Agata Kondracka: Perspektywa powrotu do „normalności”

Agata Kondracka, Global Nation czyli historie globalne
Na zdjęciu: Agata Kondracka, Global Nation czyli historie globalne

Jakiś czas temu pracowałam w miejscu, gdzie za płotem było przedszkole. Rano stawiałam kawę na biurku, odpalałam komputer. Po otwarciu okna pokój wypełniał się śmiechem i radosnymi okrzykami bawiących się dzieci. Dla wielu może irytujące, ja jednak uwielbiałam ten odgłos, miałam wrażenie, że świat idzie w dobrym kierunku, że wszystko jest na swoim miejscu.

Wczoraj przechodząc obok pobliskiego przedszkola, nie usłyszałam rodności, energii, nadziei. Pusta cisza była jak symbol dzisiejszych dni.
Śmiech dzieci jest ważny niezależnie od szerokości geograficznej. Lubię momenty, kiedy do mojej córki wpada zgraja dzieci, lubię kiedy przychodzą znajomi, czasem nawet niezapowiedziani w niedzielę na poranną kawę. To jak chwile powrotu do starych dobrych czasów. Właśnie na jednym z takich spotkań, przy winie i pysznej domowej foccaci debatowaliśmy nad kondycją świata.

W efekcie tych rozważań uznaliśmy, że ludzkość na przestrzeni wieków popełnia wiele powtarzalnych błędów. Tak jakbyśmy nigdy się nie uczyli.
W historii świata jest wiele przykładów, które nie napawają nas pozytywnymi emocjami. Ludzie dominują nad innymi żywymi gatunkami, rządzą i dlatego ich pomysły mają wpływ na całe populacje.

Homo Sapiens ma zadziwiające pomysły. Właściciel ziemi w Belize, który użył buldożera do zniszczenia bezcennej piramidy Nohmul (datowanej na 2300 lat-3200 lat), piramida była jedną z największych piramid Majów w Belize – miała 33 m wysokości. A tymczasem jej szczątkami utwardzono lokalną drogę. Historia wielkiego głodu w Chinach, która zaczęła się od decyzji Mao, by wytępić wszystkie wróble, oraz zgoda na postawienie osiedla mieszkaniowego w Kanadzie na indiańskich ruinach, to przykłady bezmyślnego i bezrefleksyjnego egoizmu. Zawsze zastanawiam się, co myślał człowiek, który na Wyspie Wielkanocnej wycinał ostatnie drzewo czy, to jeszcze był Homo Sapiens czy jednak Homo Predator.
Jak będzie w przypadku pandemii. Czy jako ludzkość wyciągniemy wnioski, coś zmienimy?

W lutowym felietonie z radością pisałam o krajach, które czas pandemii postanowiły  wykorzystać na reformę turystyki. Tajowie wykazują się świetnym poczuciem humoru – ich program odbudowy turystyki po pandemii nazywa się SEXY: S – Safety and hygiene (bezpieczeństwo i higiena) E – Environmental sustainability (równowaga środowiskowa) X – Extra (X-tra) experiences (dodatkowe, wyjątkowe doświadczenia) Y – Yield (zysk). Tego typu działania, uwzględniające m.in. odpowiedzialność za środowisko naturalne i ludzi napawają optymizmem. Chcę wierzyć, że postpandemiczny świat będzie lepszy. Często, gdy słyszę pytanie, „kiedy wrócimy do normalności” mam refleksję, że „normalność” nie zawsze była dobra dla ludzi, dla Matki Ziemi, dla przyszłych pokoleń. Świat, do którego mamy wrócić – my ludzie – musimy stworzyć bardziej odpowiedzialnym, a „normalność” musi być bez lęku o to, jakim powietrzem będą oddychać, jaką będą pić wodę i czy dostrzegą mądrość płynącą ze starego dostojnego drzewa.

W chwili, gdy tak rozważam, przychodzi mi do głowy historia drzewa z Ténéré (uznane za najbardziej osamotnione drzewo na Ziemi, jedyne w promieniu 400 km.) Drzewo to, tak sobie rosło samotnie na pustyni od wielu lat, aż do chwili, gdy w 1973 pijany kierowca uderzył w nie ciężarówką…

Odpowiedzialne podejście do organizacji wydarzeń już dawno przestało być trendem, to już jest wymóg pozwalający organizatorom spotkań długofalowo pozostać w dobrych relacjach z otoczeniem biznesowym oraz środowiskiem naturalnym.
Marzec 2021 pokazał, że dla branży ważna jest odpowiedzialność. Kongres dobrych praktyk, czy szkolenie zero waste organizowane przez SITE Poland pokazują, że chcemy uczyć się na błędach, dążymy do tego, aby normalność wróciła bardziej odpowiedzialna.
Życzę nam wszystkim dobrych decyzji, bardziej odpowiedzialnych i żeby śmiech dzieci znów rozbrzmiewał na naszych ulicach.

Autor: Agata Kondracka, współzałożycielka i współwłaścicielka agencji MindBlowing
Cykl felietonów: Global Nation czyli historie globalne
Agata Kondracka współwłaścicielka agencji MindBlowing w swojej pracy stara się łączyć wartościowe spotkania, przede wszystkim te z kategorii incentive travel, sztukę i zrównoważony sposób prowadzenia biznesu, ze szczególnym naciskiem na dbałość o środowisko i zero waste. I tych aspektów będą dotyczyć głównie jej komentarze.

Global Nation by Agata Kondracka w pierwszy poniedziałek kazdego miesiąca

 

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt