Zakładki jasne

Najnowsze obiekty

Muzeum Uzdrowiska Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Cafe Helenka - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Willa Marta - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Modrzewie Park Hotel ***** - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Atlas Arena Łódź

Łódź (łódzkie)

Najnowsze usługi

Przewodnik Tatrzański - Szymon...

Kraków (małopolskie)

SOFTBOX GROUP

ŁÓDŹ (łódzkie)

WygodaMICE

Kraków (małopolskie)

Fotografia eventowa -...

Warszawa (mazowieckie)
A A
Realizacje

Kulturalny weekend w MCC Mazurkas

fot. K. Cegłowska
fot. J. Czerniejewski

W ostatni lipcowy weekend w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim odbyły się dwa wydarzenia kulturalne – w ramach XXVIII edycji Forum Humanum Mazurkas na scenie w Sali Zeus odbył się Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca, a podczas VI Sympozjonu w Mazurkasie w świat pieśni mistrzów romantyzmu przeniosła gości Justyna Reczeniedi i zaproszeni przez nią muzycy.


Pełen artystycznych uniesień Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca „Dom rodzinny matki mej” zachwycił i wzruszył przybyłą licznie do MCC Mazurkas publiczność.
Ponad 500 gości ze świata kultury, sztuki i biznesu podziwiało spektakl polskiej sztuki ludowej, pełen sztuki tańca, muzyki i niezwykle barwnych strojów ludowych podczas Międzynarodowego Koncertu Pieśni i Tańca „Dom rodzinny matki mej”. Na scenie wystąpiły dwa polonijne zespoły folklorystyczne: Polish Dance Group „Kukułeczka” z Perth w Australii, Zespół Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna na Litwie oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Zespołom na scenie towarzyszyła ośmioosobowa orkiestra. Młodzi artyści z Polski, Litwy i Australii poprzez taniec i śpiew wracali do korzeni swoich przodków. Na scenie królowały oberki, mazury, kujawiaki, przyśpiewki, pieśni łowickie i żywieckie. Nie zabrakło także australijskich i litewskich utworów ludowych. Po przerwie do rozmowy na proscenium Andrzej Bartkowski zaprosił kierowników trzech zespołów: Melissę Lejman, Katarzynę Szmidt, Germana Komarowskiego oraz Janusza Chojeckiego. Finałem koncertu było wspólne wystąpienie wszystkich zespołów w utworze „Dom rodzinny matki mej”, zakończone owacją na stojąco. W towarzyszącej XXVIII FHM „Scenie Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpiła młoda, utalentowana i obdarzona niezwykłym głosem Karolina Matuszkiewicz. Wraz z dwoma muzykami Arturem Siejką i Patrykiem Walczakiem młoda artystka przeniosła gości w krainę tajemniczych i melancholijnych dźwięków niezwykłych instrumentów – suki biłgorajskiej, fideli płockiej i kamanaty. Tradycyjnie spotkaniu Forum Humanum towarzyszą wystawy malarskie. Tym razem w ramach finisażu uczestnicy wieczoru mieli okazję podziwiać dwie wystawy: „Moja Kraina Piękna” – Warmia i Mazury, Tadeusza Bałakiera oraz „Krakowa Czar”, Bernadetty Stępień. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora, która również – wspólnie z Janem Sumikowskim – odpowiadała za realizacje filmu o twórczości bohatera finisażu, Tadeusza Bałakiera „Obrazowanie Warmii i Mazur – wędrówka za światłem”. Film zaprezentowany został gościom w I części koncertu. Wydarzenie odbyło się 28 lipca.


Niedzielne spotkanie (30 lipca) z pieśniami mistrzów romantyzmu w ramach VI Sympozjonu w Mazurkasie to autorski pomysł koncertowy Justyny Reczeniedi – sopranistki, która już kilkukrotnie gościła na wydarzeniach kulturalnych w MCC Mazurkas. Tym razem do udziału w koncercie Justyna Reczeniedi zaprosiła pianistkę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Małgorzatę Piszek oraz dwójkę młodych, utalentowanych śpiewaków – Dorothy Porawski-Orzechowską (sopran) i Karola Skwarę (bas). Podczas koncertu zgromadzona publiczność usłyszała utwory takich kompozytorów jak: R. Schumann, F. Schubert, J. Brahms, A. Dvorak, F. Mendelssohn, P. Czajkowski, E. Grieg, czy St. Moniuszko.
Koncert odbywał się w ramach cyklu Sympozjon w Mazurkasie, którego ideą jest nie tylko obcowanie z kulturą, ale i merytoryczna dyskusja, dlatego też zebrani goście mogli poznać wiele ciekawostek z życia kompozytorów romantyzmu oraz samej epoki. W finale koncertu trójka śpiewaków wspólnie wykonała utwór „Znasz li ten kraj”. W koncercie udział wzięło ponad 300 osób.

06 sie 2017
 
średnia ocen:
5.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.