Partnerstwa dla środowiska i społeczeństwa – przegląd ciekawych inicjatyw z obszaru ESG, do których również możesz dołączyć
Co dalej, gdy już wiemy, czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju i jak realizować ESG w branży eventowej? Co dalej, gdy aktywnie działamy, by zwiększać nasz pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo, ale chcemy, by informacja ta była wiarygodna i łatwiejsza do znalezienia przez odbiorców naszych usług? Z pomocą przychodzą wartościowe certyfikacje, partnerstwa i stowarzyszenia.
Wraz ze wzrostem świadomości zmian klimatu oraz wymogiem raportowania zrównoważonego rozwoju, rośnie nasze zainteresowanie partnerstwami na rzecz ochrony środowiska i pozytywnego wpływu na społeczeństwo. Podobnie jak inne sektory, także branża eventowa może poszczycić się mnóstwem ciekawych inicjatyw, norm i certyfikacji, które są wiarygodnym dowodem na rzetelność firmy w obszarze ESG. Poniżej przegląd najciekawszych z nich.
Norma ISO 20121: Sustainable Events
Norma ISO 20121 zawiera wskazówki i najlepsze praktyki dotyczące organizacji wydarzeń, które pomagają w zarządzaniu nimi oraz kontrolowaniu jego wpływu na społeczeństwo, gospodarkę i środowisko. Standard został opracowany przy udziale specjalistów z sektora eventowego, dzięki temu jest bardzo praktyczny i użyteczny – zawiera wskazówki dotyczące wszystkich elementów łańcucha dostaw wydarzeń i pomiarów. Można go zastosować w odniesieniu do każdego typu eventu – od festiwalu muzycznego, po wycieczkę szkolną. Więcej o standardzie przeczytasz tutaj.
Net Zero Carbon Events
Globalna inicjatywa zrzeszająca organizacje z całej branży eventowej (właścicieli obiektów, organizatorów, wystawców i dostawców) i zachęca ich do wspólnego wysiłku na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku. Podpowiada, jak wykorzystywać potencjał branży eventowej i jej szerokie zasięgi do tworzenia przestrzeni współpracy na rzecz klimatu.
Green Key
Certyfikacja poświęcona branży hospitality, która zrzesza już prawie 5000 członków w 60 krajach na świecie. Otrzymane w jej ramach wsparcie ułatwia firmom z branży hotelarskiej reagowanie na rosnące oczekiwania konsumentów w obszarze zrównoważonego rozwoju. Na stronie internetowej Green Key znajduje się mapa, na której umieszczono obiekty hotelarskie z całego świata, które już są objęte certyfikacją.
Green Deal Circular Festivals
Inicjatywa zrzeszająca organizatorów festiwali w Europie, którzy dążą do tego, by wszystkie wydarzenia tego typu były neutralne dla klimatu i w pełni cyrkularne. Projekt ten został zainicjowany w Holandii we wsparciu tamtejszego Ministerstwa Infrastruktury i Środowiska. Dziś zrzesza on 49 organizacji festiwalowych z 17 krajów Unii Europejskiej. Przystąpienie do inicjatywy umożliwia opracowanie własnej roadmapy do zamknięcia obiegu oraz osiągnięcia neutralności węglowej, przy wykorzystaniu metod GDCF do mierzenia swoich postępów.
Karta Różnorodności
Międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, której celem jest wprowadzenie zakazu dyskryminacji w miejscu pracy oraz działanie na rzecz promocji różnorodności. Firmy i organizacje, które decydują się podpisać Kartę, zobowiązują się do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz wszystkich partnerów biznesowych w działania na rzecz równości społecznej. Opiekunem Karty Różnorodności w Polsce jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
B Corporation
B Corp to globalny ruch tworzony przez przedsiębiorstwa, które rozwijają się i działają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Firmy te odchodzą od modelu business as usual oraz aktywnie działają na rzecz środowiska i społeczeństwa. Za proces certyfikacji odpowiada niezależna organizacja B Lab, której eksperci oceniają pięć obszarów wpływu każdego biznesu: klientów, pracowników, społeczeństwo, środowisko i zarządzanie. Do B Corp może dołączyć firma z każdego sektora – dziś na świecie istnieje już ponad 7600 B Corpów, które działają w 93 państwach i 161 różnych branżach.
Razem dla środowiska – partnerstwo z UNEP/Grid Warszawa
Razem dla środowiska zrzesza m.in firmy, izby gospodarcze, instytucje naukowe i badawczo-rozwojowe oraz organizacje rządowe we wspólnym celu – dążenia do zrównoważonego rozwoju w oparciu o zasadę odpowiedzialności za środowisko. Partnerstwo skupia się na inicjowaniu współprac, którym przyświeca realizacja środowiskowych Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals). To platforma wymiany idei, doświadczeń, praktyk oraz współpracy pomiędzy różnymi podmiotami, które chcą się wzajemnie edukować i promować ochronę środowiska, a także realnie przyczyniać się do jej realizacji.
Zrównoważony rozwój firm z każdego sektora jest koniecznością, a znaczenie ESG rośnie z roku, na rok. Partnerstwa, afiliacje i certyfikacje ułatwiają networking i edukację, stwarzając platformy wymiany myśli i współpracy eksperckiej. A co najważniejsze – pozwalają nieustannie się doskonalić, podnosząc naszym organizacjom poprzeczkę i powodując, że wymagamy od siebie (oraz od innych) więcej. Tym samym staramy się bardziej – dla zdrowszej Planety i neutralnej węglowo przyszłości!
Autor: Klementyna Sęga, TerGo
Cykl: Zielona fala
Ewa Kiełsznia i Klementyna Sęga z TerGo podpowiadają, jak złapać zieloną falę i posurfować do przyszłości neutralnej węglowo. Cykl artykułów Zielona Fala dostarcza praktycznych wskazówek dla branży eventowej i informuje, jak odpowiedzieć na zmieniające się wymagania prawne oraz oczekiwania świadomych ekologicznie klientów.
Zielona fala II, Ewa Kiełsznia i Klementyna Sęga, ostatni poniedziałek każdego miesiąca
Policz ślad węglowy swojego wydarzenia - sprawdź Kalkulator eventowy >>>