Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Warszawa (mazowieckie)

Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Warszawa (mazowieckie)

Filtracja

Warszawa (mazowieckie)

Laboratorium

Warszawa (mazowieckie)

Butelkownia

Warszawa (mazowieckie)

Najnowsze usługi

Fotografia eventowa -...

Warszawa (mazowieckie)

3 DOT Vision

Gdańsk (pomorskie)

Pingwin Łódzka Fabryka Lodu

Łódź (łódzkie)

Jurek-Catering Serwis

Mogilany (małopolskie)
A A
Aktualności

MSZ i GIS nie zalecają podróży do Azji Południowo-Wschodniej

W Chinach panuje seria zachorowań spowodowanych koronawirusem. Czy w związku z tym organizatorzy wyjazdów biznesowych i incentive travel do tego kraju i regionu mogą liczyć na zwrot pieniędzy w razie rezygnacji z przedsięwzięcia?
 
Na terenie chińskiej prowincji Hubei wystąpiły liczne przypadki zakażenia koronawirusem nowego typu. Chorych jest już około trzy tysiące, prawie 60 zmarło. W celu zapobieżenia dalszym zakażeniom miejscowe władze wprowadziły dla wybranych miast prowincji, w tym stolicy Wuhan, ograniczenia w poruszaniu się osób i pojazdów obejmujące między innymi zakaz opuszczania miasta.
 
 
23 stycznia 2020 roku wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. Zamknięto atrakcje turystyczne, takie jak Zakazane Miasto i najczęściej odwiedzany fragment Wielkiego Muru. Zakazano organizowania wycieczek oraz sprzedawania przez touroperatorów wycieczek krajowych i zagranicznych. Odwołano wszystkie uroczystości z okazji chińskiego Nowego Roku. Zamknięcie atrakcji turystycznych dotyczy także takich miast jak Pekin i Hongkong.
 
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które „nie są konieczne” do prowincji Hubei. MSZ apeluje też o śledzenie bieżących doniesień na temat wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe w region Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej.
 
Wyjazdów w terejony nie zaleca także Główny Inspektor Sanitarny, który osobom podróżującym po Chinach zaleca unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych, bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, unikanie kontaktu ze zwierzętami oraz ścisłe przestrzeganie zasad higieny. 
 
A co zrobić w sytuacji, gdy wyjazd został wcześniej zaplanowany i wpłacona została zaliczka, a teraz w obawie o zdrowie chcemy z niego zrezygnować?
 
Z ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (art. 47, ust. 4) wynika, że podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed jej rozpoczęciem bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Artykuł ten podkreśla, że podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.
 
– Kluczową sprawą jest określenie, co to są okoliczności nadzwyczajne i nieuniknione i czy występują one w konkretnym przypadku – mówi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. – Nie było jeszcze orzecznictwa w tej sprawie i jest to kwestia ocenna. Podobnie jak koronawirusa można by traktować na przykład wirusa grypy, który co roku występuje w Polsce i powoduje wiele powikłań, a także przypadki śmiertelne. Trzeba sobie także odpowiedzieć na pytanie – czy okoliczności te wystąpiły w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca pobytu i czy miały wpływ na realizację imprezy.
 
Według prezesa PIT prawo do rezygnacji i zwrotu wpłaconych pieniędzy mają uczestnicy podróży do miasta Wuhan, jeżeli ten rejon był jedynym celem wyjazdu.
– Jeżeli był on tylko elementem większego programu, to sprawa jest do rozważenia. Również indywidualnie trzeba potraktować przypadki, gdy wyjazd związany był na przykład z udziałem w imprezie, która została odwołana (taka jak świętowanie Chińskiego Nowego Roku) – dodaje Paweł Niewiadomski. – Jeżeli był to jedyny cel, a organizatorem jest firma, nieprowadząca działalności turystycznej (na przykład wysyłająca swoich pracowników na wyjazd typu incentive), to wówczas jest możliwość rezygnacji z takiego wyjazdu ze zwrotem poniesionych kosztów.
 
Nie można się natomiast ubezpieczyć od rezygnacji z wyjazdu spowodowanej obawą przed wirusem. – Tego rodzaju ubezpieczenie chroni tylko na wypadek zdarzeń losowych, które dotknęły ubezpieczonego lub jego bliskich i z powodu tych zdarzeń rezygnuje z wycieczki – mówi rzeczniczka prasowa Grupy Axa w Polsce Aleksandra Leszczyńska.
Według rzeczniczki Axy dotyczy to zarówno wyjazdów indywidualnych, jak i grupowych (w tym biznesowych czy incentive travel).
 
Jak informuje GIS, najwięcej przypadków zarażeń potwierdzono w Chinach, w tym Hongkongu i Makau – 882. W Tajlandii odnotowano 4 przypadki, w Singapurze – 3, w Japonii i Korei Południowej – 2, na Tajwanie i Wietnamie – 1. Podobnie w Stanach Zjednoczonych. W Europie do tej pory potwierdzono 3 przypadki zakażeń koronawirusem, wszystkie we Francji.
27 sty 2020
 
średnia ocen:
5.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.