Zakładki jasne 2
Zakładki jasne 3a

Najnowsze usługi

Przewodnik Tatrzański - Szymon...

Kraków (małopolskie)

SOFTBOX GROUP

ŁÓDŹ (łódzkie)

WygodaMICE

Kraków (małopolskie)

Fotografia eventowa -...

Warszawa (mazowieckie)

Najnowsze obiekty

Muzeum Uzdrowiska Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Cafe Helenka - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Willa Marta - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Modrzewie Park Hotel ***** - Szczawnica

Szczawnica (małopolskie)

Atlas Arena Łódź

Łódź (łódzkie)
A A
Prawo

Zmiany w ustawie o usługach turystycznych

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o usługach turystycznych i kodeksu wykroczeń. W myśl nowych przepisów do założenia biura podróży nie trzeba mieć będzie wykształcenia kierunkowego. Biura organizujące zagraniczne wycieczki będą zobowiązane do posiadania zabezpieczenia finansowego na wypadek kłopotów z powrotem turystów do kraju.

Nowelizacja uchyla wymóg ukończenia studiów wyższych na kierunku turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu oraz roku praktyki dla osób prowadzących biuro podróży. W przypadku, gdy ukończyło się inny kierunek studiów albo szkołę średnią z zakresu obsługi turystów wymagane były dwa lata praktyki, dla osób posiadający zwykłą maturę -  cztery lata, a bez matury sześć lat.

W czasie sejmowej debaty, wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska powiedziała, że głównymi celami nowelizacji ustawy są: dostosowanie jej do przepisów UE, zwiększenie ochrony turystów, a także liberalizacja zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

Nowelizacja ustawy nakłada na biura podróży obowiązek posiadania zabezpieczenia finansowego, które pokryje koszty powrotu turystów z wycieczek zagranicznych, w przypadku gdyby biuro podróży nie było wstanie tego przeprowadzić. Zabezpieczenie ma też pokrywać zwrot wpłat klientów, w sytuacji gdy organizator nie wywiązuje się z umowy.

Turyści korzystający z biur podróży będą mieli możliwość złożenia reklamacji w ciągu 30 dni, po powrocie z urlopu, niezależnie od tego, czy zgłaszali wcześniej zastrzeżenia. Ustawa umożliwia klientom biur dostęp do spisu przedsiębiorców, co do których podjęto procedurę wykreślenia z centralnej ewidencji organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Ustawa zakłada objęcie kontrolą firm spoza tej ewidencji, w celu lepszej ochrony interesów konsumentów i ograniczenia szarej strefy. Zostały wprowadzone do kodeksu wykroczeń sankcje dla pilota i przewodnika na wypadek, gdyby dana osoba świadczyła usługi, bez stosownych kwalifikacji.

Prezes POT Rafał Szmytke prognozuje, że firmy turystyczne mogą mieć w tym roku problemy. Jego obaw jednakże nie podzielają jednak biura turystyczne. Oferta wakacyjna biur, tj. wakacje.pl, easygo.pl i Rainbow Tours zdaniem ich przedstawicieli, sprzedaje się bardzo dobrze. (as)

źródło: interia, fot. materiały prasowe Rainbow Tours
 

19 mar 2010
 
średnia ocen:
0.0
 
oceń
 
 
 
Meeting Planner Sp. z o.o.
ul. Złota 9/30, 00-019 Warszawa
tel.: 22.378 38 51
 
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.