Szczecin stawia na rynek MICE

Szczecin - Łasztownia
Na zdjęciu: Szczecin - Łasztownia

Szczecin to stolica jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów naszego kraju. Miasto posiada bogatą ofertę hotelową i konferencyjną. Wybiera je na swoje siedziby także wiele firm. W tym roku postawiło także na działania na rynku MICE.
 
Stolica Pomorza Zachodniego jest ważnym ośrodkiem biznesowym. Szczecin przyciąga bogatą ofertą turystyczną, lokalizacją i rozbudowaną infrastrukturą.

Kampania "Szczecin. Bliżej niż myślisz"

Lokalizacja i połączenie
Szczecin położony jest przy granicy zachodniej, ale bez problemu można tutaj dotrzeć z różnych części Polski. Posiada dogodne połączenia kolejowe, łatwo można tutaj dojechać samochodem – autostradą A6 oraz drogami ekspresowymi – S3, S6 i S10. Z lotniska w pobliskim Goleniowie można lecieć do Warszawy, Krakowa, a także za granicę – do Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz krajów skandynawskich. W niedalekiej odległości jest port lotniczy w Berlinie, stanowiący ważny węzeł komunikacyjny Europy.
Szczecin jest także prężnym ośrodkiem gospodarczym. Położenie w niedalekim sąsiedztwie Berlina i krajów skandynawskich sprawia, że swoje centra logistyczne mają tutaj największe międzynarodowe firmy. W Technoparku Pomerania mieszczą się startupy z sektora IT.


Szczecin, fot. D. Róż

Zabytki, nowoczesna architektura i przyroda
Celem turystów wybierających na swoje wakacyjne pobyty Pomorze Zachodnie zwykle bywają nadmorskie miejscowości. Jednak często odwiedzają oni także stolicę województwa, przede wszystkim po to, aby zobaczyć nagradzaną na całym świecie nowoczesną architekturę, zabytkowe obiekty oraz w miejscowych restauracjach spróbować niespotykanych w innych regionach lokalnych przysmaków. Należą do nich między innymi paszteciki, słynny paprykarz szczeciński, a także charakterystyczna dla hanzeatyckich miast bułka ze śledziem.
 

Wały Chrobrego, fot. D. Róż

Miasto posiada malownicze położenie, w jego granicach zlokalizowanych jest wiele wysp, kanałów, rzek i jezior, a połowę powierzchni stanowi natura, co sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Wolny czas można spędzić na Jasnych Błoniach, w Parku Kasprowicza, nad Jeziorem Głębokim, nad Syrenimi Stawami czy w Ogrodzie Różanym lub wybrać się do Puszczy Wkrzańskiej lub Bukowej.
Warto odwiedzić historyczne miejsca, takie jak Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego oraz nowoczesne obiekty kulturalne, takie jak Filharmonia czy Teatr Letni. W Muzeum Techniki i Komunikacji można podziwiać prawdziwe perełki motoryzacyjne z dawnych lat – tramwaje, autobusy, samochody i motory. Miłośnikom żeglugi można polecić Morskie Centrum Nauki, w którym działa najnowocześniejsze w Polsce planetarium.


Teatr Letni w Szczecinie, fot. D. Róż

Ikony architektury
Szczecin słynie z nowoczesnej i niebanalnej architektury. Filharmonia Szczecińska została uznana w międzynarodowym konkursie za najpiękniejszy budynek Europy 2015 roku i stała się już współczesną ikoną. W jej sąsiedztwie znajduje się schowane pod ziemią, muzeum Centrum Dialogu Przełomy, które uznane zostało za najlepszy budynek świata w konkursie World Building of the Year 2016 i najlepszą przestrzeń publiczną Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016. Architektoniczną ikoną Szczecina jest także Teatr Letni im. Heleny Majdaniec, który w 2023 roku został nagrodzony w konkursie Property Design Awards na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce.
 

Filharmonia w Szczecinie
 
Zaplecze hotelowe i konferencyjne
Na osoby odwiedzające Szczecin czeka stale wzbogacana baza hotelowa, która swoją ofertę kieruje także do klientów biznesowych i organizatorów wydarzeń. Rosnąca liczba obiektów konferencyjnych sprawia, że organizowane są tutaj wydarzenia na światowym poziomie.
W ostatnim czasie w Szczecinie powstały takie obiekty jak otwarty dwa lata temu Courtyard by Marriott, który posiada dziewięć sal konferencyjnych o łącznej powierzchni 1000 mkw. czy hotel Dana, w którym działa pięć sal konferencyjno-bankietowych. Eventy można organizować także w czterogwiazdkowych hotelach, Novotel Centrum, Radisson Blu, Grand Focus czy trzygwiazdkowym Moxy City.
W zeszłym roku otwarty został hotel Ibis Styles, natomiast w tym roku otwarty zostanie Hampton by Hilton. W mieście działają przeznaczone na organizację wydarzeń (w tym biznesowych) obiekty takie jak centrum konferencyjne Hanza Tower oraz hala widowiskowo-sportowa Netto Arena.
Kongresy odbywają się między innymi w budynku Filharmonii Szczecińskiej. Zaplecze konferencyjne posiadają także takie obiekty jak Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Technopark Pomerania, Opera na Zamku a także TRAFO Trafostacja Sztuki – centrum sztuki współczesnej, którego nietypową przestrzeń można wykorzystać na organizację wydarzeń kulturalnych i komercyjnych. W budowie są też nowy gmach Teatru Polskiego oraz przestrzeń konferencyjna w rewitalizowanej Starej Drukarni.

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec to miejsce na organizację dużych koncertów, ale także imprez lokalnych czy spotkań, których atutem jest niezwykłe otoczenie. Obiekt ten położony jest na naturalnej skarpie, w Parku Kasprowicza.
Uczelnie z zapleczem konferencyjnym to Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Politechnika Morska.

Poprzez swoją wielonarodową historię i położenie, transgraniczna turystyka jest dla miasta szczególnie bliska i ważna. Zatem oferta Szczecina skierowana jest nie tylko do turystów krajowych, ale też sąsiadów zza zachodniej granicy oraz krajów skandynawskich.
Szczecin przekonuje, że rozwój, dynamika metropolii może iść w parze z odpoczynkiem, zielenią, ekologią i jachtingiem. Turyści skorzystać mogą m.in. ze spacerów miejskich i oferty muzeów, rejsów po Odrze i Jeziorze Dąbie, wybrać się na samodzielną wyprawę kajakiem lub motorówką czy też spędzić czas przechadzając się po bulwarach.


Dźwigozaury
 
Inwestycje z wodą w tle
Na początku przyszłego roku w Szczecinie ma zostać otwarta Fabryka Wody. To nowoczesny kompleks rekreacyjno-rozrywkowy powstający w centrum Szczecina. Do dyspozycji gości będą m.in.: baseny, plaża, zjeżdżalnie, sauny, strefa wellness i kompleks sportowy. W kompleksie jest także amfiteatr, który zimą może zostać przekształcony na lodowisko. Cechą szczególną Fabryki Wody jest centrum edukacyjne, które pokaże podróż przez kosmos, historię ludzkości i oceaniczne głębiny. Elementem spajającym całą koncepcję jest woda.
 

Marina, fot. D. Róż
 
Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia
Promocja turystyczna miasta, marketing turystyczny oraz organizacja wydarzeń to zadania spółki miejskiej Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. W swoich zadaniach ma ona także zarządzanie nabrzeżami.
Spółka ŻSTW zajmuje się także działalnością eventową, czyli kompleksową organizacją wydarzeń w przestrzeni miejskiej. Organizowała między innymi finał regat The Tall Ships Races czy Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej Kobiet i Mężczyzn. Od roku 2021 organizuje Żagle, największe żeglarskie wydarzenie w Polsce, które zainicjowane zostało jako rekompensata odwołanego finału regat. Podczas tego wydarzenia u stóp Wałów Chrobrego cumuje kilkadziesiąt najpiękniejszych żaglowców świata. W tym roku zaplanowane ono zostało na 18-20 sierpnia, natomiast 14 sierpnia w Parku Żeromskiego odbędzie się wyjątkowy festiwal światła – Iluminacje Szczecin. 
Spółka jest także operatorem hali widowiskowo sportowej Netto Arena.
Stawiając na rozwój działalności eventowej w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia powołany został zespół, który pilotażowo jako Szczecin Convention Bureau Project wszedł na rynek z działaniami z zakresu MICE.
www.conventionszczecin.eu
Zobacz też: W Szczecinie powstało Convention Bureau Project >>>

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl