Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

Muzeum Uzdrowiska Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Cafe Helenka - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Willa Marta - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Modrzewie Park Hotel ***** - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Atlas Arena Łódź

Łódź (łódzkie)

Najnowsze usługi

Przewodnik Tatrzański - Szymon...

Kraków (małopolskie)

SOFTBOX GROUP

ŁÓDŹ (łódzkie)

WygodaMICE

Kraków (małopolskie)

Fotografia eventowa -...

Warszawa (mazowieckie)
A A
Branża

Grupa Mazurkas fundatorem rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu” przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej pokolenia polskich tancerzy, choreografów i pedagogów, w którym udział wzięło ok. 400 osób ze świata kultury, sztuki i biznesu odbyło się 8 października.

Centrum konferencyjno-hotelowe MCC Mazurkas i Biuro Podróży Mazurkas Travel jako znani już mecenasi kultury tym razem włączyli się w projekt powstania pomnika rzeźby „W hołdzie polskim artystom baletu”. W sobotę, 8 października br. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej miała miejsce uroczysta inauguracja pomnika, w której udział wzięło ok. 400 osób. Na scenie pojawiła się inicjatorka projektu Bożena Kociołkowska, wybitna tancerka, pedagog, choreograf, była primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, która jednocześnie tego wieczoru zaprezentowała po raz pierwszy swoją książkę „Pierwsza dama warszawskiego baletu”. Zabrał też głos dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski, któremu projekt ten zawdzięcza bardzo znaczącą przychylność i wsparcie. Krótkie przemówienia wygłosili prezesi Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz. Z kolei Prezes ZASP, Olgierd Łukaszewicz odczytał jeden z rozdziałów książki Bożeny Kociołkowskiej, mówiący o końcowym etapie budowy pomnika rzeźby.


Po części oficjalnej odbył się koktajl serwowany przez Mazurkas Catering 360, a następnie goście udali się pod pomnik, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie „Tancerki” – bo tak dzieło swoje nazwał artysta rzeźbiarz Zbigniew Stanuch, który także wygłosił krótkie przemówienie przy odsłonięciu rzeźby. W ceremonii odsłonięcia uczestniczyło kilkaset osób, w tym liczne reprezentacje szkół baletowych z Warszawy, Gdańska, Bytomia i Poznania. Po odsłonięciu rzeźby i sesjach fotograficznych duża część gości została zaproszona na przedstawienie baletowe „Bajadera” do Sali Moniuszki.
– Paryż ma swoją rzeźbę autorstwa Edgara Degasa z 1881 roku – mówił Andrzej Hulewicz, prezes Mazurkasa – przedstawiającą postać młodej uczennicy baletu Opery Paryskiej, a Warszawa wzbogaciła się o rzeźbę „Tancerka” autorstwa Zbigniewa Stanucha, w hołdzie całemu środowisku artystów sztuki baletowej – tancerzom, choreografom i pedagogom. Mówiąc to, wyraził nadzieję, że ta piękna rzeźba, usytuowana w tak eksponowanym miejscu stanie się jednym z ważniejszych symboli Warszawy. Andrzej Bartkowski z kolei w swoim przemówieniu podkreślał wielką potrzebę mecenatu dla sztuki. Według niego „sztuka sama się nie obroni”. Wskazywał tu wielką okazję dla biznesu, by mógł wspierać sztukę i kulturę, co może dać czasem większą satysfakcję, niż codzienna walka o wynik ekonomiczny.

Fundator rzeźby Grupa Mazurkas z okazji odsłonięcia pomnika-rzeźby „Tancerki”, 23 października br. organizuje w swojej siedzibie w MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim wieczór poświęcony baletowi, którego głównym punktem programu będzie jeden z najpiękniejszych baletów „Giselle” do muzyki Adolphe Adam. Wstęp na wieczór za okazaniem zaproszenia.
www.forumhumanummazurkas.pl

 


19 paź 2016
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.