeń. W Polsce będzie gościł po raz pierwszy, co z jednej strony jest dowodem na aktualną, dojrzałą już pozycję naszej branży, z drugiej zaś stwarza ogromne możliwości do dalszego jej rozwoju – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Proces pozyskiwania kongresu był wieloetapowy i szczegółowy, a rozpoczął się wiosną 2020 roku. – Samo opracowanie i złożenie oferty miasta w niepewnych czasach pandemii było ogromnym wyzwaniem. Warto wspomnieć, że w czasie etapu selekcji zrealizowano dwie wirtualne wizyty inspekcyjne. Na potrzeby pierwszej z nich, która trwała niemal pięć godzin, w rekordowo krótkim czasie wyprodukowano cztery filmy, zaangażowano ponad 30 podmiotów z branży MICE, a całość transmitowana była na żywo z wirtualnego studia. Dzięki ogromnemu profesjonalizmowi i współdziałaniu wszystkich partnerów działających w host comitee, ostatecznie pokonaliśmy naszych konkurentów – Ateny i Bangkok - wyjaśnia Małgorzata Przygórska-Skowron, kierowniczka Kraków Convention Bureau działającego w Wydziale ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa.

Sukces ten jest zasługą współpracy lokalnej branży z Kraków Convention Bureau na czele, a także całego zespołu Centrum Kongresowego ICE Kraków, Symposium Cracoviense, CMA Concept Music Art, Alvernia Studios, Starej Zajezdni by DeSilva oraz hoteli Sheraton Grand Krakow, Radisson Blu Hotel Krakow i Park Inn by Radisson Krakow. W proces pozyskania kongresu zaangażowali się partnerzy z całej Polski, którzy wspierali ofertę miasta. Deklaracje poparcia dla pozyskania wydarzenia potwierdziły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Organizacja Turystyczna z Poland Convention Bureau, Stowarzyszenia SKKP i MPI Poland Chapter, lokalne Biura Kongresów z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Łodzi oraz członkowie ICCA z Polski, w tym firmy: Mazurkas Travel, Targi w Krakowie, Grupa MTP.

W 2022 roku przypada 18. rocznica utworzenia Kraków Convention Bureau oraz 10. rocznica dołączenia Krakowa do grona członków ICCA. Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dodaje, że w 2022 roku Poland Convention Bureau, działające w strukturach Polskiej Organizacji Turystycznej, świętować będzie swoje 20-lecie, a wraz z nim 20-lecie członkostwa w ICCA. To dobry czas, aby podzielić się z delegatami stowarzyszenia ICCA naszym dziedzictwem kulturowym, intelektualnym, polską gościnnością, ale również pokazać nasze najnowsze osiągnięcia, również te dotyczące infrastruktury turystycznej i biznesowej. Wierzę, iż wydarzenie to przyczyni się do odbudowy i dalszego rozwoju polskiego przemysłu spotkań po pandemii Covid-19 i będzie spiritus movens dla naszych przyszłych działań promocyjnych w kraju i za granicą – podkreśla prezes POT.

Wszystkie te rocznice zbiegają się, wyznaczając jednocześnie nowy etap, w jaki wkracza polski przemysł spotkań wraz z pozyskaniem i organizacją kongresu ICCA. Będzie to doskonała okazja dla Krakowa i Polski do promocji, pokazania zaplecza konferencyjnego oraz profesjonalizmu dostawców usług. Organizacja kongresu ułatwi polskiej branży dostęp do wiedzy ekspertów z całego świata, umożliwi kontakt z członkami stowarzyszenia ICCA z całego świata.

Jak podkreśla Kraków Convention Bureau, pozyskanie kongresu ICCA do Krakowa jest rezultatem konsekwentnej polityki miasta w zakresie rozwijania turystyki biznesowej. To kolejny kamień milowy w wypełnianiu strategicznej wizji, którą zapoczątkowało powołanie Kraków Convention Bureau, a następnie otwarcie w 2014 roku trzech dużych obiektów: Centrum Kongresowego ICE Kraków, Tauron Areny Kraków i Expo Kraków. Elżbieta Kantor, dyrektorka Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, dodaje: – Kolejnym etapem było stworzenie w 2020 roku strategicznego dokumentu „Polityka zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”. Mierzy się on z potrzebą wypracowania nowoczesnego modelu zrównoważonej gospodarki turystycznej poprzez m.in. budowanie jakości miasta i jego reputacji za pomocą kongresów i konferencji. Organizując Kongres ICCA, Kraków demonstruje więc swoją ambicję, aby przemysł spotkań stał się jednym z filarów rozwoju turystyki zrównoważonej i był kluczowym narzędziem odbudowy miasta po pandemii. Ale też Kraków daje ICCA całą swoją niezwykłość i prestiż, całą kreatywną energię zespołu, gościnność mieszkańców i zaangażowanie władz miasta.

– Kongres ICCA, który odbędzie się w Krakowie, jest jednym z kluczowych zadań, którego podejmujemy się, by ugruntować pozycję naszego miasta, jako lidera organizacji wydarzeń biznesowych w tej części Europy. Zapraszamy bowiem do stolicy Małopolski światowej klasy ekspertów i profesjonalistów, którzy decydują o kierunkach rozwoju branży spotkań w skali globalnej  – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF – operatora Centrum Kongresowego ICE Kraków. – Zamierzamy dobrze wykorzystać daną nam szansę, bo organizacja kongresów i konferencji jest jednym z filarów uchwalonej niedawno Polityki Zrównoważonej Turystyki Miasta Krakowa na lata 2021 – 2028. W tę stronę zmierzamy i wiemy, że jest to słuszna decyzja, gdyż turystyka biznesowa już teraz ma istotny wpływ na gospodarkę Krakowa. Ściąganie kolejnych dużych i ważnych wydarzeń jest naszym priorytetem na najbliższe lata – dodaje.

W tym roku Kongres ICCA odbywa się w Kartagenie, w Kolumbii w dniach 24 – 27 października. Ze względu na trwającą pandemię zorganizowano również huby w kilku innych miejscach, na każdym kontynencie oraz część online. Przyszłoroczny kongres odbędzie się w dniach 13 – 16 listopada 2022 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

The International Congress and Convention Association (ICCA), zostało założone w 1963 roku przez biura podróży w celu lepszej, wzajemnej współpracy w obliczu szybkiego rozwoju rynku międzynarodowych konferencji. Jest to jedyne stowarzyszenie, do którego należą najwięksi specjaliści w zakresie obsługi, transportu i organizowania imprez międzynarodowych. Sieć ICCA to ponad 1195 podmiotów: usługodawców, firm i organizacji z 92 krajów świata. Coroczne kongresy ICCA rotują między krajami członkowskimi, w tym roku wydarzenie gości w Kartagena w Kolumbii, wcześniejsze edycje odbyły się w Kaohsiung, Houston, Dubaju, Pradze czy Kuching.

Zobacz ICE Kraków w Wyszukiwarce Obiektów MeetingPlanner.pl >>>

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt