Zakładki jasne 2
Zakładki jasne 3a

Najnowsze usługi

Pingwin Łódzka Fabryka Lodu

Łódź (łódzkie)

Jurek-Catering Serwis

Mogilany (małopolskie)

Ulala Chef

Warszawa (mazowieckie)

Masters Catering

Warszawa (mazowieckie)

Wersal Catering

Duchnów (mazowieckie)

Najnowsze obiekty

Event Arena Szczecin

Szczecin (zachodniopomorskie)

MsMermaid Conference Center

Warszawa (mazowieckie)

Holiday Inn Gdańsk - City Centre

Gdańsk (pomorskie)

Pomorska 21. Dom Towarzystwa...

Łódź (łódzkie)

Osada Śnieżka w Łomnicy k. Karpacza

Łomnica k.Karpacza (dolnośląskie)
A A
Prawo

Zakaz palenia - od 15 listopada!

15 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zgodnie z nowymi przepisami, zwiększy się liczba obiektów, w których będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia oraz zostaną wprowadzone bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące organizacji palarni.


Całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych ma obowiązywać w szkołach, szpitalach, przychodniach, środkach transportu publicznego (taksówkach, samochodach służbowych), na przystankach autobusowych i tramwajowych, w miejscach przeznaczonych dla dzieci, w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku. Wolno będzie palić w hotelach, lokalach gastronomiczno - rozrywkowych, w pomieszczeniach zakładów pracy, obiektach służących obsłudze podróżnych, w domach pomocy społecznej i spokojnej starości, uczelniach wyższych, ale co ważne, tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach, czyli palarniach.

 

Ustawodawca wprowadza restrykcyjne zasady odnośnie organizacji palarni, którą jest w myśl ustawy - pomieszczenie trwale oddzielone od innych, zamknięte, wyposażone w drzwi zamykane automatycznie, posiadające wentylację mechaniczną, która zapewni przynajmniej 25-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny i posiada system specjalistycznych filtrów oraz będzie spełniać wszelkie wymagania przeciwpożarowe.

 

Ostatecznie nowelizacja ustawy wprowadza praktycznie zakaz palenia w lokalach, które posiadają jedną salę lub mniejszych niż 100 m kw. Palenie w tego typu obiektach mogłoby się odbywać tylko w wyznaczonych palarniach. Istnieje możliwość, że w jednym z pomieszczeń lokalu gastronomiczno-rozrywkowego, posiadającym co najmniej dwa pomieszczenia konsumpcyjne, będzie można palić. Jest jednak jeden bezwzględny warunek - musi być ono wyposażone w wentylację gwarantującą nieprzedostawanie się dymu tytoniowego do innych pomieszczeń.

 

Biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów, które wprowadziły restrykcje dla palaczy, należy się spodziewać pewnego spadku dochodów lokali gastronomiczno-rozrywkowych, tj. pubów, klubów i restauracji. Właścicieli takich obiektów będą musieli dostosować swój lokal do wymaganych przez ustawę standardów. To się wiąże z dodatkowymi kosztami, związanymi głównie z urządzaniem palarni. Prawdopodobne jest również zmniejszenie liczby klientów w lokalach oraz wzrost cen papierosów.

 

Więcej można przeczytać: http://www.meetingplanner.pl/artykuly/publikacje/art,12,palenie-pod-szczegolnym-nadzorem.html
 

źródło: MeetingPlanner.pl

08 lis 2010
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.