Kraków 5020 stworzy politykę ESG dla ICE Kraków

Izabela Błaszczyk (prezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków). Agnieszka Rozwadowska (prezeska Carbon Footprint Foundation), Paula Fanderowska (wiceprezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków)
Na zdjęciu: Izabela Błaszczyk (prezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków). Agnieszka Rozwadowska (prezeska Carbon Footprint Foundation), Paula Fanderowska (wiceprezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków)

ICE Kraków ma opracowaną „Politykę zrównoważonego rozwoju”, stworzoną wspólnie z przedstawicielami przemysłu spotkań w Krakowie. Są w niej dobre praktyki, rady i rozwiązania, z których mogą korzystać organizatorzy kongresów czy koncertów. Następnym krokiem jest własna polityka ESG. W jej stworzeniu pomoże ekspert w tym temacie – Carbon Footprint Foundation. 19 października w Cricotece, podczas Carbon Footprint Summit 2023, został podpisany list intencyjny, który oznacza początek prac nad dokumentem.
 
Według raportów IPCC (Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) emisje dwutlenku węgla mają największy wpływ na zmieniający się klimat. Jedynym sposobem na uniknięcie katastrofalnych skutków jest drastyczne zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych, które uwalniamy do atmosfery. – Nie możemy czekać na rozwój sytuacji z założonymi rękami. Czytamy raporty, podglądamy najlepsze rozwiązania i chcemy je wdrażać dla siebie. ICE Kraków w ciągu 9 lat istnienia odwiedziło ponad 1,5 mln gości z całego świata. Pytają, jak mogą przyczynić się do dbania o ekologię, społeczeństwo i otoczenie. Na podstawie polityki ESG dla Centrum Kongresowego będziemy mogli wdrożyć najlepsze rozwiązania – zapewnia Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków.
 
W stworzeniu polityki ESG dla Centrum Kongresowego ICE Kraków pomogą eksperci. – Fundacja Carbon Footprint, założona na początku 2019 roku, to odpowiedź na wyzwania stawiane przed organizacjami, firmami czy stowarzyszeniami. Działa na rzecz budowania świadomości społecznej poprzez projekty edukacyjne i publikację merytorycznych treści. Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi, odpowiedzialnym biznesem i ekspertami, współtworzy platformę do wymiany doświadczeń w zakresie wdrażania zrównoważonych rozwiązań. Skoordynowane wysiłki ludzi z różnych środowisk oraz edukacja społeczna są kluczem do wprowadzenia realnych zmian skutecznie zapobiegających kryzysowi klimatycznemu. Jednym z sektorów, któremu chce pomóc Fundacja, jest branża MICE organizująca duże wydarzenia ogólnopolskie i międzynarodowe, które pozostawiają po sobie ślad węglowy – tłumaczy Agnieszka Rozwadowska, prezeska Carbon Footprint Foundation. I dodaje:  – Na przestrzeni 4 lat działalności Carbon Footprint Foundation zbudowaliśmy solidne i rzetelne standardy współpracy z organizacjami, partnerami i biznesem. Od początku istnienia Fundacji, kompetencje zespołu analitycznego są wzmacniane i rozwijane. Dlatego cieszę się, że możemy realnie i aktywnie wspierać zieloną transformację poprzez budowanie strategii dekarbonizacji nie tylko organizacji, ale również wydarzeń, produktów czy usług. Zielona transformacja, w której dziś uczestniczymy to przede wszystkim zmiana mentalna. Ślad węglowy to najbardziej uniwersalny wskaźnik oddziaływania człowieka na środowisko. Pomaga nam mierzyć, analizować, identyfikować obszary i w końcu podejmować konkretne kroki do ograniczania emisyjności działalności człowieka - jako jednostka i jako ogół.
 
Carbon Footprint Foundation analizuje i optymalizuje ślad węglowy szczytu klimatycznego Carbon Footprint Summit od pierwszej edycji wydarzenia. – Wiemy, jak to robić, rozumiemy wyzwania branży eventowej, rozpoznajemy wątpliwości, rozwiewamy obawy, uczymy, jak komunikować o śladzie węglowym. Dziś jest ten moment, w którym nie zadajemy pytania „po co” tylko: „jak”. Dlatego chcemy zdynamizować aktywność w transformacji ESG branży spotkań w naszym regionie. To nie tylko stanowi o przewadze konkurencyjnej całego łańcucha wartości w tym sektorze, ale przede wszystkim bez rozpoznania, zabezpieczenia i mitygacji ryzyk w obszarze zrównoważonego rozwoju, biznes nie będzie mógł generować stabilnego zysku. Ekologia się opłaca – każdemu i wszystkim. Po prostu – dodaje Rozwadowska.
 
Podpisany dzisiaj list intencyjny pomiędzy Kraków5020 – operatorem ICE Kraków i Carbon Footprint Foundation oznacza rozpoczęcie prac nad polityką ESG. Zespół, który zostanie powołany w najbliższych dniach, opracuje również kryteria do kalkulatora śladu węglowego.
 
Centrum Kongresowe ICE Kraków to także miejsce, w którym jednoczy się lokalna branża wydarzeń, tworząc inicjatywę Kraków Network. – To inicjatywa, która wyprzedza trendy. Zaczęliśmy od wspólnych działań CSR-owych, by zjednoczyć się i pokazać siłę, wprowadziliśmy Protokół Kraków Network wspierający współpracę na rzecz zrównoważonej turystyki Krakowa. Część działań prowadzonych w obiekcie już wdrożyliśmy zgodnie z zasadami ESG. A co najważniejsze, całą pozyskaną wiedzą dzielimy się na spotkaniach społeczności Kraków Network. Podobnie będzie z polityką ESG. Będzie stworzona dla ICE Kraków, ale pokaże szereg kierunków i rozwiązań, które będą przydatne dla całej branży – mówi Paula Fanderowska, wiceprezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków.

Zaloguj się
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Obiekty
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt
O MeetingPlanner.pl