Michał Kozak: Trzymaj szatnię

Turbo Kozak czyli rzeczywistość z biznesowo-sportowej perspektywy Michała Kozaka
Na zdjęciu: Turbo Kozak czyli rzeczywistość z biznesowo-sportowej perspektywy Michała Kozaka

Nikt w poważnym biznesie nigdy nie zrobi niczego sam, szczególnie w usługach. Hotel jest tego ewidentnym przykładem. Żaden kelner, kierownik, sprzedawca, recepcjonista, pokojowa, techniczny, dyrektor czy prezes nie zrobi niczego w pojedynkę. To jest gra zespołowa. Wielokrotnie się o tym mogłem przekonać. W każdym zespole najważniejsza jest komunikacja.

W szatni musi być wszystko powiedziane. Najlepiej wprost i bez ogródek. Tak sadzę. Założenia, strategia, taktyka, kto, gdzie gra i za co odpowiada, czego się oczekuje od poszczególnych zawodników i najważniejsze – jasno i wprost musi wybrzmieć, dlaczego ktoś gra, a dlaczego nie.

Był w Legii trener Stanisław Czerczesow. Od pierwszej konferencji prasowej obserwowałem, jak bez zbędnej „napinki” i przerostu formy nad treścią wszystko sobie układał. Na każdym polu miał jasne zasady współpracy i od razu je komunikował. Z dziennikarzami będę współpracował tak i tak. W klubie odpowiadam za to, a od innych oczekuję takich, a nie innych działań. I najważniejsze: SZATNIA. Każdy dostał szansę i zasada „białej kartki” nie była mrzonką.

Działy się rzeczy, o które ciężko w takiej drużynie jak Legia. Aleksandar Prijović, napastnik o dużych ambicjach, z dużym kontraktem, zostaje zdegradowany do drużyny rezerw i co mówi? Mówi, że wie, dlaczego tam trafił, wie, co ma poprawić, i składa publiczną deklarację, że jego powrót do pierwszej drużyny zależy od niego samego i od jego ciężkiej pracy. Jak ogromne to miało znaczenie dla całego zespołu. Wszyscy dostali jasny przekaz. Grają najlepsi bez względu na wszystko. Nie ma nic lepszego dla zespołu jak jasne zasady i poczucie każdego zawodnika, że jest może i ciężko, że może i trudno, ale przede wszystkim jest sprawiedliwie.

W biznesie - podobnie jak w sporcie - to zespoły mają największy wpływ na wynik. Dlatego tak ważny jest właściwy dobór zespołu i obsadzenie poszczególnych pracowników, we właściwych dla nich miejscach. Być może wymaga to wielu roszad, by dostosować pozycję w organizacji i zakres odpowiedzialności do cech i predyspozycji indywidualnych. Trzeba szukać dla każdego optymalnej pozycji i cały czas rozmawiać.

Łukasz Piszczek, kiedy przechodził do Herty Berlin z Zagłębia Lubin, to był napastnikiem. W Hercie przez trzy lata grał jako napastnik. Bez jakichś większych sukcesów. Można nawet powiedzieć, że jak na skalę europejską napastnikiem był mocno średnim. Właśnie w Hercie trener Lucien Fauvre najpierw cofnął go do pomocy, a później dalej do obrony. Dostrzegł jego cechy i przede wszystkim atuty, które może wykorzystać inaczej. Borusia Dortmund kupiła go już jako obrońcę i właśnie w Borusii stał się jednym z najlepszych na świecie prawych obrońców. Przez wiele lat wyznaczał styl i standardy nowoczesnego prawego obrońcy.

W zespole siła, wiem, że to piszę w bardzo szczególnym i trudnym czasie. Właśnie dlatego o tym piszę. W tym trudnym czasie mamy jeszcze większą odpowiedzialność. W tym trudnym czasie jest jeszcze więcej do zrobienia w komunikacji. W tym trudnym czasie jeszcze jaśniej trzeba przedstawiać, co z czego wynika i skąd nasza motywacja do określonych działań. Jestem przekonany, że jak już „przyjdzie świt” to zespół będzie decydującym atutem w nowej rzeczywistości. Brutalnie przekonał się o tym nasz selekcjoner. Dlatego w każdym zespole - TRZYMAJ SZATNIĘ!!! 

 

Autor: Michał Kozak, prezes zarządu, Hotel Arłamów SA
Cykl felietonów: Turbo Kozak czyli rzeczywistość z biznesowo-sportowej perspektywy Michała Kozaka
Michał Kozak, prezes zarządu, Hotel Arłamów SA, wielki fan sportu, przede wszystkim piłki nożnej, zaangażowany zarówno w uprawianie wielu dyscyplin, jak i we współpracę ze sportowcami i związkami sportowymi. Świat biznesu i sportu łączą się dla niego na każdym kroku i z tej perspektywy mówił będzie o branży eventowej.

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt