Zakładki jasne 2
Zakładki jasne 3a

Najnowsze usługi

Przewodnik Tatrzański - Szymon...

Kraków (małopolskie)

SOFTBOX GROUP

ŁÓDŹ (łódzkie)

WygodaMICE

Kraków (małopolskie)

Fotografia eventowa -...

Warszawa (mazowieckie)

Najnowsze obiekty

Muzeum Uzdrowiska Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Cafe Helenka - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Willa Marta - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Modrzewie Park Hotel ***** - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Atlas Arena Łódź

Łódź (łódzkie)
A A
Prawo

Catering: nie będzie obowiązkowych kas fiskalnych online na eventach

Od 1 lipca 2020 roku na kasach fiskalnych starego typu nie będą mogły ewidencjonować sprzedaży podmioty świadczące usługi gastronomiczne. Nie dotyczy to jednak firm cateringowych, dostarczających wyżywienie na eventy.
 
Te będą mogły w dalszy ciągu stosować kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii.
 
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 stycznia 2020 roku (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.815.2019.1.JM), który uznał, że usługi cateringowe polegające na przygotowywaniu posiłków podczas imprez oraz eventów w różnych miejscach nie mieszczą się w katalogu branż obowiązanych do wymiany kas fiskalnych z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii do 30 czerwca 2020 roku. Ten obowiązek dotyczy jedynie placówek stacjonarnych.
 
Zgodnie z interpretacją dyrektor KIS z 31 października 2019 roku (sygn. 0112-KDIL2-2.4012.490.2019.1.AKR) stała placówka gastronomiczna to placówka czynna w ciągu całego roku kalendarzowego, ewentualnie pracująca z pewnymi przerwami, wynikającymi z takich przyczyn jak remont, okresowy brak personelu (z powodu urlopu lub choroby), okresowa inwentaryzacja itp.
 
Z ustawy o VAT wynika, że firmy oferujące usługi wyżywienia w stacjonarnych placówkach gastronomicznych są zobowiązane najpóźniej od 30 czerwca 2020 do wymiany kas starego typu na kasy online.
 
Kasy online to urządzenia, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Otrzymywanie i gromadzenie tych danych pozwala na monitorowanie bieżącej sprzedaży podatnika.
 
Kasy fiskalne online podatnicy mogą stosować od 1 maja 2019 roku. Dla niektórych branży ich używanie jest obowiązkowe. Dotyczy to branży paliwowej (od 1 stycznia 2020), branży gastronomicznej, usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaży węgla (od 1 lipca 2020) czy branży budowalnej, usług fryzjerskich i usług opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów (od 1 stycznia 2021).
 
Pozostali podatnicy nie mają określonego terminu na wymianę dotychczas używanych kas rejestrujących i mogą używać kas rejestrujących starego typu do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej - w przypadku kas z papierowym zapisem kopii.
 
Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku w wyniku naturalnej wymiany starych urządzeń na nowe.
 
Będą one mogły być wprowadzane przez producentów do obrotu tylko do wyznaczonych terminów, czyli do 31 sierpnia 2019 w przypadku kas z papierowym zapisem kopii oraz 31 grudnia 2022 w przypadku kas z elektronicznym zapisem kopii. Terminy te nie ograniczają możliwości stosowania tych kas przez podatników.
 
Zakup kas online może być częściowo refundowany przez Ministerstwo Finansów.
17 sty 2020
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.