10 najcenniejszych wskazówek: jak zmniejszyć ślad węglowy eventu?

Ewa Kiełsznia, communication & PR manager, TerGo, w cyklu: Zielona fala czyli praktyczne wskazówki dla branży eventowej i informacje, jak odpowiedzieć na zmieniające się wymagania prawne oraz oczekiwania świadomych ekologicznie klientów
Na zdjęciu: Ewa Kiełsznia, communication & PR manager, TerGo, w cyklu: Zielona fala czyli praktyczne wskazówki dla branży eventowej i informacje, jak odpowiedzieć na zmieniające się wymagania prawne oraz oczekiwania świadomych ekologicznie klientów

Wydarzenie, zdawać by się mogło, nie pozostawia po sobie niemal żadnych śladów, więc skąd ślad węglowy? W tym artykule bierzemy pod lupę źródła największych emisji eventów, dowiadując się od razu, jak zmniejszyć ślad węglowy eventu.
 
Wesele, konferencja, urodziny, promocja, rocznica, wykład… Lista okazji do spotkania w większym gronie jest nieskończona. Od niedawna organizatorzy eventów zaczęli zwracać uwagę nie tylko na kwestie promocyjne i na to, jak zachęcić do udziału jak największą liczbę gości, ale także na ekologiczną stronę wydarzeń. W obliczu zmian klimatycznych nie można było przejść obok tego aspektu obojętnie! Dlatego powstał kalkulator śladu węglowego wydarzeń, którym bezpłatnie można obliczyć emisje dowolnego wydarzenia. Realne zmiany można wprowadzać dopiero w tym, co zostało poznane, dlatego warto liczyć, aby efektywnie redukować. Poniżej przedstawiamy listę najłatwiejszych sposobów na to, jak zmniejszyć emisje dowolnego wydarzenia:
 
1. Wybierz miejsce, do którego łatwo dotrzeć środkami transportu publicznego, pieszo lub rowerem.
Emisje związane z dojeżdżaniem uczestników na miejsce eventu wliczają się w trzeci spośród 3 zakresów emisji gazów cieplarnianych. Aby zmniejszyć ślad węglowy wynikający z dojazdów Twoich gości, możesz zachęcić ich do skorzystania z niskoemisyjnych środków transportu, takich jak komunikacja miejska, rowery, hulajnogi elektryczne czy po prostu spacer. Nie łudźmy się jednak, że osoby na co dzień jeżdżące autem dojadą rowerem na konferencję oddaloną od centrum miasta o 10 km. Wybierając miejsce łatwo dostępne, możesz zachęcić wszystkich do oszczędności na paliwie i opłatach za parking, zarazem czyniąc swój event bardziej zielonym.
 
2. Planujesz materiały promocyjne lub dekoracje? Używaj materiałów ekologicznych i pochodzących z recyklingu.
W większych miastach funkcjonują już od dawna wypożyczalnie dekoracji. Ponadto kupując np. kwiaty, warto zwrócić uwagę na to, czy są to gatunki importowane z dalekich krajów, czy rodzime – transport chociażby róż z Afryki generuje ogromne emisje, których łatwo uniknąć. Róże z Polski dostępne są w kwiaciarniach mniej więcej od maja do października – poza tymi miesiącami najprawdopodobniej pochodzą z Etiopii, Ugandy czy Tanzanii. Korzystanie z materiałów ekologicznych już dawno przestało być postrzegane jako coś niestosownego! Twoi goście z pewnością docenią ekologiczne dekoracje czy materiały promocyjne.
 
3. Używaj naczyń, przyborów i kubków wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych.
Góra plastikowych talerzyków po evencie? To już przeżytek. Jeśli nie możesz zaplanować podawania jedzenia na szkle czy porcelanie, użyj jednorazowych naczyń z ekologicznych materiałów. Na rynku dostępne są np. bambusowe czy słomiane słomki do napojów, talerze z otrębów, drewna czy trzciny cukrowej, a także opakowania na wynos z papieru z recyklingu. Możesz także uruchomić wyobraźnię i podawać przekąski np. na liściach (w Azji jest to ogromnie popularne) czy innych naturalnych materiałach!
W przypadku rezygnacji z jednorazowych sztućców na evencie dla około 50 osób możesz zaoszczędzić prawie 13 kg CO2e.
 
4. Planując catering, uwzględnij w menu przede wszystkim opcje wegetariańskie lub wegańskie.
Produkcja mięsa i produktów zwierzęcych ma katastrofalny wpływ na stan wód i gleb oraz powoduje emisje ogromnych ilości CO2e, a w szczególności metanu, który w ekspresowym tempie podgrzewa naszą atmosferę. Dieta wegetariańska cieszy się powodzeniem u coraz większej liczby osób, a zapewniając posiłki niezawierające mięsa czy laktozy nie wyłączasz żadnej grupy osób z możliwości ich skosztowania. Zapewniając wegańskie dania, czynisz swój event nie tylko bardziej inkluzywnym, ale także bardziej ekologicznym!
Dla przykładu: jeśli szykujesz event dla 50 osób, którym zamierzasz podać pełny posiłek, to zamieniając mięso na odpowiednik roślinny możesz oszczędzić aż 152 kg CO2e. To mniej więcej tyle, ile generuje przelot jednej osoby w klasie ekonomicznej na odcinku Warszawa-Luksemburg!
 
5. Zachęcaj uczestników do przyniesienia własnych butelek na wodę wielokrotnego użytku lub zapewnij stacje uzupełniania wody.
Łódź, Warszawa, Katowice, Kraków, Trójmiasto, Poznań… W tych i wielu innych miastach w Polsce kranówka jest bardzo dobrej jakości i można pić ją bez obaw. Wciąż największą barierą pozostają jednak dawne przyzwyczajenia sprzed kilkudziesięciu lat, kiedy kranówkę obowiązkowo trzeba było przegotować przed wypiciem. Warto zmienić postrzeganie kranówki, podając ją np. z cytryną czy zapewniając stacje uzupełniania wody na evencie. Pozytywnie wpłynie to też na obniżenie emisji eventu i ograniczy ilość plastikowych czy szklanych odpadów!
 
6. Zachęcaj do wspólnych dojazdów na event lub zapewnij ekologiczny transport.
Jeśli nie chcesz zachęcać uczestników do dojazdów na event rowerem, przekonaj ich do wspólnych dojazdów autem. Zauważ, jak wiele osób tkwi w korkach, siedząc w autach w pojedynkę – dojeżdżając razem, ograniczamy ślad węglowy i redukujemy zagęszczenie pojazdów na drogach. W przypadku eventów zorganizowanych poza miastem, warto zapewnić np. transport elektrycznym autobusem z jednego punktu zbiorczego w centrum miasta.
 
7. Kompostuj i poddawaj recyklingowi, a także starannie segreguj odpady.
Jeśli dobrze zaplanujesz przekąski i dekoracje, większość pozostałości będzie można kompostować albo oddać do recyklingu. Dążenie do obiegu zamkniętego jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu oszczędzamy cenne zasoby Ziemi. Ponadto niektóre wysypiska śmieci oferują możliwość odkupienia kompostu w bardzo promocyjnej cenie: mieszkańcy Gdańska co wiosnę mogą kupić tonę czarnego złota rolników za zaledwie 30 złotych. Tym samym miejski zakład oczyszczania miasta zachęca do starannej segregacji i oddaje mieszkańcom to, co sami wyrzucili w lepszej, odmienionej formie.
Ile CO2e można oszczędzić, dokładnie segregując odpady w przypadku eventu na około 100 osób? Segregując, emitujesz zaledwie 16 kg CO2e, natomiast wyrzucając wszystkie odpady zmieszane: aż 440 kg CO2e. Oszczędności na poziomie 425 kg CO2e to ogromna ilość emisji, których możesz bardzo łatwo uniknąć!
 
8. Zmniejsz zużycie papieru, zapewniając zaproszenia, agendy, harmonogramy i prezentacje w formie elektronicznej.
Sceptycy od razu powiedzą: a co ze zużyciem prądu i emisjami wynikającymi z korzystania z elektryczności? Śpieszymy z odpowiedzią: te emisje będą o wiele mniejsze niż drukowanie, transport i recykling dowolnych materiałów w fizycznej formie. Spójrzmy również prawdzie w oczy: harmonogramy konferencji mają niezwykle krótką żywotność i przestają mieć jakiekolwiek znaczenie z wybiciem godziny zakończenia eventu. Dlatego prześlij uczestnikom wszystkie materiały w formie elektronicznej – i tak wszyscy (poza nielicznymi wyjątkami) będą mieli ze sobą smartfon z wyświetlaczem, na którym komfortowo wyświetlą wszystkie dokumenty.
 
9. Wybierz obiekt, który dba o sprawy klimatu.
Czy miejsce, w którym organizujesz event ma dostęp do naturalnego światła? Czy korzysta się w nim z energii ze źródeł odnawialnych? Czy w budynku zamontowano czujniki temperatury i nie wychładza się zanadto wnętrz latem, ani nie przegrzewa ich zimą? Czy wszystkie źródła światła są energooszczędne? Czy w obiekcie zastosowano drobne wskazówki, np. o niemarnowaniu ręczników w łazienkach czy korzystaniu ze schodów zamiast windy, jeśli to możliwe? Wiele obiektów zwraca coraz baczniejszą uwagę na ich wpływ na środowisko – wybieraj te, które dążą do bycia jak najbardziej eko!
 
10. Zneutralizuj nieuniknione emisje kredytami węglowymi.
Nie wszystkich emisji da się uniknąć. Jeśli chcesz, aby Twój event miał jeszcze mniejszy wpływ na środowisko i w minimalnym stopniu przyczyniał się do efektu cieplarnianego, możesz zneutralizować nieuniknione emisje. Jak to zrobić? Najpierw zarezerwuj sobie kilka minut na przejście kalkulatora, potem zobacz, co możesz zredukować, korzystając z powyższych wskazówek. Na koniec przelicz event jeszcze raz, z uwzględnieniem redukcji i te emisje, których nie udało się uniknąć, zneutralizuj za pomocą wysokiej jakości offsetów węglowych. Dzięki temu możesz pochwalić się, że Twój event jest neutralny węglowo!
 
Te 10 rad to zaledwie dobry początek! Istnieje jeszcze mnóstwo innych sposobów na uzyskanie oszczędności emisji i „zazielenienie” eventu. Zachęcamy do kreatywności i poszukiwania dalszych redukcji, a jeśli potrzebna jest pomoc w organizacji – do skorzystania z pomocy ekspertów. Ekologiczne eventy to trend, który musi pozostać z nami na najbliższe dekady, aby móc uchronić Ziemię przed skutkami zmian klimatu. Dbając o naszą planetę wspólnie, mamy wciąż szansę, aby ją ocalić!

Autor: Ewa Kiełsznia, communication & PR manager, TerGo, ewa@tergo.io
Cykl: Zielona fala
Ewa Kiełsznia i Klementyna Sęga z TerGo podpowiadają, jak złapać zieloną falę i posurfować do przyszłości neutralnej węglowo. Cykl artykułów Zielona Fala dostarcza praktycznych wskazówek dla branży eventowej i informuje, jak odpowiedzieć na zmieniające się wymagania prawne oraz oczekiwania świadomych ekologicznie klientów.
Zielona fala, Ewa Kiełsznia i Klementyna Sęga, druga środa każdego miesiąca

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl