Grzegorz Kieniksman: Przytulaśny Miś czyli o tym, że otwartość to lustro poczucia bezpieczeństwa

Grzegorz Kieniksman, w cyklu Zdaniem rebelianta czyli o branży bez patosu, a czasem nie całkiem serio
Na zdjęciu: Grzegorz Kieniksman, w cyklu Zdaniem rebelianta czyli o branży bez patosu, a czasem nie całkiem serio

Ten rok nie zapowiadał takich emocji, jakie spotkały mnie w ostatnim czasie! Kiedy kilka miesięcy temu spotkałem się z szefową Fundacji BGK, nie podejrzewałem, że ze wspólnej pracy powstanie projekt, który pochłonie mnie bezgranicznie i stanie się bliski mojemu sercu. To nie będzie kolejny artykuł o eventach, pandemii, szczepionkach, marketingu czy biznesie, a o życiu, które nas otacza i którego często nie dostrzegamy.

Kiedy usłyszałem temat transplantologia dziecięca, to poczułem lekki strach, bo to temat, który nie istnieje w mediach. A jak się później okazało, znajomi bliżsi i dalsi, mający dzieci, nie chcieli w ogóle o tym rozmawiać, bo to problem, który ich nie dotyczy bądź jest dla nich za trudny. Jednak im dłużej zgłębiałem, tym bardziej byłem przekonany, że ten problem może spotkać każdego rodzica i nieważne jak jest to trudne, to musimy go poruszyć i spróbować znaleźć sposób, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę tematykę.

Wspólnie z Fundacją BGK zaprosiliśmy do tego projektu jednego z najlepszych polskich artystów malarzy młodej sztuki Wojciecha Brewkę. Poprosiliśmy go o przygotowanie projektu mural, który miał się stać pewną formą metafory donacji i przyjmowania jednocześnie narządów do przeszczepu. Wojciech stworzył Przytulaśnego Misia, trzymającego w swoich ramionach anatomiczne serce. Tak naprawdę nie wiemy, czy to serce jest oddawane przez Misia, czy jest darem dla niego. Podobna sytuacja ma miejsce w rzeczywistości, gdzie świat dawcy i biorcy się zazębiają.

Rozpoczynając pracę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, nie wiedziałem, z czym tak naprawdę się mierzę, ale po wielu tygodniach wspólnej pracy z ludźmi z Fundacji BGK, ze szpitalem, prof. Zembalą czy Bogusią Król odkryłem, jak niska jest nasza świadomość o jakiejkolwiek transplantologii, nie tylko tej dziecięcej. W tym czasie poznałem wspaniałych ludzi, którzy na co dzień walczą o życie nasze i naszych dzieci. Nie mówię tu tylko o lekarzach, bo często zapominamy o tych, którzy transportują narządy oraz o tych, którzy koordynują prace wszystkich zespołów. A są to po prostu cisi bohaterowie, bez których nie uratowalibyśmy tych wszystkich ludzkich żyć. Spotkałem też niesamowitych pacjentów po przeszczepach. Ogromne wrażenie na mnie zrobiła dwójka chłopców, to bracia którzy w odstępie dosłownie kilku miesięcy dowiedzieli się, że każdy z nich musi mieć przeszczep serca, teraz mają raptem 10 i 11 lat – to prawdopodobnie jedyna historii tego typu na świecie. Patrząc na nich, miałem wrażenie, że nic nie jest w stanie ich powstrzymać przed normalnym życiem, które zostało im dane po raz drugi.
Im dłużej zajmuję się tym tematem, to wiem, że nasze życie to nie tylko social media, w których często łakniemy jedynie pustych treści. A rzeczywistość, potrafi być zarówno brutalna, jak i pięknie kolorowa.

Za mną już pierwszy etap kampanii, która, mam nadzieję, wywoła dyskusję na temat transplantologii dziecięcej w Polsce. Bo mimo że nasze szpitale są w czołówce europejskiej, to jednak bez odpowiedniej wiedzy społeczeństwa i donacji narządów, nie będą mogły uratować wielu istnień.

A Was jedynie mogę prosić, rozmawiajcie na ten temat i bądźcie otwarci.
Bo jednak okazuje się, choć większość z nas chętnie określa się mianem osób otwartych, nie jest to wcale tak powszechna cecha. A jak ktoś kiedyś powiedział – otwartość jest lustrem poczucia bezpieczeństwa – tego Wam z całego serca życzę!

Autor: Grzegorz Kieniksman
Cykl felietonów: Zdaniem rebelianta
Grzegorz Kieniksman, partner agencji Rebelia Media Group, miksując słowa, style, ale i odważne podejście do świata, o rzeczywistości, o biznesie, o trendach, o life style’u, o komunikacji… o wszystkim tym, czego wspólnym mianownikiem jest event. Bez patosu i czasem nie całkiem serio…

Zaloguj się
Dodaj swój obiekt
Informacje
Branża
Personalia
Realizacje
Otwarcia
Inwestycje
Catering
Technologie
Transport
Artykuły
Wywiady
Felietony
Publicystyka
Raport
Prawo
Biblioteka
Incentive travel
Prawo
Ogłoszenia
Przetargi
Praca
Wydarzenia
Galeria
Wyszukiwarka obiektów
Nasze projekty
MP Power Awards©
MP Fast Date©
MP MICE Tour
MP MICE & More
MP Legia Cup
Nasza oferta
Reklama i promocja
Content marketing
Wydarzenia
Konkurs
Webinary
Studio kreatywne
O nas
Polityka prywatności
Wspierają nas
Grupa odbiorcza
Social media
Kontakt